‘Şehir’deki skandal iddialar Meclis’te

İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi’nin sağlık sisteminde yarattığı krizler Meclis gündemine taşındı. DEM Parti İzmir Milletvekili İbrahim Akın, muhabirimiz Nurcan Etik’in şehir hastanesi hakkında farklı tarihlerde yaptığı haberlerle gündeme taşıdığı konularla ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Cansu Yüksel
Cansu Yüksel Tüm Haberleri
‘Şehir’deki skandal iddialar Meclis’te
Haber albümü için resme tıklayın

SILA ARABACIOĞLU - Şehir hastanelerinin sağlık sisteminde yarattığı sorunlar derinleşerek sürerken Yenigün gazetesi olarak İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi ile ilgili sağlık çalışanlarının iddialarını sıklıkla gündeme taşıyoruz. Geçtiğimiz 9 Ocak’ta “İzmir'de ‘zombi hastane’ krizi!” başlıklı haberimizde şehir hastanesine kentin diğer hastanelerinden ani görevlendirmeler yapılması sonucunda sağlık personellerinin olağanüstü iş yükü nedeniyle tükenmişlik yaşadığı ve istifa ettiklerini gündeme getirmiştik. Ardından 7 Şubat’ta “İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi'nde çalışanlar kurye, hastalar 'kargo' oldu” başlıklı haberimizde 3535 numaralı çağrı merkezinin kurulması sonucunda hekimlerin taleplerinin zamanında karşılanamamasından kaynaklı hastalara da zamanında ve doğru müdahale edilemediği iddialarını kamuoyuna duyurmuştuk.

19 Şubat’ta ise “Şehir’de ‘acil’ durum” başlıklı haberimizle şehir hastanesinin acil servisinin, yoğun bakım hastalarına zamanında yatış sağlayamamasına rağmen, hastanenin doluluk kapasitesinin artırılması için 112'nin Şehir Hastanesine yönlendirildiği, 1 Mart’ta da “İzmir'de medikal uyanıklık: "Kamu malı gasp edildi!" başlıklı haberimizle yüklenici firmanın, Sağlık Bakanlığı ile yaptığı sözleşme gereği tedarik etmekle yükümlü olduğu cihazları, başta Tepecik ve Bozyaka eğitim ve araştırma hastaneleri olmak üzere kentteki diğer devlet hastanelerinden karşılamaya başladığı iddialarını gündeme taşımıştık. DEM Parti İzmir Milletvekili İbrahim Akın, haberlerimizde yer alan iddialar ilgili soru önergesi verdi.

‘Şehir’deki skandal iddialar Meclis’te

İbrahim Akın’ın, Sağlık Bakan Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede şu sorular yer aldı;

1. Bayraklı Şehir Hastanesinin personel ve ekipmanı eksik olduğu halde, neden 16 Ekim 2023 tarihinde apar topar hasta kabulüne başlamıştır?

2. Bayraklı Şehir Hastanesinin açılışında sağlık çalışanı ve ekipman eksiği yoksa, diğer devlet hastanelerinden buraya personel kaydırılmasının ve ekipman gönderilmesinin gerekçesi nedir?

3. Bayraklı Şehir Hastanesi’nde yüklenici Şirketin Sağlık Bakanlığı ile yaptığı sözleşme gereği tedarik etmekle yükümlü olduğu cihazların başta Tepecik ve Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastaneleri olmak üzere neden kentteki diğer Devlet hastanelerinden karşılamaya çalışılmaktadır?

4. www.gazeteyenigun.com.tr sitesinin haberinde 11 Ocak 2024 tarihli haberinde belirtildiği gibi, kalp damar cerrahisi bölümünde hastanın tanı veya tedavi sürecinde kullanılan bazı cihazların Bayraklı Şehir Hastanesi tarafından Tepecik EAH’nden temin edildiği ve sonra bu cihazın iade edilmediği bilgisi doğru mudur?

5. İzmir’de özellikle Tepecik, Bozyaka ve Behçet Uz Hastanelerindeki eksilmekte olan personel nedeniyle bu hastanelerde sağlık hizmetinin aksamasını önlemek ve bu hastanelerdeki çalışanların iş yükünün gereğinden fazla ağırlaşmasının önüne geçmek için Bakanlığınızın herhangi bir eylem planı mevcut mudur?

6. Bayraklı Şehir Hastanesi acil servisinden yoğun bakım servisine sevk edilen bazı hastaların yatışının 2 günü bulması iddiaları doğru mudur? Doğru işe gerekçesi nedir? Bu geç yatıştan ötürü hayatını kaybedenler olmuş mudur?

7. Bayraklı Şehir Hastanesi Yoğun Bakım birimi ile İzmir’deki diğer devlet hastanelerinin yoğun bakım birimlerinin son üç aylık doluluk oranı nedir?

8. İzmir 112 Çağrı Merkezine, hastaların Yoğun Bakım Hastalarının Bayraklı Şehir Hastanesi Acil Servis bölümüne sevk edilmesi yönünde yazılı veya sözlü bir talimat verilmiş midir?

9. Bayraklı Şehir Hastanesinin Acil Servisinin hastalara zamanında yatış sağlayamadığı halde o hastaneye hasta yönlendirilmesinin nedeni Şehir Hastanesinin doluluk kapasitesinin artırılması çabası mıdır?

10. İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi için oluşturulan 3535 numaralı çağrı sistemi sonucunda hekimlerin hasta için oluşturduğu taleplerinin zamanında karşılanamıyor olduğu iddiaları doğru mudur? Yaşanan aksaklıklardan kaynaklı hastalar mağduriyet yaşamakta mıdır?

11. Şehir Hastanelerinden sonra kapatılmış olan Devlet Hastanelerindeki cihazların ve ekipmanın atıl durumda bırakılması karşısında Bakanlığınız nasıl bir çözüm üretecektir?

12. Bayraklı Şehir Hastanesindeki ekipman ve sağlık çalışan dışındaki personel eksiğini giderme sorumluluğu olan Şirkete, bu sorumluluğunu yerine getirmediği için Bakanlığınızca uygulanan bir yaptırım olmuş mudur? Olmamışsa bir yaptırım uygulamak Bakanlığınızın gündeminde midir?

05 Mar 2024 - 09:16 İzmir- İzmir Haberleri

Mahreç  Sıla Arabacıoğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.