DEM’li eş başkan adayları: Diyarbakır ve İzmir arasında köprü kurmak istiyoruz

DEM Parti İzmir Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayları Akın Birdal ve Türkan Aslan Ağaç yerel yönetime bakış açılarını Yenigün TV’de anlattı. Birdal, ‘Diyarbakır’da ne kadar iddialıysak İzmir’de de o kadar iddialıyız’ söylemlerine açıklık getirdi.

Cansu Yüksel
Cansu Yüksel Tüm Haberleri
DEM’li eş başkan adayları: Diyarbakır ve İzmir arasında köprü kurmak istiyoruz
Haber albümü için resme tıklayın

YENİGÜN - Halkların Eşitlik ve Demokrasi (DEM) Partisi İzmir Büyükşehir BelediyeBaşkan Adayları Türkan Aslan Ağaç ve Akın Birdal, Yenigün TV’de yayınlanan ve Gazeteci Hakan Dirik’in sunduğu “Namzet” programının konuğu oldu. Akın Birdal ve Türkan Aslan Ağaç yerel yönetim anlayışları ve projeleri başta olmak üzere birçok konuda açıklamalarda bulundu. ‘Diyarbakır’da ne kadar iddialıysak İzmir’de de o kadar iddialıyız’ söylemlerini işaret eden Birdal, “Diyarbakır kadar İzmir’de iddialıyız derken oradaki halkların kendi iradesinin üstünlüğünden bahsediyoruz. Biz aslında Diyarbakır ve İzmir arasında köprü kurmak istiyoruz” dedi.

DEM’li eş başkan adayları: Diyarbakır ve İzmir arasında köprü kurmak istiyoruz

CHP ÖZVERİMİZİ DEĞERLENDİREMEDİ’

Akın Birdal, “14-28 Mayıs ve şimdi 31 Mart’ı tartışıyoruz. Bunların hepsi ve sonuçları itibariyle Türkiye’de Anayasal ve yasal sistemin özgürlükçü, demokratik ve eşitlikçi olmayışında. Hala 12 Eylül 1982 darbe anayasası ile yürütülüyor her şey. Düşünce, ifade, basın ve örgütlenme özgürlüğü yok, yasakçı toplumun getirdiği sonuçlar… Örneğin neden 2019’da HDP, Kürt siyaseti ve müffetikleri CHP’ye destek vermek zorunda kalıyor? Bu demokrasinin hala olmayışından kaynaklanıyor. Kendisine değil de başka bir partiye gereksiniyor, neden? Demokrasi kapısı açılsın diye. Ama CHP gerek 2019’da gerek 14-28 Mayıs’ta Kürt siyasi hareketi ve müttefiklerinin gösterdiği özveriyi değerlendirebilmiş değil” diye konuştu.

‘ÇALIŞMALARA GEÇ BAŞLADIK’

Aday olmayı beklemediklerini söyleyen Birdal, “Biz bile böyle bir şey beklemiyorduk, arkadaşlardan süre istedik. Ama bu topraklarda yaşayan insan hakları savunucusu olarak bu yolda hayal ettiklerine erişemeden hayatını kaybedenlere karşı sorumluluk istedik ve göreve olur dedik. Geç başladık, İzmir için adaylığımız çok büyük kabul gördü. Halkımız da uzlaşıyı içine sindiremiyordu, kendileri yönetimde söz sahibi olmak istiyorlar. Şu anda da halkımızın arasındayız onlarla buluşuyoruz” ifadelerini kullandı.

‘ÜÇÜNCÜ YOL’

Siyasi partilerin söylemlerinin tamamının birbirine benzediğini ifade eden Türkan Aslan Ağaç, “Ama biz burada üçüncü yolu savunuyoruz. Bu noktada da ne AKP ve MHP’nin faşist, ırkçı, sömürücü, talancı, zihniyeti ne de CHP’nin yüz yıl siyasal anlayışında tekçi bakış açısını reddediyoruz. Biz topluma aslında bir tercih sunuyoruz. Bu olaya insan hakları temelinde bakıyoruz ve herkesin yönetime katılması gerektiğini düşünüyoruz. Biz yaşadığımız kentin 21’inci yüzyıla uygun hak ettiği noktaya geldiği bir kent olmasını istiyoruz. Bizim söylemlerimizde ultra ve mega projelerimiz yok. Bunu da çok doğru bulmuyorum. İzmir, diğer kentlere göre bakir kalan bir kent. Bunu ranta açma noktasında projelerini değerlendiriyoruz. Biz katılımcı, çoğulcu ve demokratik bir Türkiye istiyoruz. Hayliyle de bunun yerelden başlayacağına inanıyoruz. Bizim tabanımız kent uzlaşısına çok uygun. Biz siyasette uzlaşıdan değil tabanda uzlaşıdan bahsediyoruz. Maalesef yönetenler bizleri temsil edemiyorlar, bir defa bakış açıları 21’,nci yüzyılın vizyonuna uygun değil. Yeni gelen gençlere hitap da etmiyorlar, oluşturulmaya çalışan dünyanın vizyonuna da uygun değiller. Tamamen neoliberal politikaların etrafında sürüklenen bir çizgiye sahipler. Oysa dünyayı var edecek onlar değiller. Türkiye’de bir değişim olacaksa İzmir’den başlayarak bu değişimi yapabiliriz. İzmir’in hoşgörüsünü Türkiye’ye yayabiliriz. Biz insan hakları mücadelesinden gelen iki kişiyiz. Ötekileştirilen kesimlerin sorunlarını biliyoruz, biz katılımcı bir yerel belediye olmak için aday olduk. Aslında biz İzmir’i 21’inci yüzyıla hazırlamaya geldik, ben 5 yıllık yönetim değil 100 yıllık program ile yerel yönetimlerin ele alınması gerektiğini düşünüyorum” açıklamasını yaptı.

‘EN KARANLIK DÖNEM’

Birdal, “Ben 23.Dönem Diyarbakır Milletvekiliyim, kalbimin yarısı orada yarısı İzmir’de. O yüzden biz Diyarbakır kadar İzmir’de iddialıyız derken oradaki halkların kendi iradesinin üstünlüğünden bahsediyoruz. Biz aslında Diyarbakır ve İzmir arasında köprü kurmak istiyoruz. Biz eşitlikçi, özgürlükçü bir toplum istiyoruz. Ayrımcılığa karşı çıkıyoruz ve bunun Anayasal bir mücadele olmasını istiyoruz. Kürt sorununun çözümsüzlüğü, Türkiye’nin her alanına yansıyor. Kürt sorunu çözülmüş olsa bu denli savunma harcamalarına gerek var mı? Açlık, yoksulluk öylesine derinleşti ki siz milyarları verin, hala da bütçe kaydırmaya çalışın. Komşuları ile barışta olan bir iktidar bu kadar para harcamaz. Cumhuriyet tarihinin en karanlık dönemini yaşıyoruz. Haklar, özgürlükler, hayaller ve umutlar ayaklar altında kaldı, yerlerde sürünüyor. Anneler, emekçiler, cezaevindeki insanlar, özgür basın, siyasetçi arkadaşlar adalet arıyor. Bu denli adalet arayan bir toplumda çivi çıkmıştır” dedi.

‘İZMİR’İ KAYBETMEK ÜZEREYİZ’

DEM’i diğer partilerden ayıran temel paradigmalarını açıklayan Aslan Ağaç, “Ekolojik, demokratik, kadın özgürlükçü bakış açısına sahibiz. Bu üç bakış açısı yerel yönetimi de ifade ediyor, bu partimizin üç ana çizgisi. Biz yerelde daha çoğulcu, katılımcılık ile yönetmeyi hedefliyoruz. Aslında ben yönetme kavramına da karşıyım, biz İzmir’e İzmirliler ile hizmet edeceğiz. Ben 46 yıldır İzmir’de yaşıyorum ve kendime güzel bir şehir yaratmak istiyorum. Bu şehri ne kadar güzelleştirebilirsek nefes alma olanağımız o kadar yüksek. Ben Türkiye’nin hiçbir yerinde İzmir’de aldığım nefesi alamıyorum. İzmir benim için temiz bir nefes alabildiğim, kendimi özgürce ifade edebildiğim bir yer. Siyasal iktidarın her yeri kararttığı dönemde İzmir’i nefes aldığım bir yer olarak nitelendiriyorum. Hukuktan, bilimden ve tekniği kendimize kılavuz yapıp STK’ler yani herkesle birlikte oturup İzmir’i güzelleştirmek için konuşacağız. Örgütlü yapılar kendisini yerel yönetimlerde temsil ederse birlikte güzel bir kent yaratmamak için bir sebep var mı? AK Parti’nin önerdiği mega projelere şiddetle karşıyız, yerel yönetimleri kazanalım ya da kazanmayalım buna karşıyız. İzmir’e yakışmayan ekolojik sorunları var, 30 ilçenin tamamında ekolojik bir kırım var. Mesela İzmir önümüzdeki dönemde temiz su sorunu çekecek. İzmir gibi güzel bir kentin temiz havasından bahsediyoruz ama Aliağa’daki sorunlar nedeniyle havası da kirleniyor. İzmir’i kaybetmek üzereyiz, kaybetmemek için de bu bakış açısına ihtiyacımız var” diye konuştu.

‘UCUZ GIDA’ SÖZÜ!

Projelerinin bir kısmından bahseden Birdal, “Biz Deniz ulaşımını arttıracağız hem körfezin çevresinde hem karşısında. Bundan neden yararlanmıyoruz? Ben kooperatifçiyim, askeri darbeye kadar kırsal alanda yaşayan yoksulların ekonomik demokratik mücadele örgütü Köy-Koop’tan geliyorum. Burası bir tarım kenti, bakın ne hale geldi? İzmir’de yeniden demokratik tarımsal kooperatifleri örgütleyeceğiz. İlçe ve sokaklarda halk pazarları kuracağız. İnsanları ucuz gıdaya ulaştıracağız” şeklinde konuştu.

‘İZMİRLİ KADINLARIN OYUNA TALİBİM’

Aslan Ağaç, “Kadın özgürlükçü bakış açımızı yerel yönetimde de hakim kılmak istiyoruz. Bunun başlangıcını da İzBB bütçesini oluştururken kadın bakış açısı ile oluşturmamız lazım. İzBB bünyesinde bir kadın politikaları ve stratejilerini belirleyecek daire başkanlığı oluşturulmalı. İzmirli kadınları sokaklara dahil edeceğiz. Kadına karşı şiddetle mücadele edecek birimler oluşturacağız, ben İzmirli kadınlara güveniyorum ve onların oylarına talibim. Bu şehre kadının vicdanını, güzelliğini ve dokuzunu işleyeceğiz. DEM gelir, devran döner” dedi.

Kaynak: Haber Merkezi

05 Mar 2024 - 11:22 İzmir- İzmir Haberleri


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.


Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml