AK Parti Konak Adayı Çankırı: “Kadınlar ortak aklın simgesidir”

Konak Belediye Başkan Adayı Ceyda Bölünmez Çankırı'nın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yaptığı açıklamalar, kadınların toplum içindeki yerini ve siyasetteki etkin rolleri ile ilgiliydi. Çankırı; kadınların sadece sevgi, şefkat ve fedakarlığın sembolleri olmakla kalmayıp aynı zamanda karar alma mekanizmalarında önemli roller üstlenerek dünyayı daha yaşanabilir bir yer haline getirdiklerini vurguladı.

Zeynep Gizem Eskici
Zeynep Gizem Eskici Tüm Haberleri
AK Parti Konak Adayı Çankırı: “Kadınlar ortak aklın simgesidir”
Haber albümü için resme tıklayın

Ceyda Bölünmez Çankırı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde kadınların toplum üzerindeki etkisinin altını çizdi. Kadınların, sevgi, şefkat ve fedakarlıkla sınırlı kalmayıp toplumun dönüşümünde ve iyileşmesinde merkezi roller üstlendiklerini ifade etti. Bu bağlamda, kadınların artık her alanda görülebileceğini, biyolojik ve iş ile ilgili önyargıları yıkarak başarılarını ortaya koyduklarını belirtti. Kadınların, birbirlerini destekleyerek karşılaştıkları zorlukların üstesinden geldiğini ve toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesinde önemli adımlar attıklarını vurguladı.

AK Parti Konak Adayı Çankırı: “Kadınlar ortak aklın simgesidir”

Siyasette Kadınların Rolü ve Temsil Oranlarındaki Artış

Çankırı, kendi siyasi kariyerinden örnekler vererek, kadınların siyasette daha fazla yer almasının önemine dikkat çekti. Kendi deneyimlerine atıfta bulunarak, kadınların siyasi alanda aktif roller üstlenmelerinin, toplumsal değişim ve gelişim için elzem olduğunu ifade etti. Ayrıca, yerel yönetimlerde kadınların varlığının, toplumun her alanında pozitif değişiklikler yaratma potansiyeline sahip olduğunu belirtti. Kadınların, sadece oy kullanıcı olmaktan çıkıp, siyasi sistemlerin şekillendirilmesinde etkin roller üstlendiğini vurguladı:

Kadın artık siyaset denildiğinde sandık başında oy kullanan birey olmaktan çıkmıştır. Kadın aktörlerin, yönetimlere katılımı ve temsili siyasal sistemlerle kurduğu bağ ile gerçekleşmiştir. Beşikten mezara kadar uzanan süreçte özellikle kadınlar yaşadıkları yerde, kendi ortak sorunlarına çözüm üretebilmenin işleyişini ister.  Bir kadın yaşadığı yerde nefes alıyorsa kendini gerçekleştirebilmenin yolunu da bulmuş demektir. Bu da ancak yerel yönetimler olarak sorumlu olduğunuz sınırlarda yönetimlerin sunduğu hizmetlerle kadınları üretime dahil ederek gerçekleşebilir.  Evden sokağa, iş yerinden komşuluğa, okuldan yola, hastalık ve sağlığında, acil durum alanlarında o bölgenin sosyal donatı alanlarından, yeme içmeden güvenliğe kadar, evlenmeden tutunda ev kurmasına kadar her alanda yerel yönetim vardır.”

AK Parti Konak Adayı Çankırı: “Kadınlar ortak aklın simgesidir”

Kadınların Siyasi ve Toplumsal Kazanımları

Çankırı, son 20 yılda kadınların temsil oranlarında yaşanan artışa dair istatistikler paylaştı. Türkiye'deki kadın muhtar sayısından, AK Parti içindeki kadın katılım oranlarına kadar pek çok veriye değindi. Meclis'te kadın vekil oranının cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesine ulaştığını, bunun kadınların siyasi alandaki etkinliklerinin bir göstergesi olduğunu belirtti. Yerel siyaset ve kent yönetiminin artık kadınlar için ulaşılabilir olduğunu, kadınların bu alanlarda da önemli başarılar elde ettiğini ifade etti:

"Bir anne, evlat, eş,kız kardeş ve herşeyden önce bir kadın olarak farklı görüşlere ve duruşlara sahip olabiliriz ancak kadın olmanın gücü her daim her platformda uzlaştırıcı olmanın en büyük gücüdür.  Kadın öyle bir kimlik ki bugün sahada ve içeride "iş niteliği ve biyolojik" kavramlarını başarısıyla alaşağı etmiştir. Kadın kadının yurdudur. Düşünün ki bir erkeği terbiye etmek bir insanı yetiştirmek bir kadını terbiye etmek ise bir aileyi, hatta toplumun büyük bir bölümünü yetiştirmek demektir.”

06 Mar 2024 - 15:11 İzmir- İzmir Haberleri

Mahreç  Pınar Teke


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.