Devrim Onur Erdağ'dan Direniş, Eşitlik ve Özgürlük Mücadelesinin İzinde 8 Mart Açıklaması

Tüm Yerel-Sen Genel Merkezi Örgütlenme Sekreteri Devrim Onur ERDAĞ, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir açıklama yayınladı. ERDAĞ, kadınların toplumsal cinsiyet eşitliği ve hakları için verdiği mücadelenin önemine vurgu yaparak, bu mücadelenin sürdürüleceğini ifade etti.

Zeynep Gizem Eskici
Zeynep Gizem Eskici Tüm Haberleri
Devrim Onur Erdağ'dan Direniş, Eşitlik ve Özgürlük Mücadelesinin İzinde 8 Mart Açıklaması
Haber albümü için resme tıklayın

ERDAĞ'ın mesajında, kadınların iş yaşamında ve toplumda hak ettikleri yeri alabilmeleri için devam eden eşitsizliklere dikkat çekildi. Ayrıca, kadınların karşılaştığı zorluklar ve ayrımcılıkla mücadele etmek adına yapılan çalışmalara vurgu yapıldı.

Eşit işe eşit ücret

Devrim Onur Erdağ'dan Direniş, Eşitlik ve Özgürlük Mücadelesinin İzinde 8 Mart Açıklaması

Genel Merkezi Örgütlenme Sekreteri Devrim Onur ERDAĞ, " Kadın mücadelesinin üzerinden 167 yıl geçse de her 8 Mart tarihi kadınların içinde bulundukları koşulları dile getirme olanağı bulmaktadır." şeklinde konuştu. Ayrıca, Tüm Yerel-Sen Genel Merkezi'nin kadın çalışanlarına yönelik destek ve fırsat eşitliği politikalarının önemine değinildi. ERDAĞ, kadınların güçlenmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için yapılan her türlü çabanın desteklenmesi gerektiğini belirtti:

Bugün 8 Mart, Dünya Emekçi Kadınlar Günü!
8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 kadın dokuma işçisi ‘eşit işe eşit ücret’, çalışma saatlerinde azalma ve doğum izni istemiyle greve başladı. Bu grev esnasında çıkan yangında fabrikaya kilitlenen 129 kadın işçi yaşamını yitirdi. Bu acı olay, kadınların haklarının konuşulduğu bir güne, 1977’de Birleşmiş Milletler tarafından “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak kabul edilmesine dönüştü.
Kadınların acı ve emek dolu direnişlerini sonucu 8 Mart yaratılmıştır. 8 Mart, Türkiye’nin ve dünyanın her yerinde kadın-erkek eşitsizliklerine karşı mücadele verenlerin günüdür.
Kadın mücadelesinin üzerinden 167 yıl geçse de her 8 Mart tarihi kadınların içinde bulundukları koşulları dile getirme olanağı bulmaktadır.
Kadınlar; sadece 8 Mart’ta değil tüm yıl; baskılara, şiddete, istismara, tacize, tecavüze, yaftalamalara ve önyargılara karşı direnmektedir.
Ülkemizde, kadına yönelik şiddet, kadın emeği sömürüsü, kadın bedeni sömürüsü, kadın yoksulluğu, kadın işsizliği, çocuk gelinler ve okula gönderilmeyen kız çocukları, tacizciyi, tecavüzcüyü, saldırganı koruyup kollayan hukuk sistemi, kadının özgürleşmesi önünde en büyük engeller olarak durmaktadır.
Siyasal iktidar, toplumu dini referanslarla denetim altına almaktadır. Kadınları, cemaat ve tarikatların direktifleriyle yönetmeye çalışmaktadır.
Kadına yönelik erkek şiddetinin önlenmesi noktasında kadınlar için hayati öneme sahip olan İstanbul Sözleşmesi, önce gerici ve erkek egemen anlayışın hedefine girdi. Sonra da ne yazık ki Türkiye Cumhuriyeti, Cumhurbaşkanı Kararıyla İstanbul Sözleşmesi'nden çekildi.
Cumhuriyet’in ilanı sonrası, Atatürk’ün çağdaş öngörüsü; toplumda her alandaki yeniliklere paralel olarak, kadınların sosyal, siyasi ve hukuk alanında yer almalarının önü açılmıştır.
Mustafa Kemal Atatürk'ün “Şunu anlamak lazımdır ki dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir” sözünü mücadelemizde rehber edineceğiz ve nasıl ki yaşamın yarısı kadınlarsa, mücadelenin ön saflarında yine biz olacağız.
Kadına yönelik şiddete karşı hukuki bir kazanım olan İstanbul Sözleşmesi`nden çıkılmasını kabul etmiyoruz.
İktidarın gerici ve cinsiyetçi politikaları, eğitim sistemi ve laiklik, aydınlanma ve özgürlük karşıtı adımlarına dönük saldırıları kabul etmiyoruz.
Emek örgütü olarak tüm kadınların taleplerini gerçekleştirmek için ses olmaya devam edeceğiz;
İstanbul Sözleşmesi yeniden imzalanmalı ve 6284 sayılı yasa etkin bir şekilde uygulanmalıdır.
·Çalışma hayatında kadına yönelik her türlü ayrımcılık terk edilmeli, güvenceli ve insan onuruna yaraşır işler yaratılmalıdır.
Tüm Yerel-Sen olarak; 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü yaratanları unutmuyor, kadınların; sesi, sözü ve iradesi Cumhuriyet’ten, laiklikten, özgürlükten, eşitlikten ve emekten yana olacağımızı bir kez daha ifade ediyoruz.Çalışsın yada çalışmasın bu ülkede bütün kadınlar emekçidir.Selammm olsun;
emekçi, devrimci, mücadeleci ruhlu boyun eğmeyen kadınlara...

Emeķ ve hak mücadelesi sonucu yanarak can veren 129 kadın işçiyi rahmetle anıyoruz.

07 Mar 2024 - 15:32 - Güncel Haberler

Mahreç  Pınar Teke


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.