Tarımda kadının emeği var, adı yok!

Türkiye’de kadın istihdamının en yoğun olduğu sektörün yüzde 42 ile tarım olduğunu söyleyen İTB Başkanı Işınsu Kestelli, “Ancak orada da sosyal güvenlik sisteminin dışında kalıyorlar ve ekonomik bağımsızlıkları yok” dedi

Cansu Yüksel
Cansu Yüksel Tüm Haberleri
Tarımda kadının emeği var, adı yok!
Haber albümü için resme tıklayın

KENAN YEŞİL - Türkiye’de kadınlar, çalışma hayatında dezavantajlı grupların başında yer alıyor. Türkiye’nin de bir parçası olduğu 38 ülkenin yer aldığı OECD verilerine göre kadınların iş gücüne katılım oranında ülkemiz son sırada bulunuyor. Kadın çalışanların toplam çalışanlara oranı inşaat sektöründe yüzde 5, sanayide yüzde 27, hizmet sektöründe yüzde 36 iken, tarımda yüzde 42 olarak öne çıkıyor. Tarımda çalışan kadınların çok büyük bir bölümünün sosyal güvenlik sisteminin dışında kalması, ekonomik bağımsızlıklarının olmaması ise birçok sosyal sorunu da beraberinde getiriyor. İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde tarım sektöründe çalışan kadınların yaşadığı zorluklara dikkat çekti.

Tarımda kadının emeği var, adı yok!

“Tarımda kayıt dışılık oranı yüzde 85”

Tarımın, emek yoğun bir sektör olduğuna Kestelli, “Üstelik çoğunlukla açık havada, en sert doğa koşullarıyla yüz yüze icra edilen bir alan. Tüm bu zorluklarına rağmen sosyal haklardan da en az faydalanan sektör. Milli gelir içerisindeki payı yüzde 6’lara gerilemekle birlikte, günümüzde toplam istihdamın önemli bir bölümü hâlâ tarım sektöründe yer alıyor. 2023 yılının son çeyreği itibarıyla toplam istihdam edilenlerin yüzde 14’ü, yani 4,5 milyon kişi tarım sektöründe çalışıyor. Aileleriyle birlikte düşündüğümüzde yaklaşık 18-20 milyon vatandaşımız bu sektörden geçimini sağlıyor ancak tarımsal istihdamla ilgili önemli sorunlar var. Tarım kayıt dışı istihdamın en yoğun olduğu sektör. Yapılan hesaplamalar, tarımda yüzde 85 oranında bir kayıt dışılık olduğunu gösteriyor” dedi.

“Kadınların ekonomik bağımsızlığı yok”

Tarım sektöründe yaşanan durumun tarımda çalışan kadınlar için daha da karanlık olduğunu ifade eden Kestelli, “Kadın çalışanların toplam çalışanlara oranı inşaat sektöründe yüzde 5, sanayide yüzde 27, hizmetlerde yüzde 36 iken, tarımda yüzde 42. Kadın istihdam oranının en yüksek olduğu sektör tarım. Ne var ki kadınların çok büyük bir bölümü sosyal güvenlik sisteminin dışında. Ekonomik bağımsızlıklarının olmaması birçok sosyal sorunu da beraberinde getiriyor. Çoğu kadının aile işçisi olması nedeniyle kayıt altına alınamaması yaşadıkları sorunlara da yeterli çözüm üretilememesine neden oluyor” ifadelerini kullandı.

Kadınların sadece 3’te 1’i iş hayatında

Türkiye’de kadın istihdamına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Işınsu Kestelli şöyle konuştu: “2023 yılı dördüncü çeyreği itibarıyla ülkemizde kadın istihdam oranı yüzde 33. Yani kadınların sadece 3’te 1’i iş hayatında aktif durumda. Bir parçası olduğumuz ve 38 ülkenin yer aldığı Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü OECD verilerine göre kadınların iş gücüne katılım oranında son sıradayız. Zirvede yer alan İzlanda’da bu oran yüzde 87. Kadın istihdamında OECD ortalaması ise yüzde 66,5. Özetle kat etmemiz gereken daha çok mesafe var. Günümüzde bir ülkede kadınların 3’te 2’si çalışma hayatının dışındaysa o ülkenin küresel ölçekte eşit anlamda rekabet edebilmesi mümkün değildir. Bu, bir spor müsabakasında 11 kişi oynayan rakibe 6-7 kişiyle direnmeye benzer. Eksikseniz kazanamazsınız.”

Kadın kotası önerisi

Kadın istihdamı sorununu çözmenin iki yolu olduğunu vurgulayan Kestelli, “Ya Batı’da son yıllarda örnekleri görüldüğü gibi kadın kotası getirmek. Yani ‘Meclis’te, STK’larda, şirketlerde kadın oranı şunun altında olamaz’ dememiz lazım. Ya da uzun yolu seçmemiz, önce kadınlarla erkekler arasındaki eğitim farklılığını gidermemiz, toplumdaki alışkanlıkları değiştirmemiz, geleneklerden kaynaklanan baskıları kırmamız, daha çok kadının iş hayatına adım atmasını teşvik etmemiz lazım. Bu konuda ne yazık ki bir üçüncü tercih ya da alternatif yok” diye konuştu.

08 Mar 2024 - 11:37 İzmir- İzmir Haberleri

Mahreç  Kenan Yeşil


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.