CHP’li Aslanoğlu yanıtladı: Tunç Soyer seçim çalışmalarına katılacak mı?

CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, ‘seçim’ gündemi ile İzmir Seçim Koordinasyon Merkezi’nde basın ile bir araya geldi. Yeniden aday gösterilmeyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in seçim çalışmalarına katılıp katılmayacağı ile ilgili gelen soruyu yanıtladı.

Cansu Yüksel
Cansu Yüksel Tüm Haberleri
CHP’li Aslanoğlu yanıtladı: Tunç Soyer seçim çalışmalarına katılacak mı?
CHP’li Aslanoğlu yanıtladı: Tunç Soyer seçim çalışmalarına katılacak mı?
Haber albümü için resme tıklayın

SILA ARABACIOĞLU -  CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, İzmir Seçim Koordinasyon Merkezi’nde basın ile bir araya geldi. Aslanoğlu’na İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanvekili Murat Aydın, CHP İzmir İl Sözcüsü Asena Karcıer ve CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Tevfik Türk eşlik etti. Aslanoğlu’nun seçim çalışmaları hakkında bilgi vermesinin ardından AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamza Dağ’ın tarım ile ilgili vaatleri eleştirildi. Tevfik Türk, Hamza Dağ’ın verdiği vaatlerin 2015 yılından beri İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından verildiğini söyledi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İstanbul’da çalışacağına ilişkin açıklamalara Cemil Tugay’dan önce sitem sonra da çağrı gelmişti. CHP’li Aslanoğlu, Tunç Soyer’in seçim çalışmalarına katılıp katılmayacağına ilişkin gelen soruyu yanıtladı. Aslanoğlu, “Tunç Bey ve diğer arkadaşlarımız çağrılara cevap verdiler. Sahada .alışmaları sürdüreceğiz. Tunç Başkanı özel bir şekilde ikna etmemize gerek yok. Kendisi CHP’li bir belediye başkanı. Bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da çalışmalarına devam edecek” ifadelerine yer verdi.

CHP’li Aslanoğlu yanıtladı: Tunç Soyer seçim çalışmalarına katılacak mı?

‘KAMPANYAMIZ HER GEÇEN GÜN GELİŞİYOR’

Seçim çalışmaları hakkında bilgi veren CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, “Seçim dönemlerinde SKM'ler kurulur. 3 katmanlı bir seçim koordinasyon organizasyon yapımız var. Bunlardan bir tanesi sahada sıklıkla gördüğümünüz il danışma kurulumuz. Bu kurul daha önce görev yapmış il başkanları, MYK ve vekillik yapan arkadaşlardan oluşuyor. Abilerimiz ve ablalarımızdan oluşuyor. Partinin 100 yıllık çınar haline getiren büyüklerimizden oluşuyor. Bunlar fazlasıyla seçim tecrübesi sahip arkadaşlar. Seçim için çalışmaların ana fikrini oluşturuyoruz. İlk günden beri sahadayız. Görev alamayan ve bayrağı devredecek başkanları sahaya davet ederek başladılar. Sonrasında da kendileri de saha programlarıyla ilçelerde çalışmalara destek oluyor. İkinci kısım çalışmaları yürüten Seçim Koordinasyon kurulu yürütme kurulu. Ben Cemil Tugay ve Şu an görev yapan vekillerimiz var. Bir de seçim koordinasyonun yürüyen işlerini yürüten icra kurulumuz var. Bu kurulda hem kampanyasının tüm detaylarına ilişkin birçok arkadaşımız var. Dışarıdan destek olan arkadaşlarımız var. İl düzeyinde de il başkan yardımcıları ve profesyonel arkadaşlardan oluşuyor. Hem Büyükşehir Belediye Başkan adayımızın yakın ekibi tarafından sürdürülen bir çalışma var. Her geçen gün gelişen bir kampanya yürütüyor” dedi.

‘ERDOĞAN’IN MİTİNGİNE İZMİR CEVABINI VERDİ!’

Aslanoğlu, “Dün AKP'nin Genel Başkanı Erdoğan İzmir'deydi. 'Belki başarabiliriz' diye çıktıkları yolda başaramayacaklarını bir kere daha gördükleri bir miting yaptılar. Son yılların en az katılımlı mitingi oldu. Gerek cevabı İzmir halkı vermiş oldu. Daha da kötüsü kendileri açısından Erdoğan konuşurken zorla getirilen arkadaşların alandan ayrılmalarıydı. Bugüne kadar AKP'ye ya da MHP'ye gönül veren arkadaşların izledikleri bir miting olmadı. Öyle olsa can kulağı ile söylenenleri dinlendirdi. Cumhurbaşkanı konuşurken alandan oluk oluk ayrılıyorlar. 50 bin kişinin olmadığı büyük bir miting yapmaya çalıştılar. Kuzey hattında Genel Başkanımızı vatandaşlarımızla oluşturduğumuz halk buluşmaları yaptık. Yarın Ticaret Odası Ege Bölge sanayi odası ve Borsanın ortak düzenlediği meclise katılacak. İş dünyasının önde gelen kuruluşları da davetli. Genel başkanımız orada ekonomiye ilişkin ciddi açıklamalar yapacak. Bu seçim dönemine çok zor ekonomik şartlar altı0nda giriyoruz. 14 Mayıs öncesinin daha kötüsündeyiz. Ev kiraları 14 Mayıstan bu yana kat be kat arttı. Kiracılarla ev sahiplerinin mahkemelere düştüğü bir süreci yaşıyoruz. Cumhurbaşkanının emeklilere hiçbir şekilde para ödeyemeyiz 10 bin lira ile idare etmek zorundasınız dediği bir dönemdeyiz. Asgari ücret 17 bin lira ve maalesef İzmir'in çeperlerinde bile yetmediği bir dönemde bu seçime gidiyoruz. Bunları yarın iş dünyası zirvesinde Genel Başkanımız tekrardan ele alacak” diye konuştu.

Aslanoğlu, “Ardından Bayraklı'ya gideceğiz. Bayraklı'da deprem anıtının olduğu bölgede olacağız. İzmir depreminden bu yana kanayan yaramız var. Orta ve az hasarlı diye sınıflandırdıkları vatandaşların sorunlarının çözülmediği bir dönemdeyiz. TOKİ marifetiyle ev yaptık dedikleri vatandaşın da ne ödeyeceği belirsiz olduğu bir dönem devam diyorlar. Bayraklı'dan sonra Bornova'da olacağız ve iftarı açacağız. Bir sonraki gün de Küçük Menderes Havzası'nda olacağız. İzmir'in tarımın kalbi olan bölgesine gideceğiz. Ödemiş, Tire, Bayındır, Menderes ve Torbalı'da sonlandıracağız” şeklinde konuştu.

CHP’li Aslanoğlu yanıtladı: Tunç Soyer seçim çalışmalarına katılacak mı?

‘ÇİFTÇİNİN EMEĞİNE GÖZ DİKMEYİN!’

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanvekili Murat Aydın, “Seninle benim aramda kocaman var fark var diye bir şarkı var. Ak Parti ve CHP’nin belediyecilik anlayışı arasında büyük bir fark var. Biz üretici, emekçiyi destekleri, biz kamu gücünün kamu yararına kullanılmasını amaçlarımız. Çok sevdikleri bir söz var: yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatı derler. Tarım Bakanlığı’nın bugüne kadar yaptıklarını gösteriyor zaten. Bu ülkede ekilebilir arazi olduğu halde ekilemeyen arazilerin büyüklüğü Trakya’dan daha fazla. Çiftçi toprağını terk ediyor, tek kullanımlık ithal tohumla tarım yapıyor, traktörlerine vergi ödeyerek traktörüne mazot koyuyor, sulama suyunu satın alıyor. Bu ülkenin çiftçisini desteklemeyenler Sudan’da tarla kiraladılar. Sudan’da kiraladıkları tarlayı işletip gıda güvenliğini sağlayacaklarmış. Kaç para harcandı oraya? Neden küçük çiftçiyi desteklemediler. Şimdi aday karşımıza çıkmış çiftçiyi destekleyeceğini söylüyor, öyle mi? Genel başkan yardımcısı olduğu partinin atadığı tarım bakanına sorsun çiftçiyi nasıl desteklediklerini. Samanı bile ithal eden, çiftçiyi yok eden perişan eden anlayış İzmir tarımını yönetemez! Yönetmeyecek de zaten o da biliyor yapamayacaklarını. Zaten o da biliyor yapamayacaklarını. O Yüzden anca bizim yaptıklarımızın kötü bir taklidini vaat olarak ortaya koyabilir, zaten bu söylemler vaat üzerine değil. Uluslararası tarım şirketlerini destekleyenler, çiftçileri kendi tarlasında işçi yapanlar, üretimi değil ithalatı destekleyenler İzmir’in bereketli topraklarına göz dikmesinler, İzmir çiftçisinin emeğine göz dikmesinler. İşçiyi, emekçiyi, üreticiyi, çiftçiyi desteklemeyen sağcı politikalarla ülkeyi yönetenler 25 yıldır İzmir’deki sosyal demokrat belediyecilik anlayışının yaptıklarında anca taklit olurlar, bu taklidi de doğru düzgün yapamazlar” açıklamasını yaptı.

‘ÜLKE TARIMINI YOK ETTİKLERİNİ İTİRAF EDİYORLAR’

CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Tevfik Türk, “AKP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı’nın sunduğu branda desteği hariç 2012’de başlayıp 2015 yılında artarak büyükşehir tarafından yapılan projeler. Hazır Tarım Bakanlığı AKP’deyken bunları bakanlık eliyle yaptıramayanlar şimdi kalkıyorlar İzmir Büyükşehir Belediyesi eliyle tarımı destekleyeceğiz diyorlar. Biz de onlara taklit etmeyin, lütfen yaratıcılık diyoruz. Nerede tarıma destek veren belediye görseniz düşünmeden CHP’li diyebilirsiniz. Peki, biz neden tarıma ve çiftçiye destek oluyoruz? Küçük aile çiftçisini, üretimi, gıda güvenliğini öncelemeden politika üretmeye çalışan bir bakanlık olduğu için. Çiftçilik kırsal yaşamı hayat tarzı olarak kabul etmiş stratejik bir meslektir, çiftçilik kar odaklı, şirket ve fabrika mantığıyla ya da hobi amaçlı yapılacak bir meslek değildir. İşin ucunda; gıda, hammadde, sağlıklı toplum, toklu vardır. Bizler, bakanlığın yapmadıklarını, yapamadıklarını yapıyoruz. Aslında bizim yaptıklarımız, kanunlar ile bakanlığın yapması gereken görevler. Aslında AKP’li adaylar bu destekleri vereceklerini söyleyerek ülke tarımını nasıl yok ettiklerini ve başarısızlıklarını itiraf ediyorlar” dedi.

CHP’li Aslanoğlu, açıklamaların ardından basından gelen soruları yanıtladı. Aslanoğlu, “Hem Tunç Bey hem de diğer arkadaşlarımız çağrılara cevap verdiler. Tunç Bey de diğer arkadaşlarımızla sahada çalışmaları sürdüreceğiz. İzBB Vekili de seçim koordinasyonun tam içinde. 2019 benimde yarıştığım bir seçimdi. Seçimde 2 parti çıkmıştı. Siyasi yelpazedeki gelişmeyle birçok parti seçime giriyor. Ben 2019 seçimlerinde ülkede 2 ittifak olarak yarışmıştık. Birçok yerde de farklı partiler aday çıkarmamıştı. Bugün sadece bir Türkiye, sandık ittifakıyla gidiyoruz. Bu seçimde de İzmir'de başarılı sonuçlar alacağımızı görüyorum. Medya maalesef çok uzun yıllardır 1 kişinin tekeli altında. Bizim sözümüzü aktarabilecek belki 1-2 tane kanal var. Onun dışında halkın parasıyla dönen TRT bizim adayımızı 0 dakika gösterirken AKP'nin adaylarını dakikalarca gösteriyor. Medya tekeline karşı savaşıyoruz. Bütün hilelere, asimetrik güç savaşına ve devletin tüm imkanlarına rağmen başarılı bir seçim göreceğiz” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, katıldığı bir programda Hamza Dağ ile AK Parti'nin İzmir'de oyunu arttırdığına dikkat çekerek, "CHP'liler ona CHP adayı olsaydın sana oy verseydik diyor" demişti. Bu konuda kendisine gelen soruya Aslanoğlu, “Mustafa Bey açısından acı bir açıklama olmuş. Ben onlar adına utandım” şeklinde cevap verdi.

Tunç Soyer’in seçim çalışmalarına katılıp katılmayacağı ile ilgili gelen soruya yanıt veren Aslanoğlu, “Tunç Başkanı özel bir şekilde ikna etmemize gerek yok. Kendisi CHP’li bir belediye başkanı. Bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da çalışmalarına devam edecek” ifadelerini kullandı.

11 Mar 2024 - 11:30 İzmir- İzmir Haberleri

Mahreç  Sıla Arabacıoğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.


Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml