Buca Cezaevi planları onaylandı: İller Bankası’nın itirazı reddedildi!

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Buca Cezaevi planları onaylandı. Oy çokluğu ile İller Bankası’nın itirazı uygun bulunmadı.

Aslı Solmaz
Aslı Solmaz Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

SILA ARABACIOĞLU / YENİGÜN- İzmir Büyükşehir Belediyesi Mart ayı Olağan Meclis Toplantısı’nın ilk oturumu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Murat Aydın tarafından yönetildi. Aydın, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in acil bir durum nedeniyle katılamadığı 15 Mart 2024’te yapılacak dönemin son meclisine ise başkanlık yapacağını aktardı. Buca Cezaevi alanı için yapılan planlar İzBB Meclisi’nde onaylandı. 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planına askı süresi içerisinde İller Bankası tarafından yapılan itirazın oyçokluğu ile uygun bulunmadı.

AYDIN’DAN HEM TUGAY’A HEM DAĞ’A TEŞEKKÜR!

Buca Cezaevi planları ile ilgili gündem maddesi şu şekilde:
Belediye Meclisimizin 15/11/2023 tarihli ve 05.1164 sayılı Meclis Kararı ile uygun görülerek 10/01/2024 tarihinde onanan ve 12/01/2024–12/02/2024 tarihleri arasında askıya çıkarılan, Buca ilçesi, İnönü Mahallesi, 673 ada ve çevresinin, ilgili Daire Başkanlıklarının talep ve projeleri doğrultusunda, ilçenin kamusal açık alan ve bölgesel otopark ihtiyacının karşılanması, "İzmir Hafif Raylı Sistemi 5. Aşama Üçyol-Buca Metro Hattı Projesi" kapsamında istasyon alanının ayrılması, alanın cezaevine yönelik geçmiş kullanımından yola çıkılarak kültürel miras, kent hafızası kapsamında yeraltında müze kullanımının yer alması amaçlarıyla, "Rekreasyon Alanı (özel projesine göre)", "Genel Otopark Alanı", "Hafif Raylı Toplu Taşıma İstasyonu" ve diğer kamusal kullanımların belirlenmesine yönelik hazırlanan, 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planına askı süresi içerisinde İller Bankası A.Ş tarafından yapılan itirazın oyçokluğu ile uygun bulunmadığına ilişkin İmar ve Bayındırlık Komisyonu Raporu.
İlgili gündem maddesine ilişkin konuşan Murat Aydın, “Reddedilen itirazla birlikte Buca Cezaevi eski arazisiyle ilgili plana ilişkin Büyükşehir Belediye meclisindeki süreç tamamlandı. Bu süreç boyunca katkıda bulunan herkese teşekkür ederim. Bir İzmirli olarak bir teşekkürü de AK Parti'nin Adayı Hamza Dağ'a da etmek isterim. Gerek Cemil Tugay gerek Hamza Dağ bu alanın yeşil alan olması noktada mutabık kaldılar. Dağ’ın deyimi ile ‘İzmir Bahçesi’ Tugay’ın değimi ile rekreasyon alanı. Her iki adaya da teşekkür ederim. Hiç değilse İzmir için ortaklaşa bir fikir üretmiş olduk” dedi.

‘GETİRİN ÖĞRETELİM’

Gündem dışı söz alan MHP Aliağa Meclis Üyesi Hakan Şimşek, “Cuma günü CHP Adayı Cemil Tugay, Aliağa'ya geldi. Orada bir dizi ziyarette bulundu. Birkaç konuşma yaptı. Şakran'da karşılaşacağı şeyin ne olduğunun farkındasınız. Orada vatandaş kendisine kanalizasyonu ve arttırmayı sordu. Tugay ise, "sorununuzun ne olduğunu biliyorum, İZSU ile görüştüm. Nisan ayında paket arttırılmalı acil çözüm üreteceğiz. Yukarıda yapmaya başladığımız büyük artıma tesisini yapacağız" dedi. Paket arttırılmalı lokal bir çözüm üreteceksiniz bunu bir kere daha düşünün. Oradaki inşaatın 2022 yılında ihale edildiğini biliyorum. Orada yanlış sonuçlarla sonuçlandırıldı. 2022 yılında ihalesi yapılan iş maliyetlerin artması nedeniyle firma bitiremedi ve tasfiye aşamasında. 2022 yılında işi alan firma başlasaydı mevcut fiyatlarla yapardı. Sadece hafriyatı yapıp kaymak parasını aldıktan sonra imalat yapmaması ve maliyetleri bahane göstererek işi oyalaması işin Şakran boyutu. Orada hiç alakası olmayan bir şey daha söyledi. Siyasetçiler zaman zaman bir şeyler söyle ama ne söylediklerini de duymalı. Şunu dedi, 'Aliağa'da yalan yanlış işler yapılıyor, Aliağa'da insanlar kandırılıyor' dedi. Seçilirse burada kendisine onun cevabını vermesini isteyeceğim. Üstüne de 'Aliağa'yı çok istiyorum, İzmir örgütünü Aliağa'ya getireceğim ve kazanacağız' dedi. Getirin ve işler nasıl yapılıyor öğrenin" ifadelerine yer verdi.

‘BU KÜRSÜDE OTURACAK’

Aydın ise Şimşek'e yanıt olarak, "31 Mart'ta Cemil Tugay Büyükşehir Başkanı olarak seçilip bu kürsüde oturacak. Siz de muhalefet meclis grubu olarak bulunacaksınız. O eleştirileri Nisan Ayı toplantısında dile getirirsiniz. Adaylarımızın seçim kampanyası sonrasında onların sözlerini takdir edecek merci İzmirliler olacak. Bu meclis üyelerinin yüzde 90'ı burada olamayacak" dedi.
AK Parti Grup Sözcüsü Hakan Yıldız, "Yeni Şakran artıması 5 yıldır konuştuğumuz bir konuydu. Biz sürdürülen nezaketi koruma hassasiyeti gösteriyoruz. Biz vaatleri yerine getiren bir iktidar olduğumuz için Hamza Bey’in projelerini nasıl yapacağını gayet iyi görecekler. Yerel ilçe belediyesi, büyükşehir belediyesi ve merkezi hükümetin uyumu içerisinde çözülecek. Biz meclisin son 2 gününde atışma tarafı değiliz. Biz bu hassasiyeti gösterirken karşı gruplar da gösterir. Hevesini 1 Nisan'a bıraksınlar” şeklinde konuştu.

AK PARTİ’DEN SOYER’E UYARI!

AK Partili Erhan Çalışkan, gündem dışı konuşmalar kısmında söz alarak dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Çalışkan, “5 sene hizmet yaptık, bizden sonraki dönem başlayacak. Ama siyasetin gereği meclise gelen kararlara iyi bakılmalı. 2004’ten yana hepimizin dikkat etmesi gereken bir konu. Tunç Bey keşke burada olsaydı. Tunç Bey de aday olmadığı için kendince haklı sebepleri vardır, inşallah geldiğinde cevap verir. Kendisi başladığı işlerin açılışını yapmak istiyor olabilir, herkes başladığı işi bitirip kendi ile anılmasını istemesi doğaldır. Ama bunun için bürokratlarınızı sıkıştırıyorsanız ve işler yarım yamalak yürüyorsa uyarmamız lazım. Bu hem başkanımıza hem de bürokrat arkadaşlarımıza yakışmaz. Örneklerle anlatayım. Basına yansıdı, EDS ihalesi, yapılmamalıydı. Çiğli Tramvayı… Bindiniz mi? Ekol hastanesini geçerken vatmanın inip demir çubukla ray değiştirdiğini gördünüz mü? Tamam sizle anılacak ama böyle durumdaki tramvay açılır mıydı? Narlıdere Metrosu, gerçekten güvenli mi? Sinyalizasyon yüzde 100 çalışıyor mu? Başkan gitmeden projeleri açmak istiyor. Flamingo parkı, portakal vadisi… Bunlar sıkıntılı işler. Lütfen başkana seslenmiş olayım ben gelirim gelemem inşallah cevap verir. Hatırlatmak istiyorum, Aziz Kocaoğlu’na Ödemiş’in imzasını böyle giderayak attırdılar ve bütün bürokratlara zimmet çıktı. Lütfen herkes imzasına kararına dikkat etsin, bir kere daha bakın” ifadelerini kullandı.
Konuya ilişkin konuşan Aydın, metro ve tramvayların bir standart dahilinde açıldığını ve şartlar yeterli olmadığı taktirde bakanlıktan izin alınamadığını söyledi. Aydın, EDS ihalesi ile ilgili de teklif veren firma olmadığı için sorun yaşandığını aktardı.

‘NİSAN’DA BU MECLİSİ DAĞ’IN YÖNETMESİNİ İSTİYORUM’

AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, “Kısa bir süre sonra bir seçim var. Yerel seçim demek hizmet demek. Adayımız Hamza Dağ, 'İzmir'e hizmet için geliyoruz' diyor. Kararı verecek olan İzmirliler. İzmir'e hizmet noktasında bir karar vereceklerini düşünüyorum. İzmirliler mesele hiçbir zaman karanlık-aydınlık diye bakmadı. Hizmet odaklı baktı. Bütün projeler İzmirlilere hizmet için verilen vaatler. Önemli olan bunları kimin yerine getireceği noktasında İzmirlileri kimin ikna edeceği yarışı. Hamza Dağ'ın ikna edeceğini düşünüyorum. Nisan ayı meclisinin ilk oturumunda Dağ'ın bu meclisi yönetmesini istiyorum” diye konuştu.

11 Mar 2024 - 19:02 İzmir- İzmir Haberleri

Mahreç  Sıla Arabacıoğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.


Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml