Egeli bilim insanından 'Kaldırık Otu' projesi!

Ege Üniversitesi'nden Prof. Dr. Sibel Karakaya'nın liderliğinde yürütülen ve "Trachystemon Orientalis'in Sürdürülebilir Beslenme Açısından Protein Kaynağı Olarak Değerlendirilmesi" başlıklı proje, TÜBİTAK tarafından desteklenmeye layık görüldü.

Cansu Yüksel
Cansu Yüksel Tüm Haberleri

PINAR TEKE - Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü bünyesinde gerçekleşen bu önemli proje, dünya genelinde yaşanan iklim krizi ve hızla tükenmekte olan gıda kaynaklarına karşı, yeni besin kaynaklarının keşfedilmesi ve ekonomiye kazandırılmasının önemini vurguluyor. Kaldırık Otunun bitkisel protein kaynağı olarak kullanılabilirliğini araştıran proje, sürdürülebilir beslenme ve gıda güvenliği alanlarında çığır açmayı amaçlıyor.

Kaldırık Otunun Özellikleri ve Potansiyeli

Kaldırık Otunun, yüksek oranda protein içeriği ile dikkat çekmesi ve aynı zamanda çeşitli sağlık faydaları sunması, bu bitkinin gıda sanayinde kullanımı için önemli bir aday olabileceğini gösteriyor. Bitkinin, idrar sökücü, kan temizleyici ve ateş düşürücü gibi özelliklere sahip olması, halk arasında zaten bilinen faydalarını bilimsel olarak da destekliyor.

Sürdürülebilir Beslenmenin Önemi

Prof. Dr. Sibel Karakaya, sürdürülebilir beslenmenin, nüfus artışı, yetersiz beslenme, çevresel etkiler ve gıda güvenliği gibi global sorunlara çözüm sunabilecek kritik bir alan olduğunu belirtti. Avrupa Birliği'nin de sürdürülebilir beslenme konusunda öncelikli hedefler arasında yer alması, bu projenin önemini ve zamanlamasını daha da anlamlı kılıyor.

Prof. Dr. Karakaya, “Kaldırık otunun geleceğin en önemli ihtiyaçlarından biri olan sürdürülebilir protein kaynağı potansiyeli taşıyıp taşımadığını tespit edeceğiz. Bütüncül bir yaklaşım olan proteomik analizle protein yapısını aydınlatarak gıda işleme sırasında proteinlerde meydana gelen en önemli reaksiyonlardan biri olan ileri glikasyon reaksiyonundaki davranışını belirleyeceğiz. İn vitro gastrointestinal sindirim sırasında ileri glikasyon ürünleri oluşumunu değerlendirerek, bu kaynağın gıdalarda kullanımının uygun olup olmadığını ortaya koyacağız. Böylece bitkiden katma değer yaratarak bölgesel ekonomiye katkı sağlayacak, döngüsellik ve kaynak verimliliği açısından önemli bilgiler üreteceğiz. Çalışmamız, sürdürülebilir beslenmeye katkıda bulunacak potansiyelde ürün elde edilmesini sağlayarak bu alandaki eksikliklerin giderilmesine yardımcı olacak. Bu çalışmada elde edilecek olan protein izolatı, gıda endüstrisinde pek çok alanda değerlendirilebilecek. Hazır çorbalar, proteince zenginleştirilen sporcu ürünleri, medikal beslenmede kullanılan öğün yerine geçen içecekler, kurabiye, kraker vb. atıştırmalık ürünler bunlar arasında sayılabilir. Bu anlamda proje çıktıları yerel ve sürdürülebilir bir kaynaktan elde edilen protein konsantresinin katma değer yaratabileceği pek çok farklı alanda değerlendirilmek üzere kullanılabilecek. Kaldırık otu ile ilgili aydınlatılmamış olan birçok verinin çalışma sonucunda belirlenmesi ile literatürde bulunan boşluklar doldurulup literatüre de katkı sağlanmış olacak” ifadelerini kullandı. 

Proje ve Beklentiler

Kaldırık Otunun protein potansiyelini ve gıda sanayisindeki kullanım olanaklarını keşfetmeyi amaçlayan proje, bölgesel ekonomiye katkıda bulunmayı ve döngüsellik ile kaynak verimliliği açısından önemli bilgiler sunmayı hedefliyor. Proje sonucunda elde edilecek bilgiler, kaldırık otunun gıda endüstrisinde pek çok alanda değerlendirilmesine olanak tanıyacak ve bu bitkinin besleyici değerinden faydalanılmasını sağlayacak.

13 Mar 2024 - 12:37 İzmir- İzmir Haberleri

Mahreç  Pınar Teke


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.