Mahkemeden tüketiciyi sevindiren karar

İzmir’de Karaburun ilçesinde yaşayan Özkan E.’nin evde olmadığı bir saatte elektriklerin kesilmesi elektrikli şofbenin arıza yaptığını tespit etti. Yetkili servis ürünü garanti kapsamında olmadığı gerekçesiyle 2 bin 319 TL onarım bedeli alınması sonrasında Özkan E. İzmir İl Tüketici Hakem Heyetine başvurdu. Heyet, cihaz arızasının elektrik kesintisinden kaynaklandığı sonucuna vardı ve tüketici lehine karar verdi. Tüketici, ödediği ücreti geri almaya hak kazandı.

Zeynep Gizem Eskici
Zeynep Gizem Eskici Tüm Haberleri
Mahkemeden tüketiciyi sevindiren karar
Mahkemeden tüketiciyi sevindiren karar
+1
Haber albümü için resme tıklayın

KENAN YEŞİL - YENİGÜN / İzmir’in Karaburun ilçesinde oturan tüketici Özkan E.’nin evde olmadığı bir saatte elektrikler kesildi ve eve döndüğünde elektrik kesintisi sonrasında evinde kullandığı elektrikli şofbenin arıza yaptığını tespit etti. Arızalı cihazın onarımı için yetkili teknik servise başvuran Özkan E.’nin evine 1 Kasım 2022 tarihinde yetkili teknik servis görevlileri gelerek cihazın beyninin yandığını, cihazın garanti kapsamında olmaması nedeniyle ücretli onarım yapabileceklerini bildirdi. Tüketici, 2 bin 319 TL onarım bedelini ödeyerek cihazını onarttı. Yetkili teknik servis görevlileri, cihazın arızasının elektrik dalgalanması nedeniyle oluştuğunu raporlayarak ayrıldı. Bunun üzerine tüketici Özkan E. Tüketici Koruma Derneği (TÜKODER) İzmir Şubesi ile iletişime geçerek, tüketici hakları çerçevesinde hakkını aramaya başladı. İzmir İl Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapan Özkan E.’nin başvurusu kabul edildi. Bilirkişi raporu, cihaz arızasının elektrik kesintisinden kaynaklandığı sonucuna varılması sonrasında Tüketici Hakem Heyeti, tüketici lehine karar verilerek, onarım bedeli olarak ödenmiş olan 2 bin 319 TL’nin Gediz EPSAŞ tarafından tüketiciye iadesine karar verdi.

Mahkemeden tüketiciyi sevindiren karar

Tüketici lehine karar

Tüketici, önce Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliğinde belirtilen 10 iş günü içinde Gediz Elektrik Perakende A.Ş.’ye yazılı başvuruda bulunarak, cihaz arızasının onarımı için ödediği bedelin iadesini talep etti. Gediz EPSAŞ’dan olumsuz cevap alması üzerine 11 Aralık 2022 tarihinde e-devlet üzerinden elektronik ortamda İzmir İl Tüketici Hakem Heyetine başvurdu. Gediz EPSAŞ, İzmir İl Tüketici Hakem Heyetine verdiği savunmada cihaz arızasının meydana geldiği bölgede elektrik kesintisinden kaynaklı başka bir arıza bildiriminin olmadığı, cihaz kaynaklı bir arıza olduğu gerekçesiyle, başvurunun reddi yönünde karar verilmesini talep etti. İl Tüketici Hakem Heyeti uyuşmazlık dosyasını bilirkişiye gönderdi, bilirkişi tarafından yapılan incelemede cihaz arızasının elektrik kesintisinden kaynaklandığı sonucuna varıldı. İl Tüketici Hakem Heyeti tarafından 16 Mayıs 2023 tarihinde tüketici lehine karar verilerek, onarım bedeli olarak ödenmiş olan 2 bin 319 TL’nin Gediz EPSAŞ tarafından tüketiciye iadesine karar verdi.

Tüketici mahkemesi tüketiciyi haklı buldu

Gediz EPSAŞ, İl Tüketici Hakem Heyeti kararına yasal süre olan 15 gün içinde Tüketici Mahkemesine itiraz etti. 16 Haziran 2023 tarihinde İzmir 6. Tüketici Mahkemesinde görülmeye başlanan davada gerekçeli karar 30 Ocak 2024 tarihinde yazıldı. 6. Tüketici Mahkemesi Gediz EPSAŞ’ın itiraz başvurusunu reddetti ve İzmir İl Tüketici Hakem Heyeti kararını onayarak, tüketicinin hakkını teslim etti. İzmirli tüketici Özkan E. “01.11.2022 tarihinde başlayan Tüketici Hakları mücadelem bir yılı aşkın süreden sonra nihayet lehime sonuçlanabilmiştir. Geçen sürede tarafıma ödenecek bedelin enflasyonist piyasa koşullarında reel alım gücü düşmüştür. Tüketici olarak yine mağdur oldum” dedi.

Mahkemeden tüketiciyi sevindiren karar

Teknik ekip, değişim yerine tamir yolunu seçti

Yine başka bir arıza sonrası gelen teknik ekibin, değişim yerine tamir yolunu seçtiği kablolara ait fotoğrafı gösteren Özkan E. “Oturduğum yerdeki elektrik hatları sorunlu, elektrik direğinden evime gelen kablolar asfaltın 10-15 cm. altından gidiyor. En ufak bir yağışta veya araç geçişinde kablolar elektrik arızası verebiliyor. Benim gibi hak arama mücadelesine girişmeyen ama mağdur olan birçok komşumun olduğunu biliyorum. 2-3 ayda bir evlerimizde elektrikten kaynaklı arızalar ile karşılaşıyoruz. Enerji sağlayan şirketin altyapı yenileme çalışmalarını yapmasını istiyoruz” dedi.

Mahkemeden tüketiciyi sevindiren karar

Farkındalık yaratacak dava

Karar sonrası açıklamalarda bulunan İzmir İl Hakem Heyeti Üyesi ve TÜKODER İzmir Şubesi Başkan Yardımcısı Avukat Fatih Kurdoğlu, “15 Mart Dünya Tüketici Hakları gününün yaklaştığı bu günlerde, bu dava tüketici hakları açısından önemsediğimiz farkındalık yaratabilecek bir dava olmuştur. Tüketici Hakem Heyeti Üyeleri olarak bu kararı verirken de tüketicinin haklı olduğunu biliyorduk ve tüketici lehine vermiş olduğumuz kararın mahkeme tarafından onanması da haklılığımızı perçinlemiş oldu. Mağduriyet yaşayan tüketicilerin Tüketici Hakem Heyetlerine başvurup haklarını aramaları halinde mutlu sona ulaşabileceklerinin de kanıtı olmuştur. Enerji sağlayan şirketlerden bu yönde şikayetler alınmaya devam edilmektedir. Uyuşmazlık başvurularının uzun sürede sonuçlanmasına bağlı olarak hak kayıplarının önüne geçmek için, tüketicilerin mutlaka Tüketici Hakem Heyetine başvurusunda yasal faiziyle birlikte iade edilmesi talebinde bulunmalarını öneriyoruz. TÜKODER İzmir Şubesi olarak satıcı ve sağlayıcıların tüketici hak ihlalleri karşısında durmak suretiyle, tüketicilerin hak ve yararlarını koruma çabası içinde olmaya devam edeceğiz. TÜKODER daima yanınızda mottosuyla İzmirli tüketicileri derneğimize üye olmaya çağırıyoruz” diye konuştu.

13 Mar 2024 - 16:57 İzmir/ Karaburun- Güncel Haberler

Mahreç  Kenan Yeşil


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.


Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml