'Zorlu Gökdelen' bitti, 'Zorlu Otopark' kavgası başladı

İzmir Büyükşehri Belediyesi tarafından “Zorlu Gökdeleni” olarak bilinen 7419 ada 1 parsel yanında yer alan ve kamuya terki yapılan parselde 105 araçlık otopark girişiminin yasal olmadığını belirten ŞPO İzmir Şubesi, “Bahsi geçen parseli kapsayan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı, mahkeme kararıyla iptal edildi. İmar planı bulunmayan bir alana ilişkin UKOME kararı alınarak herhangi bir düzenleme yapılamaz. Yasal dayanaktan yoksun bir şekilde alınan UKOME kararının iptal edilmeli” dedi

Cansu Yüksel
Cansu Yüksel Tüm Haberleri
'Zorlu Gökdelen' bitti, 'Zorlu Otopark' kavgası başladı
'Zorlu Gökdelen' bitti, 'Zorlu Otopark' kavgası başladı
Haber albümü için resme tıklayın

KENAN YEŞİL -  İzmir’de, yükseklik tartışmaları ile kent gündeminde uzun süre konuşulan Konak’ın Akdeniz Mahallesinde bulunan ve Zorlu Holding tarafından gökdelen projesi hazırlanan bölge yine tartışma konusu oldu. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Şehir Plancıları Odası (ŞPO) İzmir Şubesi kamuoyunda “Zorlu gökdeleni” olarak bilinen yapı çevresinde İzmir Büyükşehir Belediyesine ait iş makineleri tarafından işlem yapıldığının tespit edildiğini ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin konuyla ilgili açıklama yapmasını istedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden verilen bilgilendirmede, iş makinalarının “Zorlu Gökdeleni” olarak bilinen 7419 ada 1 parsel üzerinde değil yanında yer alan ve kamuya terki yapılan parselde 105 araçlık otopark alanında çalışma yürüttüğü aktarıldı. Gelişmeler sonrasında ŞPO İzmir Şubesi yeni bir yazılı açıklama yaparak, “İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği yanıtta ifade edilen UKOME kararı yasal dayanaktan yoksundur. Şöyle ki; gerekçesi ne olursa olsun 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı bulunmayan bir alana ilişkin UKOME kararı alınarak herhangi bir düzenleme yapılamaz. Yasal dayanaktan yoksun bir şekilde alınan UKOME kararının iptal edilmeli” ifadelerine yer verildi.

'Zorlu Gökdelen' bitti, 'Zorlu Otopark' kavgası başladı

“UKOME kararı yasal değil”

ŞPO İzmir Şubesi, ilgili alanı kapsayan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planının mahkeme kararıyla iptal edildiğini ve imar planı bulunmayan bir alana ilişkin UKOME kararı alınarak herhangi bir düzenleme yapılamayacağını belirterek, “İzmir Büyükşehir Belediyesi`nin açıklamasında ifade edilen kamuya terkli alan ve bahsi geçen parseli kapsayan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı, mahkeme kararıyla iptal edilmiştir. Bu nedenle, 8 Mart 2024 tarihli açıklamamıza Büyükşehir Belediyesince basın üzerinden verilen yanıtta ifade edilen UKOME kararı yasal dayanaktan yoksundur. Şöyle ki; gerekçesi ne olursa olsun 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı bulunmayan bir alana ilişkin UKOME kararı alınarak herhangi bir düzenleme yapılamaz” ifadelerine yer verildi.

'Zorlu Gökdelen' bitti, 'Zorlu Otopark' kavgası başladı

“Sorularımız yanıtsız”

Daha önce yaptıkları açıklama ile dile getirdikleri soruları ilişkin yanıt bekledikleri belirtilip, “8 Mart 2024 tarihli basın açıklamamızda yönelttiğimiz ‘Kamu idaresinin söz konusu alanda ilgili mahkeme kararları neticesinde plan kararlarını yeniden düzenlemesi beklenirken plansız bir alanda işlem yaptığı görülmektedir. Söz konusu parsel ve yakın çevresinde mahkeme kararları doğrultusunda yeniden plan hazırlanması ve yeni plan kararlarının yapılmakta olan uygulamadan farklı olması halinde, uygulama için harcanan kamu kaynağının sorumlusu kim olacaktır?’ şeklindeki soru hala yanıtını beklemektedir. UKOME kararıyla yapılan işlemin, ileride plan kararlarının mahkeme kararı dikkate alınarak yeniden hazırlanması halinde kamu zararı ile sonuçlanmasından veya 7491 ada 1 parsele hukuksuz bir şekilde verilen inşaat hakkının meşrulaştırılmasından kaygı duyuyoruz” açıklamada ifade edildi.

'Zorlu Gökdelen' bitti, 'Zorlu Otopark' kavgası başladı

UKOME kararı iptal edilmeli

Bölgeye ilişkin 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planının mahkeme kararıyla iptal edildiği, İmar Planı bulunmayan bir alana ilişkin UKOME kararı alınarak herhangi bir düzenleme yapılayacağı vurgulanarak, “Sonuç olarak, yasal dayanaktan yoksun bir şekilde alınan UKOME kararının iptal edilmesi ve mahkeme kararlarında belirtilen hususlar dikkate alınarak kente ve kentliye zarar vermeyecek planların hazırlanması ve bu doğrultuda uygulamalar yapılması konusunda İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Konak Belediyesini sorumluluğa ve kamuoyuna herhangi bir tereddüte yer ver vermeyecek şekilde açıklama yapmaya davet ediyoruz” açıklamalarına yer verildi.

14 Mar 2024 - 12:27 İzmir- İzmir Haberleri

Mahreç  Kenan Yeşil


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.


Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml