EXPO’da rant iddiası

İzmir’de Yeşildere’de yapılması planlanan Botanik EXPO 2026 için bölgede kamulaştırılan binalar yıkılırken, EXPO’ya karşı olan ve yerinde dönüşüm isteyen mahalle sakinleri mağdur edildiklerini söyledi.

Zeynep Gizem Eskici
Zeynep Gizem Eskici Tüm Haberleri
EXPO’da rant iddiası
EXPO’da rant iddiası
+4
Haber albümü için resme tıklayın

KENAN YEŞİL / YENİGÜNİzmir’in Konak ilçesi sınırları içerisinde kalan Yeşildere bölgesinde, 2026’da yapılacak olan Uluslararası Bahçe Bitkileri EXPO’sunun (Botanik EXPO 2026) hazırlıkları kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırılan binalar yıkılıyor. Yeşildere Vadisi’nde, Küçükada, 19 Mayıs, Vezirağa, Lale, Yeşildere, Çaldıran, Yenidoğan, Akarcalı ve Kocakapı olmak üzere 9 mahalleyi kapsayan ve 1350 hane ile 20 bin üzerinde vatandaşı yakından ilgilendiren Botanik EXPO 2026 projesini vatandaş istemiyor. Özellikle Küçükada mahallesi sakinleri EXPO istemediklerini, yerinde dönüşüm talep ettiklerini belirterek projeyi karşı çıktı.

EXPO’da rant iddiası

EXPO’nun Yeşildere'de yapılmasıyla ilgili hazırlanan imar planlarına, büyük bir çoğunluğunun Küçükada mahallesi sakinlerinin yer aldığı bölge sakinlerinin başvurusu sonrasında, İzmir 7. İdare Mahkemesi tarafından yürütmeyi durdurma kararı verildi. Ancak, üst mahkeme İzmir Bölge İdare Mahkemesi'nin yürütmeyi durdurma kararını kaldırdı. Lale, Vezirağa ve Küçükada mahallerinde kamulaştırma yapılan binalar yıkılırken bölgede yaşayanların büyük bir çoğunluğu kamulaştırmaya sıcak bakmıyor, yerinde dönüşüm yapılması için mücadele veriyor. Bölge sakinleri kamulaştırma için kendilerine teklif edilen para ile başka bir yerde ev sahibi olamayacaklarını belirtirken, mahallelerinin İzmir’in merkezinde olması nedeniyle EXPO’dan rant elde edilmek istendiğini iddia etti.

20 binin üzerinde vatandaş mağdur

EXPO’da rant iddiası

Dönemin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un Yeşildere için yerinde dönüşüm sözünü verdiğini belirten Küçükada Mahalle Muhtarı Sabriye Karakaya, Pınarbaşı’nda planlanan EXPO projesinin iktidarın dönüşüm yapmaması için Yeşildere’ye getirildiğini öne sürerek, “Burası protokol yoluymuş, görüntüsü kirliymiş. 20 senedir belediyeler hiçbir şey yapmadı. Buraları vatandaşa verselerdi, imara açsalardı biz kendimiz kredi çeker yapardık. Buraların bu halde kalmasının en büyük suçu belediyelerde. EXPO projesi 9 mahalleyi kapsıyor. Biz mahalle olarak toplandık avukat tuttuk ve projenin iptal edilmesi için dava açtık. Dokuz Eylül Üniversitesi'nden profesörler geldi. Burada EXPO yapılamaz raporu çıktı. Mahkemeyi kazandık. İzmir Büyükşehir Belediyesi bunu bir üst mahkemeye taşıdı. Üst mahkeme, yeni bilirkişi istemeden, projede değişiklik olmadan kararı bozdu. 9 mahallede 1350 hane var. 20 binin üzerinde vatandaş mağdur. 1350 haneden anca 250 kamulaştırma yapılmıştır. Daha yolun başındayız. Tunç Başkan bize ‘Kimsenin gözyaşları üzerine projeyi yapmam, projeyi iptal ederim’ demişti. Herkes ağlıyor ve proje iptal edilmedi. Ben kendi evimi vermeyeceğim, yerinde dönüşüm yapılmasını istiyorum. Mahalledeki ev sahipleri de vermek istemiyor. İnsanlarla birlikte hayvanlar da sokakta kaldı” dedi.

Otobüs gelmiyordu, EXPO ile İZBAN yapılıyor

EXPO’da rant iddiası

Uzun yıllar mahalleye otobüsün gelmediğini ancak şimdi İZBAN durağı yapıldığını belirten Küçükada mahalle sakinlerinden Nuray Bülbül, “35 senedir mahallede yaşıyorum. Yıllardır buraya otobüs gelmiyordu. EXPO’dan sonra şimdi İZBAN durağı yapılıyor. Bize verilen para ile kendileri çıksın ev arasın veya kiraya çıksınlar. Bizim burada manav yok, tesis yok onları düzeltmiyorlar da bizi sürgün etmeye çalışıyorlar. Müstakil 3 katlı evime karşılık 1 milyon 200 bin TL verdiler ama bu fiyata ev alma şansımız yok. Dozer geldi ama izin vermedik. Yan taraftaki binayı yıkarken benim duvarı çatlattılar. Belediye ile anlaşanların, evlerini satanlarınki yıkıldı. Alabilen parasını aldı alamayan bekliyor. Biz burada yerinde dönüşüm istiyoruz” diye konuştu.

Belediye tarafından tehdit ediliyoruz iddiası

EXPO’da rant iddiası

Lale Mahallesi sakinlerinden Özkan Kağızman ise “İlk önce yerinde kentsel dönüşüm olacağı söylendiğinde sevinmiştik. Daha sonra iki partinin çekişmesi yüzünden Pınarbaşı’nda yapılacak olan EXPO projesi bölgeye getirildi. Kamulaştırma adı altında kimi yer yol kimi yer EXPO için projelendirilirken bize de Uzundere’den ev verdiler ama 350 metrekarelik alan için bana verilen para ile Uzundere’den ev almaya yetmiyor. 350 metrekarelik bir alan imara açılmış olsa ve bir müteahhit girse alacak olduğum daire sayısı belli. İzmir’de bugün bir daire fiyatı 2-3 milyon TL. Şu anda ben de mahkemeliğim. Bilirkişi geliyor, rızam olmadan evime apar topar giriliyor. Bizi buradan apar topar çıkarmaya çalışıyorlar. Bankaya paranızı yatırırız, ister kabul edin ister kabul etmeyin gibi belediye tarafından tehditler alıyoruz” ifadelerini kullandı.

EXPO’da rant iddiası

KOAH hastası mağdur

KOAH Hastası Polat Ertan ise hasta haliyle sokaklara düştüğünü dile getirip, “Bu saatten sonra nereye gidebilirim? İki adım atamıyorum, karşıya geçemiyorum. Hortum ve havayla yaşıyorum. Bu halimle nasıl ev arayacağız? Yerimden, yurdumdan komşularımdan olmak istemiyorum. Bize ev yapacaklarsa yerinde ev yapsınlar. Borçlanacağımı biliyorum. Kendi evimi kendim yaptım ve bunun gibi bir ev yapamazlar bana. Şu andaki evim bana büyük. 100 metrekare değil 70 metrekare yapsın ama yerinde dönüşüm olsun. Beni Uzundere’ye göndermesinler. İki komşu birbirimizi yetiyorduk, şu anda mahalle dağılmış durumda. Sokağımız günü her saatinde insanlar olurdu. Şimdi kimse kalmadı. Pencerenin kenarında oturup kedi ve köpeklerle arkadaşlık yapıyorum” diye konuştu.

“Bizi şehrin orta yerinden kovuyorlar”

EXPO’da rant iddiası

Yerinde dönüşüm istediklerini vurgulayan Küçükada Mahallesi sakinlerinden İsmail Boran, “30 senedir mahallemizde bakım olmadı, bir çivi çakılmadı. İlgisizlik nedeniyle mahallemiz mağdur hale geldi. Tabakhaneler mahalleden gideli 30 yıl oldu. Mahallenin bu hale gelmesinde en büyük sebebi yerel yönetimlerin ilgisizliğidir. EXPO için kamulaştırma teklifinde bulundular. Çok düşük ücretlerle kamulaştırma yapmak istiyorlar. Biz evlerimizi vermek istemiyoruz. Dışarıda bu fiyata tarla bile verebiliyorlarsa evi bir kenara bıraktım tarlaya bile razıyım. Onların verdiği fiyata tarla bile vermezler. Bizi şehrin orta yerinden kovuyorlar. Çerçöp içinde bizleri bıraktılar” dedi. Mahalle sakini Hasan Önem, “70 yıldır mahallede yaşıyorum. Son 2 yılı bize zehir ettiler. EXPO adına kamulaştırma yapacağız, botanik bahçe yapacağız diyorlar. Hayalden başka bir şey değil. Burada madem EXPO gibi bir şey yapacaklar belli bir alanı yeşil alan yapsalar ve belli bir alana da bizler için ev yapacağız, yerinde dönüşüm yapacağız demiş olsalardı daha memnun olurduk. Bizi buradan kovalamak istiyorlar” dedi.

EXPO’da rant iddiası

Rant şüphesi

Mahallelerinin İzmir’in merkezi konumunda ve ranta çok müsait olduğuna dikkat çeken Mustafa Acar, “Kamulaştırma adına ileride başka bir oyun oynanıp oynanmayacağını bilemiyoruz. Kamu yararına kamulaştırma olsun ancak burada yaşayan halkı da düşünmek lazım. Şu anda evler çok pahalı. Kamulaştırma için verdikleri parayla ev alamayız. Kentsel dönüşüm değil yerinde dönüşüm istiyoruz” diye konuşurken, Güler Gürhan ise, “Biz yerimizden memnunuz. Kamulaştırma için 2 milyon TL bize para teklif edildi. 3 aile yaşıyoruz burada ve 2 milyon TL ile bu şartlarda bir tane ev bile alamıyoruz. 3 aile için nasıl ev alabileceğiz. Yerinde dönüşüm istiyoruz” açıklamalarında bulundu. Mahalle sakinlerinden Antika Karaşın, Ramazan Bayramı sonrasında başka bir yerde ev tutacağını ve komşularından ayrılmak zorunda kalacağını belirterek yaşadıklarından dolayı çok üzgün ve perişan olduklarını söyledi. Yerinde dönüşüm istediğini aktaran Kadriye Özegüz, “2 hane olarak mağdur durumdayız. Hem evimizden olacağız hem de verdikleri para ile bir şey alamıyoruz. Şu anda hesabımıza para yatmadı. Geçen sene verdikleri para bu seneye yetmiyor. Yetmediği için de bizler mağdur olduk” dedi.

15 Mar 2024 - 22:00 İzmir- İzmir Haberleri

Mahreç  Kenan Yeşil


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.