İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin çalıştığı şirkete meslekten men cezası!

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile çalışan ve bir dizi imar planını hazırlayan Batı Plan Şehircilik şirketinin sahiplerine, mesleki etik ve tekniklere aykırı davranışları nedeniyle Şehir Plancıları Odası tarafından 45 günlük meslekten men cezası verildi. İşte detaylar.

Nedim Kirtiş
Nedim Kirtiş Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin çeşitli imar planlarını üstlenen Batı Plan Şehircilik Ltd. Şti. sahipleri, Doğuş ve Aslıhan Baldan kardeşler, kamuoyundan gelen şikayetler üzerine mercek altına alındı. Artı Gerçek'te yer alan habere göre, TMMOB Şehir Plancıları Odası'nın başlattığı soruşturma neticesinde, kardeşlere yönelik mesleki faaliyetlerde bulunmaktan 45 gün süreyle men cezası verildi. 

"Görevini kişisel ya da bir grup adına çıkar sağlamak"

Doğuş Baldan ve Aslıhan Baldan, "Mesleğini ve görevini kişisel ya da bir grup adına çıkar sağlamak için TMMOB mevzuatına, bilime ve meslek tekniğine aykırı biçimde uygulamak ya da mesleğini ve görevini TMMOB mevzuatına, bilime ve meslek tekniğine aykırı biçimde uygulayarak kamuya, halka, üçüncü şahıslara zarar vermek" ile suçlanıyor. Odanın verdiği men kararı Karar, geçtiğimiz günlerde Büyükşehir Belediyesi Meclisi İmar Komisyonu’na sevk edildi.

Şirketin İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde imza bekleyen üç dosyası bulunuyor. 31 Mart yerel seçimlerinin ardından belirlenecek yeni İmar Komisyonu şirketle ilgili kararı verecek.

TMMOB Şehir Plancıları Odası Onur Kurulu'nun sitesinde yayımladığı rapora göre soruşturma konusu şikayetlerden biri Narlıdere Belediyesi’nin yetkisinde bulunan bir kentsel dönüşüm bölgesinin planlama çalışmasının, ihale olmaksızın şirkete 'ücretsiz' bir şekilde yaptırılması. Şirket, planlama çalışmasının ‘hibe’ olarak yaptığını savundu.

"Firma yetkilisini ayrıcalıklı bir konuma getireceği çok açık"

TMMOB Şehir Plancıları Odası Onur Kurulu kararında, "Serbest şehircilik bürolarının şehircilik faaliyetlerini ücreti karşılığında yapmaması hali, serbest rekabet ortamında eşitlik ilkelerini ortadan kaldırmaktadır. Olayda işin ücretsiz yapılması ile her ne kadar doğrudan bir maddi kazanç elde edilmemiş olsa da firma yetkililerinin idare ile olan ilişkisinde farklı bir duruma neden oluşturmakta ve sonraki planlama süreçlerinde firmayı, dolayısıyla firma yetkilisini ayrıcalıklı bir konuma getireceği çok açıktır" ifadelerine yer verdi.

Şikayetler sonucu soruşturma konusu yapılan bir diğer durum da Dikili Belediyesi’ne ait bir planlama çalışması sırasında mevzuata aykırı olarak bölgedeki hak sahipleri ile 'menfaat' ilişkisi oluşturulması. Mevzuata göre, belediyeler tarafından ihale edilen bir planlama çalışması sırasında plan onaylanıncaya kadar şirketin planlama alanı içerisinde yer alan üçüncü kişilere plan çalışması yapmaması gerekiyor.
TMMOB Şehir Plancıları Odası Onur Kurulu raporunda şu ifadelere yer verdi:

"Firmanın … ilçesi … Mahallesi … ada parsele ilişkin 29.12.2020 tarihinde fatura düzenlemesi, belirtilen tarih aralığında üçüncü kişilere yönelik hizmet verilmemesi ilkesine aykırılık taşımakta olup, üçüncü kişilere danışmanlık hizmeti verilerek menfaat ilişkisi içerisine girildiği anlamına gelmektedir. Ayrıca fatura kesim tarihine bakıldığında ise Belediye Meclisi'nin 18.12.2020 tarihli kararıyla kabul edilmesinin üzerinden yaklaşık 10 gün gibi bir süre geçtikten sonra düzenlendiği anlaşılmaktadır."

KAYNAK

Kaynak: artigercek.com

18 Mar 2024 - 13:50 İzmir- İzmir Haberleri


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.


Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml