Lezita işçilerinden DİSK ve TÜRK-İŞ'e açık davet: Mücadeleyi ortaklaştıralım!

Lezita işçileri grevlerinin 22'nci gününde DİSK ve TÜRK-İŞ Genel Başkanlarına açık davette bulunarak, "Sizi ivedilikle grev alanımıza desteğe gelmeye, bu mücadeleyi ortaklaştırmaya çağırıyoruz" dedi.

Nedim Kirtiş
Nedim Kirtiş Tüm Haberleri
Lezita işçilerinden DİSK ve TÜRK-İŞ'e açık davet: Mücadeleyi ortaklaştıralım!
Lezita işçilerinden DİSK ve TÜRK-İŞ'e açık davet: Mücadeleyi ortaklaştıralım!
Haber albümü için resme tıklayın

İzmir'in Kemalpaşa ilçesinde bulunan Abalıoğlu Lezita'da sendikal haklarına sahip olabilmek için 22 gündür grevde olan işçiler, DİSK ve TÜRK-İŞ'e "mücadeleyi ortaklaştırma" çağrısında bulundu. Nurcan Etik'in aktardığına göre, HAK-İŞ'e bağlı Öz Gıda İş Sendikası üyesi olan işçiler, verdikleri mücadelenin bölgedeki tüm işçilerin mücadelesi olduğuna dikkat çekerek işçi konfederasyonlarına tarihi bir çağrıda bulundu. Emek mücadelesinin saldırı altında olduğuna değinen Lezita işçileri, Lezita Grevi'nin bölgede, gelecekte verilecek mücadeleler için de mihenk taşı olduğunu vurguladı. "Bu mücadele bu yüzden ve mutlaka kazanılmalıdır" diyen işçiler, "Başta HAK İŞ Konfederasyonu olmak üzere tüm konfederasyonları bu sorumlulukla ve ciddiyetle konuya yaklaşmaya davet ediyoruz" açıklamalarında bulundu.

Lezita işçilerinden DİSK ve TÜRK-İŞ'e açık davet: Mücadeleyi ortaklaştıralım!

"Hesap vereceksiniz!"

Lezita Grevi'nin 22'nci gününde açıklama yapan işçiler, Abalıoğlu Lezita'nın her türlü grev kırıcı uygulamalarına rağmen mücadeleye devam edeceklerini belirtti. İşçiler, yetkili kurumların, bürokrat ve siyasilerin Anayasal hakkın engellenmesine dönük müdahaleleri görmezden geldiğini ifade ederken, "Karşı tarafın mesnetsizce bizlere karşı yaptığı her türlü girişim ise süratle dikkate alınmakta, gece yarılarında uygulama yapılmaya çalışılmaktadır" dedi. Lezita işçileri, "Abalıoğlu Grup'un maddi gücünü kullanarak hukuk tanımaz uygulamalarını devam ettiren başta Genel Müdür Mesut Ergül olmak üzere Abalıoğlu Lezita Yönetimi'ne sesleniyoruz, er ya da geç grevci işçiler ve kamuoyun vicdanı karşısında hesap vereceksiniz. Gün gelip devran döndüğünde hukukun karşısında da hesap vereceksiniz. Yaptıkları yanlarına kalacak sananlar büyük yanılgı içerisindedir. Ne yaparsanız yapın bu mücadele sürecek ve direnen işçiler kazanacaktır. Bizi görmezden gelen ve ciddiye almayan herkese sesleniyoruz. BİZ TEK, SİZ HEPİNİZ! Önümüzdeki günlerde yaşanacakları tavrınız belirleyecektir" dedi.

"Emek mücadelesi büyük saldırı içerisinde"

Verdikleri mücadelenin bölgedeki tüm işçileri ilgilendirdiğini belirten Lezita işçileri, "Bu mücadele sadece buradaki işçilerin değil bölgede mücadele eden tüm emek dostlarının mücadelesi hâline dönüşmüş, grev alanımız hepsinin alanı hâline gelmiştir. Bu mücadele ve grev alanında grevci işçilere karşı hayata geçirilmeye çalışılan uygulamalar ilerleyen dönemlerde genel tahammül hâline dönüştürülmeye çalışılacaktır. Emek mücadelesi bu dönemde büyük saldırı içerisindedir. Özak işçilerine ve sendikalarına karşı yapılan para cezası da başka bir örnek teşkil etmektedir" dedi. İşçiler bu bağlamda Lezita Grevi'nin önemine vurgu yaparak, "Dolayısıyla Lezita Grevi aynı zamanda bölgede gelecekte verilecek mücadeleler için de bir mihenk taşı olacaktır. Bu mücadele bu yüzden ve mutlaka kazanılmalıdır. Konuya bu boyutuyla yaklaşan ve sorumlu davranan tüm emek dostlarına teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

Lezita işçilerinden DİSK ve TÜRK-İŞ'e açık davet: Mücadeleyi ortaklaştıralım!

"Takipçiyiz"

İşçiler kendileriyle görüşen tüm yetkili ve siyasilerin takipçisi olduklarını belirterek, "Başta HAK-İŞ Konfederasyonu olmak üzere tüm konfederasyonları bu sorumlulukla ve ciddiyetle konuya yaklaşmaya davet ediyoruz. HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkanı'nın alana gelerek yaptığı konuşmayı önemsiyoruz ve sözlerinin takipçisi olduğumuzu ilan ediyoruz. Önümüzdeki günlerde yapılan açıklama ve uygulamalar alana gelerek işçilere hitap eden kesimlerin samimiyetini ortaya koyacaktır" dedi.

DİSK ve TÜRK-İŞ Başkanlarına açık davet!

Lezita işçileri, çağrılarının yalnızca kendilerine ait olduğunun altını çizerek DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve ve TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay'a grev alanına gelme davetinde bulundu. İşçiler, "TÜRK-İŞ ve DİSK Genel Başkanlarına açık davetimizdir: Sizi ivedilikle grev alanımıza desteğe gelmeye, bu mücadeleyi ortaklaştırmaya çağırıyoruz. Bu çağrı GREVCİ işçilerin çağrısıdır. Lütfen protokol bir davet beklemeyin. İşçilerin çağrısına kulak verin. Bu çağrıyı lütfen konfederasyonların olağan çağrıları dışında değerlendirin. Genel Başkanlara anlatacaklarımız var, desteklerine, yanımızda olmalarına ihtiyacımız var" açıklamalarında bulundu.

28 Mar 2024 - 16:30 İzmir- İzmir Haberleri

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.