İzmir’de AK Parti ve CHP’nin oy deposu mahalleler: Neden bu partilere oy veriyorlar?

İzmir’de birbirine “çok uzak” iki mahalle: Hilal ve Mavişehir. Biri AK Parti’nin diğeri CHP’nin en yüksek oy aldığı mahallelerin başında geliyor. Yenigün Gazetesi, Hilal ve Mavişehir’de yaşayanlara, neden tercihlerini bu partilerden yana kullandıklarını sordu.

Nedim Kirtiş
Nedim Kirtiş Tüm Haberleri
İzmir’de AK Parti ve CHP’nin oy deposu mahalleler: Neden bu partilere oy veriyorlar?
İzmir’de AK Parti ve CHP’nin oy deposu mahalleler: Neden bu partilere oy veriyorlar?
Haber albümü için resme tıklayın

OĞULCAN BAKİLER / YENİGÜN - ANK-AR Araştırma Merkezi’nin Yüksek Seçim Kurulu’ndan (YSK) derlediği verilere göre, “ CHP’nin kalesi” olarak bilinen İzmir’de 14 Mayıs’taki son genel seçimlerde AK Parti’nin en yüksek oy aldığı mahalle, Konak ilçesine bağlı Hilal Mahallesi oldu. 2 binden fazla Roman’a ev sahipliği yapan mahallede AK Parti’nin oy oranı yüzde 69,66 olurken CHP yüzde 15,51’de kaldı. 

Yoksulluk, işsizlik, kentsel dönüşüm ihtiyacı ve uyuşturucu bağımlılığı sorunlarına acil çözüm bekleyen Hilal sakinlerinin 31 Mart yerel seçimlerinde de tercihi AK Parti’den yana. 

İzmir’de CHP’nin oy deposu ilçelerinin başındaysa Karşıyaka geliyor. Karşıyaka’ya bağlı Mavişehir Mahallesi, CHP’nin kentte en yüksek oy aldığı mahallelerden biri. ANK-AR verilerine göre, son genel seçimlerde Mavişehir’de CHP yüzde 69 oy alırken AK Parti’nin oyu yüzde 6,39’da kaldı. 

Mavişehir sakinleri CHP siyasetine ve İzmir’deki belediye hizmetlerine tepkili olmasına rağmen 31 Mart’ta da CHP tercihinden dönmemekte kararlı. Bunun başlıca nedeniyse, AK Parti iktidarından duydukları rejim ve yaşam tarzı kaygısı. 

Yenigün Gazetesi, AK Parti ve CHP’nin en yüksek oy aldığı mahallelerde yaşayan seçmenlere, neden tercihlerini bu partilerden yana kullandıklarını sordu. 

“En büyük Roman Recep Tayyip Erdoğan” 

AK Parti, İzmir’deki kalesi konumundaki Hilal Mahallesi’nde hem dindarlıktan hem de sosyal yardımlardan ciddi oy kazanıyor. Mahallede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik sevgiyse çok büyük. Hilalli Romanlar’ın sloganı “En büyük Roman Recep Tayyip Erdoğan”. 

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’a İslamiyet’i temsil ettiği için teveccüh gösterdiklerini” söyleyen mahallenin erkek kuaförü Murat Özağaç, “Biz İslamiyet’i yaşayan insanlarız. Başımızda da Erdoğan gibi İslamiyet’i yaşayan ve yaşatan bir lider görmek istediğimiz için onu çok seviyoruz ve oy veriyoruz” dedi. 

İzmir’de AK Parti ve CHP’nin oy deposu mahalleler: Neden bu partilere oy veriyorlar?

“Herhangi bir sosyal yardımdan para aldıkları zaman herkesin hoşuna gidiyor” 

Hilal’de yaşayan emekli Erkan Çekçen ise devlet tarafından yapılan sosyal yardımların da AK Parti’ye oy kazandırdığını kaydederek, “Burası garip bir mahalle. Bu garip mahallede çoğu insan müzisyenlik, hamallık yapıyor. Bunun yanında ne bekleyecekler? Herhangi bir sosyal yardımdan para aldıkları zaman herkesin hoşuna gidiyor. Bugün emekliler neyi bekliyorlar? Ufacık bir yardım olsa herkes seviniyor burada. Bu da AK Parti’ye oy vermekle oluyor tabii” ifadelerini kullandı. 

“CHP bize iş olanağı sağlamıyor” 

Hilal sakinleri CHP’li yerel yönetimlerin hizmetlerindense bugüne kadar mahrum kaldıklarını savunuyorlar. Ancak CHP’li belediyeler tarafından çözülmeyen sorunlara, bugüne kadar merkezi iktidar eliyle neden çözüm getirilmediği sorusu da yanıtsız kalıyor. 

31 Mart’ta AK Parti’den belediye meclis üyeliğine aday olan mahallenin esnafından Süleyman Pekgöçen’e göre Hilal’in çözüm bekleyen sorunlarının başında işsizlik ve yoksulluk geliyor. Pekgökçen, “Genellikle CHP burada bize çok iş olanağı sağlamıyor. Bizi cezalandırmak istiyorlar. AK Parti’ye oy çıkıyor diye buradaki çocuklarımızın çoğunu işe almıyorlar. Bu sene alırsak bu seçimi, projeler daha çok olacağı için çocuklarımızın burada çoğuna istihdam sağlayacağız inşallah” dedi. 

“Emekliler AK Parti iktidarından yana dertli” 

Mahallede yoksulluktan şikayet edenler en başta emekliler. Geçmiş seçimlerde AK Parti’ye sadık kalan bu seçmenlerin birçoğu 31 Mart’ta tercihini değiştireceğini söylüyor. Pekgökçen ise buna rağmen Hilal’de AK Parti’nin bu seçimde de en yüksek oyu alacağından emin: “Emekliler AK Parti iktidarından yana dertli. Ama Yine Allah’ın izniyle AK Parti çıkar burada. Çünkü Reis’i insanlar çok seviyor. Kan kaybı hiç yaşamayız.” 

"Mahallemizde çalışan çok az sayıda genç var” 

İşsizlik en çok da gençleri vuruyor. Hilalli gençler işsizliği ve yoksulluğu, uyuşturucu bağımlılığının da mahallede bu denli yaygınlaşmasının nedeni olarak görüyor. Romanlar’a yönelik önyargılar nedeniyle özel sektörde iş bulamadıklarından yakınan gençlerin beklentisiyse belediyelerin onlara el uzatması. 

25 yaşındaki Salih Yetiştirmiş, “Mahallemizde çalışan çok az sayıda genç var. Belediyelerden istihdam istiyoruz. Uyuşturucuyla mücadelenin altından kalkamıyoruz. Mahallenin belki tamamı kullanıyor. Gençlerin hiçbiri iş bulamıyor. Ben CHP’den hiçbir şey göremedim. Çok uğraştım, gittim iş imkanı istedim. Bana kimse yardım etmedi. Geriye tek umudum AK Parti’den kalıyor” ifadelerini kullandı. 

Hilal ve Mavişehir’de ortak şikayet: Belediye hizmetleri 

CHP’nin İzmir’de en yüksek oy aldığı mahallelerden biri olan Mavişehir’de de aynı Hilal’de olduğu gibi CHP’li yerel yönetimlerin hizmetlerinden memnuniyetsizlik mevcut. Ancak bu, Mavişehirliler’in oy tercihini 31 Mart’ta değiştirmiyor. 

Mavişehir sakinlerinden Emekli yüzbaşı Tansu Hatipoğlu’na göre “zaman, yerel hizmetlerin sorgulanacağı bir zaman değil.” 

Belediye hizmetlerinden memnun olmadığını kaydeden Hatipoğlu CHP’ye oy verme tercihinde rejim ve yaşam tarzı endişelerinin öne çıktığını söyledi. Hatipoğlu, “Geçmiş seçimlerde olduğu gibi bu sefer de oyum CHP’ye. Ülkede derin bir değişiklik var. Uçları yaşayan iki toplum haline geldik. Bu sebeple ben kendi yaşam tarzıma uygun olan şekilde CHP’ye oy vereceğim” dedi. 

İzmir’de AK Parti ve CHP’nin oy deposu mahalleler: Neden bu partilere oy veriyorlar?

“Biz 2002’den önceki süreçte belediye başkanlarımızı sağ-sol diye seçmezdik” 

İzmirli seçmendeki bu endişelere AK Parti iktidarının yol açtığını savunan Hatipoğlu, “Biz 2002’den önceki süreçte belediye başkanlarımızı sağ-sol diye seçmezdik. Burada Burhan Özfatura Doğru Yol Partisi’nden, Ahmet Piriştina Demokratik Sol Parti’den belediye başkanıydı. Ama 2002’den bu yana bize dayatılan bu yönetim tarzı bizim seçimlerimizi etkiledi” diye konuştu. 

“AKP’nin şeriata gittiğini düşünüyorum” 

Emekli banka müdürü Gazanfer Yılmaz ise CHP’ye oy verme nedenini, “AKP’nin şeriata gittiğini düşünüyorum. Endişemiz demokratik, laik bir ülkeden uzaklaşmak. Biz Atatürk ilke ve inkılapları içinde yaşamak istiyoruz” diye açıkladı.  

Yılmaz CHP’ye Mavişehir’de en yüksek oy çıkmasının nedeniyiyse, “Yaşam tarzı birinci sebep. Ayrıca Mavişehir son derece üst düzeyde eğitim ve kültür düzeyi yüksek insanlardan kurulmuş bir yer. Burada yaşayanları kandıramazsınız, aldatamazsınız, neyin ne olduğunu görüyor herkes” diye açıkladı. 

"Cemil Tugay için ‘yetmez ama evet’ diyorum” 

Yılmaz CHP’ye “koşa koşa”, “fanatiklikle” oy vermediğini de vurgulayarak, “Ben bir defa seçilen belediye başkan adayının yanlış olduğunu düşünüyorum. Ama yine de oyumu vereceğim. Yani geçmişte bir ‘yetmez ama evet’ vardı. Ben şimdi Cemil Tugay için ‘yetmez ama evet’ diyorum. Benim gönlümü dolduran, aklımdan geçen, İzmir’e layık gördüğüm bir belediye başkanı değil” dedi. Yılmaz’a göre 31 Mart’ta yanlış adaylar yüzünden CHP’de oy kaybı kaçınılmaz olacak. 

Ekonomi 31 Mart’ta AK Parti’ye kaybettirecek mi?

Mavişehirli seçmenlerin CHP’yi tercih etmesinin bir diğer nedeni, AK Parti hükümetinin ekonomide içine düştüğü sıkıntılar. 

Emekli diş hekimi Gülay Koçağıra genel ekonomideki sorunların yerel seçim sonucunu da etkileyeceğini söyleyerek, “Mavişehir zenginler muhiti gibi algılansa da öyle değil. Ben doktorum, apartmanımda diğer komşularım da hepimiz maaşlı insanlarız. Burada büyük holding sahipleri yaşamıyor. Hükümetten ihale alan kimseler yaşamıyor. Ya da bir torba kömüre, iki tane makarnaya muhtaç edilip oy verenler de yaşamıyor. Ara kesim yaşıyor ve bunlar Türkiye’nin geleceğini düşünüyor. Ekonomiyi hepimiz görüyoruz, hepimiz etkileniyoruz. Ben geçinme zorluğu çekiyorsam diğerleri de çekiyordur diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı. 

Yerel seçimlerde CHP’nin belirlediği adayları olumlu bulduğunu söyleyen Koçağıra belediye hizmetlerine yapılan eleştirilere de katılmadığını söyledi. Koçağıra, “Bence CHP’li belediyeler yaptıkları hizmetlerin reklamını iyi yapamıyorlar, duyuramıyorlar. Bir Karşıyakalı olarak ben bile bir şeyleri gayret edersem ya da dikkat edersem öğreniyorum” dedi. 

29 Mar 2024 - 10:57 İzmir- İzmir Haberleri

Mahreç  Oğulcan Bakiler


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.


Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml