İzmir’de sağlık çalışanları Covid-19 şehitlerini unutmadı

İzmir’de, Bostanlı’daki ‘Sağlık Çalışanları Saygı Anıtı’nda bir araya gelen sağlık çalışanları, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden meslektaşlarını andı.

Aslı Coşar
Aslı Coşar Tüm Haberleri
İzmir’de sağlık çalışanları Covid-19 şehitlerini unutmadı
Haber albümü için resme tıklayın

KENAN YEŞİL / YENİGÜN - İzmir Tabip Odası, “1 Nisan Covid-19 Nedeniyle Kaybettiğimiz Sağlık Çalışanlarını Anma Günü” kapsamında Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden hekimler ve sağlık çalışanları için tören düzenledi. Bostanlı’da ‘Sağlık Çalışanları Saygı Anıtı’nda toplanan sağlık çalışanları, hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının fotoğrafları olduğu anıtta çelenk sunumu ve saygı duruşu gerçekleştirdi. Törene, İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Süleyman Kaynak, Yönetim Kurulu Üyeleri Uzm. Dr. Behiye Munğan, Prof. Dr. Hakan Kültürsay ve sağlık çalışanları katıldı.

İzmir’de sağlık çalışanları Covid-19 şehitlerini unutmadı

17 milyon hasta, 102 bin 174 can kaybı

Törende konuşan İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Süleyman Kaynak, insanlık tarihinin en önemli pandemisi ile karşı karşıya kalındığını ve 5 yıla yakın bir süredir Covid- 19 ve benzeri viral salgınların etkisi altında bir dönem geçirildiğini söyledi. Dünyada 700 milyona yakın olgu ve 6.8 milyon can kaybı yaşandığını dikkat çeken Prof. Dr. Kaynak, Türkiye’de ise 17 milyon vatandaşın hastalandığını ve 102 bin 174 insanın hayatını kaybettiğini dile getirdi. Hastalığın yayılmaya başladığı ilk günlerden itibaren dünyanın dört bir yanında milyonlarca insan hayatını kaybettiğini, hastalar karantinaya alındığını, sokağa çıkma yasakları uygulandığını aktaran Prof. Dr. Kaynak, “İş yerleri kapatıldı, uzaktan çalışma sistemine geçildi, maske kullanımı zorunlu hale geldi, birçok ülke sınırlarını kapattı, seyahatler durdu. Kısacası hayatımız tam anlamıyla altüst oldu. Yoksullar daha da yoksullaştı. Ülkemizdeki ise kamu yönetimi insanlarımızı yalnız bıraktı. Onlara destek olacağına bağış yapsınlar diye kamuya ait IBAN numaraları verildi” diye konuştu.

“Maskeler yüzlerinde, kayıplar ruhlarında izler bıraktı”

Pandeminin ağır yükünü sırtlarında taşıyan, binlerce hayatı kurtaran hekimler ve sağlık çalışanlarının yaşamı daha ağır koşullarda devam ettiğini vurgulayan Prof. Dr. Süleyman Kaynak, “Hekimlerimiz ve sağlık görevlileri gece gündüz demeden canla başla hayat kurtarmaya çabaladılar, günlerce sevdiklerinden uzak kaldılar, koruyucu giysilerin altında zar zor nefes alırken hastalarına nefes olmaya çalıştılar. Maskeler yüzlerinde, tanık oldukları kayıplar ruhlarında derin izler bıraktı. Salgının başlangıcının üzerinden 5 yıla yakın zaman geçti, pek çok şey yavaş yavaş eski haline döndü ama ne kayıplarımız geri döndü ne de bu salgının sağlık görevlilerinin ruhunda açtığı yaralar iyileşti” dedi.

İzmir’de sağlık çalışanları Covid-19 şehitlerini unutmadı

Sağlıkta dönüşüm büyük kaosa doğurdu

Türkiye genelinde var olan eşitsizliklerin, genel yoksullaşmanın getirdiği sağlık sorunlarının üzerine pandeminin, daha ciddi bir kırılganlık yarattığını dikkat çeken Prof. Dr. Süleyman Kaynak şöyle konuştu: “Neo-liberal kapitalizmin ve 20 yıldır uygulanan sağlıkta dönüşüm karabasanının zayıflattığı sağlık sistemi, bu pandemiyi, bilimsel ölçeklerde ve birinci basamakta, salgın biliminin kurallarına göre değil, üçüncü basamak sağlık tesislerinde karşılamayı hedefleyerek büyük bir kaosun doğmasına yol açtı. Maske dağıtımından, aşı dağıtımına kadar ki yönetim zaafları, eşitsizlik, yetersizlik, ülkemizde, bu salgının giderek büyüyen bir felaket haline dönmesine yol açtı. Sadece pandeminin birinci basamakta karşılanması yerine hastanelerde karşılanması stratejisi bile salgının toplumsal düzeydeki bulaşın engellenememesi sonucunu ortaya çıkardı ve bunun bedelini de sağlık çalışanları canları ile ödedi. Gerçekten de Covid enfeksiyonlarının yüzde 10’luk bir kısmını sağlık çalışanları oluşturdu.”

Türkiye’de 513 sağlık çalışanı hayatını kaybetti

Salgınla mücadele eden sağlık çalışanlarından dünyada yaklaşık 180 bin kayıp olduğunu ve Türkiye’nin de 513 sağlık çalışanını kaybettiğini hatırlatan Prof. Dr. Kaynak, “Bu kayıpların 176’sı hekim idi. Buna karşılık kamu idaresi başından beri, hekimlerimize ve sağlık çalışanlarımıza ne gereken uygun maske ve kişisel korunma imkânı ne de uygun çalışma olanakları sağlamayı hedeflemedi ve bu konuda büyük bir umursamazlıkla sağlık çalışanlarını yalnız bıraktı. Hatta hastalananların izin ve özlük haklarından tutun da bunun bir meslek hastalığı statüsüne alınmasını bile kamu yönetimi tuhaf bir şekilde savsakladı ve ağır bir vurdumduymazlıkla geçiştirdi. Bu nedenle bu salgın, eğer bu derece ağır atlatılmakla birlikte, daha ağırından daha vahiminden korunduk ise bu, kamu yönetiminin organizasyonu ve becerisi sayesinde değil doğrudan doğruya hekimlerimizin ve sağlık çalışanlarımızın insani fedakarlığı, üstün çabası ve adeta savaşımı ile sağlandı” ifadelerini kullandı.

Hekimler iktidara seslendi

Basın açıklamasında iktidara seslenen Prof. Dr. Kaynak, “Son 20 yıllık dönemdeki sağlıkta dönüşüm adı altında uygulanan sağlık alanındaki ciddi yıkım ve hekim ve sağlık çalışanlarına yönelik düşmanca tutumlar ve düzenlemeler, deprem alanında ve tüm ülkemizde sağlık sistemi çökmüşken, hala mecliste, hangi ihtiyaçtan ve hangi aceleyle ele alındığı belli olmayan, hekimliğin ülkemizde artık yapılamayacak bir meslek haline getiren bilimden ve akıldan uzak bir torba tasa tasarılarının bir oldu bittiye getirilmeye çalışılmasını ne anlamak ne de izah etmek mümkün değildir. Bu vesile ile tekrar iktidara sesleniyor ve sağlık sisteminin yeniden inşa edilmesi için gereken her türlü düzenlemeyi, mesleğe emek veren tüm taraflarla TTB ve Tabip Odaları ile iş birliği yaparak geliştirmelerini israrla talep ediyoruz” diye konuştu.

01 Nis 2024 - 17:44 - Sağlık Haberleri

Mahreç  Kenan Yeşil


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.


Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml