Amiral gemisi su aldı

İzmir’de CHP, 28 ilçede seçimi kazanırken İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda oyu yüzde 50’nin altında kaldı. ‘Amiral gemi’ ve ‘Kale’ söylemleri ise İzmir’in oy oranları açısından İstanbul ve Ankara’nın gerisinde kalmasıyla sarsıldı.

Nedim Kirtiş
Nedim Kirtiş Tüm Haberleri
Amiral gemisi su aldı
Amiral gemisi su aldı
+2
Haber albümü için resme tıklayın

SILA ARABACIOĞLU / YENİGÜN - Türkiye genelinde ciddi bir yerel seçim başarısına imza atan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), İzmir’de umduğunu alsa da düşüş yaşadı. 30 ilçenin 28’ini alarak tarihi bir başarıya imza atan CHP, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde yüzde 50’nin altında kaldı. İzmir için CHP kanadından sıkça kullanılan ‘Amiral gemi’ ve ‘Kale’ söylemleri boşa çıktı. İzmir’de CHP’nin oyları hem Ankara’nın hem de İstanbul’un gerisinde kaldı. 3 ilçede PM’de, birinde ise ‘ özel yetki’ ile uğramadığı değişim oyları düşürdü. Kazanılan ilçelerde Selçuk, Dikili ve Seferihisar’da buruk bir zafer ile karşı karşıya kalan CHP, Karaburun’da oylarını korudu. AK Parti ise Türkiye’de olduğu gibi İzmir’de de başarısız bir seçim yürüttü. Seçimle kazandığı Bergama, Kınık, Kiraz ve Bayındır’ı kaybeden Cumhur İttifakı, kurada kazandığı Menemen’i sandıkta da kazandı. İzmir’de CHP 28, Cumhur İttifakı ise 2 belediye ile yarışı bitirdi. Böylelikle AK Parti Cumhur İttifakı’nın küçük ortağı MHP’nin İzmir’de birer belediyede yerelde iktidar olabildi. 

Amiral gemisi su aldı

SANDIĞA GİTMEDİLER

3 milyon 459 bin 970 seçmenin olduğu İzmir’de, kesin olmayan sonuçlara göre 2 milyon 726 bin 313 kişi oy kullandı. Kullanılan oyların 2 milyon 631 bin 878’i geçerli sayılırken, 94 bin 435 oy ise geçersiz sayıldı. Kentte 733 bin 657 vatandaş ise sandığa gitmedi. 2019 Yerel Seçimlerde 74 bin 528 oy geçersiz sayılırken, 513 bin 3 vatandaş da sandığa gitmemişti. Böylelikle önceki gün gerçekleştirilen seçimde İzmirlilerin sandığa gitme oranı yüzde 79,01 olarak gerçekleşti. 2019 yılında bu oran yüzde 84,31 olmuştu

BURUK ZAFER

Türkiye genelinde ciddi bir zafer elde eden, Ege Bölgesi’nin tamamında iktidar olan CHP’nin zaferi buruk kaldı. Uzun yıllardır CHP tarafından yönetilen İzmir’deki oy oranları Ankara ve bıçak sırtı denilen İstanbul’un gerisinde kaldı. 2019 ve 2024’teki seçimler karşılaştırıldığında AK Parti’nin oyunun yüzde 38,69’dan yüzde 37,06’ya düştüğü görüldü. AK Parti’deki düşüş göze çarpmasa da CHP’de ciddi bir fark var. 2019’da yüzde 58,10 ile İzmir’de ipi göğüsleyen CHP, bu seçimde ancak yüzde 48,96’ya ulaşabildi.

İZMİR’E DEĞİŞİM YARAMADI

CHP önce İzmir’de; Seferihisar, Selçuk ve Dikili olmak üzere toplam üç ilçede değişime gitmedi. Ardından Karaburun’da kriz sonrası mevcut belediye başkanı İlkay Girgin Erdoğan ile yola devam etme kararı alındı. Böylelikle İzmir’de toplam 4 belediye değişimden etkilenmedi. Değişim rüzgarının esmediği ilçelerde CHP’nin oylarında düşüş yaşandı. 2019’da yüzde 57 ile sandıktan birinci çıkan Dikili, oylarını yüzde 38,77’ye düşürürken CHP Seferihisar’da yüzde 54’ten yüzde 44’e geriledi. Selçuk’ta CHP yüzde 51’den yüzde 34’e düştü. Oy oranını koruyan tek ilçe Karaburun oldu. AK Parti ise değişimin uğramadığı ilçelerden Karaburun dışında oylarını ciddi oranda düşürdü. 

Aliağa’da Cumhur İttifakı’nın adayı Serkan Acar kazanırken, belediye meclisinde CHP çoğunluğu elde etti. Dikili’de ise yarışı kazanan Adil Kırgöz’ün aldığı oy, belediye meclisi seçiminde CHP’nin aldığı oyun gerisinde kaldı. Yine Selçuk’ta da Filiz Ceritoğlu Sengel’in oyu belediye meclisi seçiminin yaklaşık 10 puan altında kaldı. 

Amiral gemisi su aldı

İKTİDAR KAN KAYBETTİ

2019’da 5 ilçede sandıktan birinci çıkan Cumhur İttifakı, Menemen’i kurada kazanmasının ardından İzmir’de 6 ilçede iktidar olarak seçime girdi. Seçimde kazandığı Aliağa dışında bütün ilçelerini kaybeden iktidar, bu defa Menemen’i sandıkta kazandı. Aliağa’da yüzde 51,26 ile kazanan Cumhur İttifakı bu seçimde oylarını yüzde 46,73’e düşürdü. Menemen’de ise AK Parti’nin adayı Aydın Pehlivan, yüzde 48,75 ile CHP’ye fark attı. Menemen’de CHP, geçtiğimiz seçimlerde yüzde 53,29 ile birinci parti olmuştu. 

AİLECEK KAYBETTİLER

Bergama, Kınık, Bayındır ve Kiraz, AK Parti’nin kayıp ilçeleri oldu. Bergama, Kınık ve Bayındır’ın Cumhur İttifakı tarafından kaybedilmesi öngörülürken Kiraz sürpriz olarak öne çıktı. Kaybedilen ilçelerin tamamında CHP, Cumhur İttifakı’nı açık ara farkla yendi. Kiraz’da iki dönemdir başkanlık yapan Saliha Özçınar Kutlu, üçüncü dönemde seçmenin desteğini alamadı. Benzer bir durum ise eşi Kasım Kutlu için Isparta'nın Sütçüler ilçesinde yaşandı. Saliha Özçınar Kutlu'nun eşi Kasım Kutlu Isparta Sütçüler’de MHP'den belediye başkan adayı oldu ancak o da eşi gibi seçimde umduğunu bulamadı. Bergama ve Kınık arasında yaşanan aday değişimi nedeniyle AK Parti elindeki iki ilçeden oldu. Bergama’da mevcut belediye başkanı Hakan Koştu, ‘kardeş’ krizi sonrası aday gösterilmemiş yerine komşusu Kınık’tan belediye başkanı Sadık Doğruer atanmıştı. Sadık Doğruer’in Bergama’dan aday gösterilmesinin ardından Kınık’a başka bir isim aday gösterilmişti. Kriz sonrası Kınık’tan aday ithal edilmesi AK Parti’ye pahalıya patladı. Cumhur İttifakı, elindeki iki ilçeden de oldu. 

BAĞIMSIZ RÜZGARI

İzmir’de eski partililer, yarışa bağımsız girerek rüzgarlarını estirdiler. Özellikle Dikili’de CHP’li mevcut belediye başkanı Adil Kırgöz ile yarışa bağımsız giren eski CHP’li Kemal Doyuran kıran kırana yarıştı. Adil Kırgöz yüzde 38,77 oy oranına ulaşırken Kemal Doyuran yüzde 36,44 ile sandıktan ikinci çıktı. 

Bağımsız adayın öne çıktığı diğer bir ilçe ise Selçuk oldu. Yine CHP’de değişmeyen bir belediye başkanı olan Filiz Ceritoğlu Sengel’in karşısına eski belediye başkanı Vefa Ülgür çıktı. Ceritoğlu Sengel yüzde 34,92’ye ulaşırken Ülgür yüzde 33,40’ta kaldı. 

İTİRAZ OLACAK

Dikili’de bağımsız aday Kemal Doyuran oylara itiraz edeceğini söyledi. Kıl payı kaybettiği seçimde yaklaşık bin 700 geçersiz oy olduğunu söyleyen Doyuran, “Aramızdaki oy farkı 700 küsur. O yüzden yeniden oyların sayılmasını istiyoruz. Güçlü olduğumuz sandıklarda oy çıkmadığını görüyoruz, o yüzden oyların tekrardan sayılmasını istiyoruz” dedi. Dikili’de itiraz olacakken henüz diğer ilçelerden bir itiraz gündeme gelmedi. Cumhur İttifakı, itiraz kapısını geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘kabulleniş’ konuşmasından sonra kapattı. 

UMDUKLARINI BULAMADILAR

31 Mart Yerel Seçimlerine İzmir’de tek başına girme kararı alan DEM Parti ve İYİ Parti umduğunu bulamadı. Seçime yüzde 35 oy beklentisiyle giren DEM Parti adayları Akın Birdal ile Türkan Aslan’ın aldığı oy oranı yüzde 4,1’de kaldı. Mayısta gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçimlerine Yeşil Sol Parti adı altında girerek 226 bin 607 oy alan DEM Parti, bu kez 109 bin 770 oyda kaldı. İYİ Parti ise İzmir’de seçime iddialı başladı. Genel seçimlerde İzmir’den üç milletvekili çıkartan İYİ Parti, ilçe kazanamadı. Başarısızlık sonrası, İYİ Parti kurultay kararı aldı. 

Amiral gemisi su aldı

30 İLÇENİN 8’İ KADIN BAŞKAN

CHP’den aday gösterilen 9 kadın belediye başkan adayından 8'i seçimi kazanırken Cumhur İttifakı’nın aday gösterdiği kadın adaylar sandıktan çıkamadı. Çeşme'de Lal Denizli, Foça'da Saniye Bora Fıçı, Karaburun'da İlkay Girgin Erdoğan, Karşıyaka'da Yıldız Uysal İşçimenler, Kınık'ta Sema Bodur, Selçuk'ta Filiz Ceritoğlu Sengel, Konak'ta Nilüfer Çınarlı Mutlu ve Karabağlar'da Helil Kınay ipi göğüslerken, CHP Menemen Belediye Başkan Adayı Deniz Karakurt, AK Partili rakibi Aydın Pehlivan'ın gerisinde kaldı.

Amiral gemisi su aldı

01 Nis 2024 - 22:15 İzmir- İzmir Haberleri

Mahreç  Sıla Arabacıoğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.