EBSO Başkanı Ender Yorgancılar'dan mesaj: "Seçimsiz geçecek 4 yılda ekonomiye odaklanılmalı"

Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar, yerel seçimlerin sona ermesiyle birlikte yaptığı açıklamada, ekonominin öneminin altını çizdi. Yorgancılar, üretim sürekliliğini tehdit eden faktörlerin ortadan kaldırılması, ekonomik istikrarın sağlanması ve uluslararası alanda Türkiye'nin kredi itibarının artırılması için somut adımların atılmasının gerekliliğine dikkat çekti.

Aslı Solmaz
Aslı Solmaz Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

31 Mart 2024 tarihinde gerçekleşen yerel seçimlerin ardından, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, ekonominin ön plana çıkarılmasının zorunluluğu üzerine önemli açıklamalarda bulundu. Yorgancılar, Türkiye'nin ekonomik geleceğine yönelik kaygıları dile getirerek, üretimin devamlılığını tehdit eden sorunların çözülmesi, ekonomik istikrarın sağlanması ve uluslararası arenada Türkiye'nin kredibilitesinin artırılmasına yönelik cesur ve somut adımlar atılmasının altını çizdi.

Ender Yorgancıların açıklamasının tamamı aşağıdaki gibi:

"Demokrasiye yaraşır bir atmosfer içerisinde, yerel seçim sürecimizi örnek şekilde tamamladık. Sonuçların ülkemiz için hayırlı olmasını diliyor, Başkanlar ve tüm seçilen yöneticileri tebrik ediyor, İzmirimizde centilmence yarışan tüm adaylara teşekkür ediyorum. Ülkemiz son 1 yıl içerisinde yoğun bir genel seçim ve yerel seçim sürecini geride bırakmıştır.

Bugün itibariyle önümüzde seçimsiz geçecek 4 yıllık bir süre var. Bu süreç hepimiz için çok önem arz ediyor. Orta vadeli programın eksiksiz uygulanarak,
ekonomiye odaklanılması gereken bir dönemdeyiz. Bulunduğumuz coğrafyanın zorlukları, küresel ekonomide son dönemde artan jeopolitik birliktelikler ve korumacılık özellikle bölgesel güç bloklarına ve yeni koridor anlaşmalarına evrilerek, ticarete yön verirken, Hükümetimizin ekonomide beklentileri iyileştirmek adına izleyeceği politikalar ve hayata geçireceği yapısal reformlar çok daha fazla önem kazanıyor.

"Seçimsiz geçecek 4 yıl boyunca kararlılıkla ekonomiye odaklanılmasını bekliyoruz"

Üretimin sürdürülebilirliğini riske eden unsurların ortadan kaldırılarak, ekonomik istikrar, öngörülebilirlik ve güvenin tesis edilmesini , uluslararası kredibilitemizin yükselmesine ilişkin atılacak kararlı ve somut adımların atılmasını ve seçimsiz geçecek 4 yıl boyunca kararlılıkla ekonomiye odaklanılmasını bekliyoruz.
Küresel ekonomi yavaşlarken, ticaret daralırken üreten kesim olarak, ülkemizi ekonomik ve sosyal alanda dünyada üst sıralara çıkaracak projeleri, atılımları hayata geçirmek istiyoruz. Her zaman ifade ettiğimiz gibi güçlü sanayi, güçlü Türkiye demektir.

"Kent ihtiyaçlarına yönelik hızlı aksiyon alınmasını bekliyoruz"

Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında, Cumhuriyetimizin ilkelerini güçlendirerek yaşatan, ekonomik olarak güçlü, daha müreffeh, mutlu, fırsat eşitliğini yakalamış, çağdaş eğitimden bilime, evrensel hukuka, ileri teknoloji seviyesine kadar her alanda dünya liginde üst sıralara yükselmiş bir toplum arzu ediyoruz. Yerelden kalkınmanın daha fazla ivme kazandığı bir dönemde de, yerel yönetimlerden beklentimiz, sosyal belediyeciliği ve kentin ortak akıl ve istişare mekanizmasını mutlaka geliştirerek güçlendirmeleridir. Oda ve Borsalar olarak İzmir özelinde yakalamış olduğumuz dayanışma ve ortak hareket kültürünün kent dinamiğine
yarattığı katma değeri gözeterek, yerel yönetimlerce de kentin tüm bileşenlerine yayılımının sağlanmasını çok önemsiyoruz.

Kentimizin yapısal konularına bir an evvel odaklanılarak, en başta İzmir’in fay haritasının göstergelediği üzere, kenti deprem dirençli olacak şekilde, bilim ve
teknolojinin ışığında ivedilikle dönüştürmek başta olmak üzere her ortamda dile getirerek öncelediğimiz kent ihtiyaçlarına yönelik hızlı aksiyon alınmasını
bekliyoruz. İzmir için talep edilen her konuda, tüm bilgi ve birikimimizle elimizden gelen her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu belirtiyor, yeni dönemin kentimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Ender YORGANCILAR
EBSO Yönetim Kurulu Başkanı"

Kaynak: Haber Merkezi

03 Nis 2024 - 20:15 İzmir- Ekonomi Haberleri


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.