Sorunları yılan hikayesine döndü: Aydın’daki tarihi köprü için acil müdahale çağrısı

Aydın’da, Söke ilçesine bağlı Sarıkemer mahallesinde bulunan Büyük Menderes Nehri’nin üzerindeki tarihi Taşköprü’nün yılan hikayesine dönen sorunlarının çözümü için Ekosistemi Koruma ve Doğa Severler Derneği (EKODOSD), “Tarihi Taşköprü’deki çevre sorunlarına tüm kurumlar tarafından acil müdahale edilmesi gerekir” çağrısında bulundu

Cansu Yüksel
Cansu Yüksel Tüm Haberleri
Sorunları yılan hikayesine döndü: Aydın’daki tarihi köprü için acil müdahale çağrısı
Sorunları yılan hikayesine döndü: Aydın’daki tarihi köprü için acil müdahale çağrısı
+2
Haber albümü için resme tıklayın

KENAN YEŞİL / YENİGÜN - Aydın’ın Söke ilçesine bağlı Sarıkemer mahallesinde bulunan Büyük Menderes Nehri’nin üzerindeki tarihi Taşköprü’nün sorunları yılan hikayesine döndü. Özellikle yağışlardan sonra yukarı havzadan gelen insan kaynaklı çöpler ve doğadan gelen ağaç ve odun gibi atık maddeler, köprünün altında suyun geçtiği kemerleri tıkaması sonucu, tarihi yapının arkasında atıklar ve çöpler yoğun bir şekilde birikim yapıyor. Ekosistemi Koruma ve Doğa Severler Derneği (EKODOSD), tarihi Köprünün ağaç kütüklerinin baskısıyla zarar görmesinin engellenmesi ve yapının arkasında biriken çöplerin ve atıkların toplanması için DSİ Bölge Müdürlüğü’ne müracaat etti. DSİ ekipleri Tarihi Taşköprü’nün memba tarafında biriken malzemeleri temizledi ancak yine memba kısmında yoğun bir şekilde atık birikti. Bir zamanlar deve kervanlarının geçtiği ve 1988 yılında çekilen Kemal Sunal’ın başrolünde yer aldığı inatçı filminin çekildiği tarihi taş köprünün korunması için EKODOSD, “Tarihi Taşköprü’deki çevre sorunlarına tüm kurumlar tarafından acil müdahale edilmesi gerekir” çağrısında bulundu.

Sorunları yılan hikayesine döndü: Aydın’daki tarihi köprü için acil müdahale çağrısı

BAHATTİN SÜRÜCÜ

Sorunlar yılan hikayesine döndü

Büyük Menderes Nehri’nin üzerindeki Tarihi Taşköprü’nün sorunları artık yılan hikayesine döndüğünü belirten EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, yağmurlar sonrasında yukarı havzadan gelen insan kaynaklı çöpler ve doğadan gelen ağaç ve odun gibi atık maddeler, köprünün altında suyun geçtiği kemerleri tıkaması sonucu, tarihi yapının arkasında atıklar ve çöpler yoğun bir şekilde birikim yaptığını aktarıp, “Tarihi Köprünün ağaç kütüklerinin baskısıyla zarar görmesinin engellenmesi ve yapının arkasında biriken çöplerin ve atıkların toplanması için DSİ Bölge Müdürlüğü’ne müracaat etmiştik.DSİ’den gelen cevap yazısında ‘Söz konusu köprü, SİT alanı içerisinde olması nedeniyle Aydın kültür Varlıklarını Koruma Bölge kurulu Müdürlüğü’nden gerekli izinler alındıktan sonra, karayolları yetkililerinin denetiminde temiz çalışması yapılabileceği, Bölge Müdürlüğü’nce de, Sarıkemer mahallesinde ve Büyük Menderes nehri üzerinde bulunan Tarihi Taşköprü’nün memba tarafında biriken malzemelerin 29 Ocak 2024 tarihinde yapılan makineli çalışma ile alınarak suyun rahat bir şekilde akışının sağlandığı tarafımıza bildirilmiştir.Ancak şu anda Tarihi Taşköprü’nün memba kısmında oldukça yoğun bir şekilde plastikler, çöpler, çalı-çırpı ve ağaç kütüklerinden oluşan büyük bir adacık oluşmuştur” dedi.

Sorunları yılan hikayesine döndü: Aydın’daki tarihi köprü için acil müdahale çağrısı

Atıklar halk sağlığını tehdit ediyor

Atıkların arasında halk sağlığı için büyük tehlike oluşturan büyük bir İnek, domuz ve koyun ölüsü olduğunu dile getiren Bahattin Sürücü, “Neden öldüğü bilinmeyen bu hayvanların suya atılması halk sağlığı açısından son derece tehlikelidir. Bu suyla tarım yapılmaktadır. Hatta suya giren insanlarında olduğu görülmektedir. Yukarı havzadan gelen çöplerin ve atıkların aşağı havzaya gitmesinin önlenmesi için, Aydın ve Söke regülatörlerindeki yüzer bariyer sistemlerinin kıyıda değil, işlevsel hale getirilmesi gerekir. Buradaki çöpler ve atıkları temizlenmeli, hayvan ölüleri sudan alınarak açılan çukurlara gömülmelidir. Atıklar köprünün bir yanından alınıp, diğer tarafına kesinlikle atılmamalı, denize gitmesi önlenmelidir” ifadelerini kullandı.

Sorunları yılan hikayesine döndü: Aydın’daki tarihi köprü için acil müdahale çağrısı

Acil müdahale çağrısı

SİT kapsamında olması nedeniyle Tarihi Taşköprü de temizlik yapılabilmesi için Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından genel bir yazıyla 5 yıl süreyle izin verildiği tüm kurumlara bildirildiğini aktaran Sürücü, “Tescilli yapının korunmasına esas olmak üzere köprüde inşai müdahale içermeyecek şekilde ilgili idarelerince İzmir Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü ve KUDEP denetiminde, bitki, çalı ve ağaç kütükleriyle çöplerin temizliğinin yapılabileceği, uygulamalar sırasında tescilli yapı ve çevresinde gerekli can ve mal sağlayıcı güvenlik önlemlerinin alınmasını, uygulama sonuçlarına ilişkin teknik bir rapor ve fotoğraflamaların KVKK’na iletilmesine ve 5 yıl süreyle temizlik çalışmalarının ilgili idareler ve KUDEP denetiminde yapılabileceği kurul tarafından karar alındığı ve Karayolları İzmir 2. Bölge Müdürlüğü, DSİ Aydın 21. Bölge Müdürlüğü ve Aydın Büyükşehir Başkanlığı’na iletildiği bildirildi. Tarihi Taşköprü’deki çevre sorunlarına tüm kurumlar tarafından acil müdahale edilmesi gerekir. Sorunların çözümü tek bir kurumun üstüne bırakılmamalıdır. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, DSİ Bölge Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Aydın Büyük Şehir Belediye Başkanlığı, uygun görüldüğü takdirde bir STK’dan oluşan bir komisyon kurularak, soruna çözüm bulunması ve devamlılığının engellenmesi ve takip edilmesi için iş birliği yapılmalıdır. Bu konuda önerilerimizi Aydın Valiliği’ne bildirdik” diye konuştu.

05 Nis 2024 - 12:14 Aydin- Yenigün Özel Haberler

Mahreç  Kenan Yeşil


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.


Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml