Latmos’a dinamit!

Aydın ve Muğla sınırlarındaki Latmos dağları maden ocakları tarafından kuşatılıyor. 8500 yıllık geçmişi ile tarih öncesi antik döneme ait kaya resimlerinin de bulunduğu dağda dinamitle maden çıkarılacak.

Nedim Kirtiş
Nedim Kirtiş Tüm Haberleri
Latmos’a dinamit!
Latmos’a dinamit!
+2
Haber albümü için resme tıklayın

KENAN YEŞİL / YENİGÜN -  Aydın ve Muğla il sınırları içerisinde yer alan Antik Çağ'daki adı Latmos olan Beşparmak Dağları maden ocakları tarafından kuşatılıyor. Aydın’ın Koçarlı ilçesinin Bağarcık köyünden Söke’nin Karakaya ve Köprüalan köylerine uzanan bölgede bulunan tarih öncesi kaya resimleri, maden ocaklarının tehdidi altında. Daha önce Söke’nin Karakaya köyü yakınlarında, Kormad Madencilik tarafından işletilmek istenen feldspat madeni için ÇED süreci başlatılırken Ekosistemi Koruma ve Doğaseverler Derneği (EKODOSD), Aydın Koçarlı’ya bağlı Bağarcık ile Muğla Milas’a bağlı Sakarkaya köylerini de etkileyecek maden ocağı için planlama yapıldığını öne sürdü. Maden faaliyetinin yapılması düşünülen bölgenin Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) tarafından Milli Park teklifi yapılan alan içinde kaldığına dikkat çeken EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, “Maden için planlanan alanın teklif sahasında kalması nedeniyle, 2018 yılında DKMP Genel Müdürlüğü’nce uygun bulunmamıştı. Latmos’un en el değmemiş alanında, yeni bir maden faaliyeti için girişimler başlamış durumda. Biyosfer rezervi ve jeopark olarak değerlendirilmesi gereken bölgenin kayalarında dinamit patlatılarak, milyonlarca yılda oluşan harika doğal peyzaj yok olacak” dedi.

Latmos’a dinamit!


Latmos’ta yeni maden girişimi

Latmos’a dinamit!

Latmos (Beşparmak) Dağları’nın korunması ve geleceğe taşınması için bugüne kadar birçok inceleme ve çalışmalar gerçekleştirildiğini aktaran Bahattin Sürücü, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, Aydın ve Muğla illerinin üst düzey yönetici, bürokrat ve siyasetçilerine bizzat kendisinin bölgeyi gezdirdiğini aktarıp, “Ancak bölgenin korumaya yönelik resmi bir açıklaması henüz yapılmadı. Ülkemizde hiç başka yer kalmamış gibi, doğal ve kültürel kaynak değerleri açısından Batı Anadolu’nun en zengin yerinde, büyük bir hızla açılan maden ocakları bölgenin eşsiz doğasında büyük tahribat oluşturmaktadır. Devrilen bir ağacın bile yerinden kaldırılmaması gereken hassas ekosistemlere sahip Latmos’un el değmemiş alanında, yeni bir maden faaliyeti için girişimler başlamış durumdadır. Bölgedeki olağanüstü şekilli kayaların içine girildiğinde, insana farklı bir gezegende dolaşıyormuş izlenimi veren eşsiz manzara, her yerde bulunabilecek bir maden için geri dönülmez bir biçimde yok edilecek” ifadelerini kullandı.


Milyonlarca yılda oluştu

Biyosfer rezervi ve jeopark olarak değerlendirilmesi gereken bölgenin kayalarında dinamit patlatılarak, milyonlarca yılda oluşan harika doğal peyzajın yok olacağını vurgulayan Sürücü, “7’si endemik, 2'si “küresel”, 6’sı “Avrupa ölçeğinde”, 14’ü ise ulusal ölçekte tehlike altında bulunan zengin flora bitecek, Karakulak, Akkuyruklu Kartal, Tavşancıl ve Puhu gibi önemli türlerin bulunduğu yaban hayatı büyük zarar görecek. Bölgedeki Sakarkaya ve Bağarcık köylerinde yaşayan yöre insanlarının en önemli geçim kaynağı olan fıstık çamlarından elde edilen künercilik, Karya balının üretildiği arıcılık ve hayvancılık darbe alacak, tertemiz havası olan bölge toz toprak içinde kalacak. Maden faaliyeti yapılacak alan, devasa bir kayanın üzerine kurulmuş Çörlenasar Kalesi başta olmak üzere, 8 bin yıllık tarih öncesi kaya resimlerinin en seçkin örneklerinin ortasında kalarak, Latmos’un kültürel miras bütünlüğünü bozacak” diye konuştu.

Latmos’a dinamit!


Önerilen milli park sınırları içerisinde kalıyor

Maden faaliyetinin yapılması düşünülen bölgeye ilişkin bilgi paylaşan Bahattin Sürücü, şöyle konuştu: “Maden faaliyeti yapılması düşünülen yer, Doğa Koruma ve Milli Parklar tarafından Milli Park teklifi yapılan alan içinde kalmakta. Maden için planlanan alanın teklif sahasında kalması nedeniyle, 2018 yılında DKMP Genel Müdürlüğü’nce uygun bulunmamıştı. Doğa Koruma ve Milli Parklar tarafından Milli Park teklifi yapılan Beşparmak Dağları, ender görülen doğal fıstık çamı ormanları, ilginç kaya oluşumları, farklı ekosistemler ile kendi içinde barındırdığı 503 tür ile zengin floraya sahip. Teklif edilen alan içinde zengin arkeolojik kalıntılar, özellikle Neolitik Döneme ait kaya resimlerinin bulunması sahaya eşsiz bir değer katmakta.”

Latmos’a dinamit!


Bilim insanlarının UNESCO önerisinde bulunduğu yer

Latmos’ta yüzey araştırması yapan Dr. Anneliese Peschlow’un da aralarında bulunduğu komisyonun Beşparmak Dağları’nın UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi’ne dahil edilmesi yönünde kararları bulunduğunu hatırlatan Sürücü, “Bütün bu bilgiler doğrultusunda sahanın eşsiz bir doğa turizmi potansiyelinin olduğu görülmektedir. Bafa Gölü’nün kaynak değerleriyle, önerilen Beşparmak Dağları Milli Parkı kaynak değerleri birbiriyle bütünlük göstermektedir. Her iki alanın bütüncül olarak birleştirilerek koruma statüsünü alması, ülkemizin yurt dışında tanıtılmasına önemli katkı sağlayacak ve dünyadaki korunan alanlar içinde en çok ilgi gören yerler arasına girecektir. Gerek Aydın Koçarlı’ya bağlı Bağarcık’ı, gerekse Muğla Milas’a bağlı Sakarkaya köylerini her açıdan olumsuz etkileyecek maden faaliyetine izin verilmemesi için tüm kurumlar gerekli duyarlılığı göstermeli, teklif edilen böylesine önemli bir alanın koruma statüsü bir an önce onaylanmalıdır”

15 Nis 2024 - 21:30 - Yenigün Özel Haberler

Mahreç  Kenan Yeşil


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.


Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml