Türkiye’nin gözbebeği fuarı 29’uncu kez kapılarını açtı! 100 bin ziyaretçi bekleniyor...

Dünyanın en önemli mermer fuarlarından biri olan ve Türkiye’nin gözbebeği Marble İzmir Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, 29’uncu kez kapılarını sektör paydaşlarına açtı. 20 Nisan’a kadar açık olan Türkiye’nin gözbebeği Marble İzmir Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, 100 bin kişi tarafından ziyaret edilmesi bekleniyor.

Nedim Kirtiş
Nedim Kirtiş Tüm Haberleri
Türkiye’nin gözbebeği fuarı 29’uncu kez kapılarını açtı! 100 bin ziyaretçi bekleniyor...
Türkiye’nin gözbebeği fuarı 29’uncu kez kapılarını açtı! 100 bin ziyaretçi bekleniyor...
+7
Haber albümü için resme tıklayın

KENAN YEŞİL / YENİGÜN - İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, İZFAŞ tarafından düzenlenen ve doğal taş sektörünün en büyük küresel buluşması Marble İzmir Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, 29’uncu kez kapılarını açtı. Sektör paydaşlarını bir araya getiren fuarda, blok mermer alanında geçen yıl olduğu gibi renk renk, çeşit çeşit bin 500’e yakın blok doğaltaş sergileniyor. Bu yıl Marble İzmir’de sektör temsilcilerinden gelen talepler üzerine alınan karar doğrultusunda, yalnızca doğaltaş ve doğaltaş ürünleri ile makine ve teknolojileri sergileniyor. 20 Nisan’a kadar açık olan Türkiye’nin gözbebeği Marble İzmir Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, 100 bin kişi tarafından ziyaret edilmesi bekleniyor. Fuar açılışına İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, Manisa Belediye Başkanı Ferdi Zeyrek, TÜMMER Başkanı Hanifi Şimşek İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ve Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi katım gösterdi.

Vali Elban’dan katma değer vurgusu

Türkiye’nin gözbebeği fuarı 29’uncu kez kapılarını açtı! 100 bin ziyaretçi bekleniyor...

Rekabette öne çıkmanın yolunun maliyeti düşürmek ve katma değerli ürünler üretmek olduğuna vurgu yapan İzmir Valisi Süleyman Elban, “Tüm sektörlerde olduğu gibi doğal taş sektöründe de inanılmaz bir rekabet olduğunu hepimiz biliyoruz. Rekabette öne çıkmanın kurallarını maliyeti düşürmek ve katma değerli ürünler üretmektir. Dolayısıyla hâlâ bu sektörde madencilik yapıp çıkan mermeri işleyen arkadaşlarımız eğer enerjisini kendisi üretmiyorsa rekabet etmekle ilgili bir iddiası olmaması lazım. Yine sektörün artık gerek madencilikte gerekse taşı işlediği yerlerdeki artık birçok makinelerin üretimiyle ilgili eğer yerli ürünle ilgili çalışma yapılmayıp hâlâ İtalya ve Çin’e bağımlılığımız devam ediyorsa yine iddiamız konusunda bir eksikliğimiz var demektir. Ama bu sektörü tehdit eden en büyük sıkıntı alternatif kullanımı olan ürünler gerek doğal olmayan taşlar gerekse diğer kaplama ve diğer malzemeler bu sektörü inanılmaz tehdit ediyor çünkü hem ucuz hem uygulaması kolay hem de seyahat tasarım açısından çok cazip görünüyor. Dolayısıyla bu sektörde taşın cazibesini arttıracak bilimsel, tasarımsal ve diğer konularda da çok ciddi çalışma yapılırsa ancak sektör kendisini ispatlayıp sektörü tehdit eden diğer rakip sektörler karşısında güçlü kalabilecektir” diye konuştu.

Türkiye için prestijli fuar

Türkiye’nin gözbebeği fuarı 29’uncu kez kapılarını açtı! 100 bin ziyaretçi bekleniyor...

Marble İzmir Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nin Türkiye ve İzmir için çok önemli bir değere ve prestije sahip olduğunu dikkat çeken İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, “29’uncusunda birlikteyiz sadece doğal taş değil aynı zamanda teknolojilerinin de fuarı olduğuna dikkat çekmek isterim. Bu fuarın geçen 29 yılın içerisinde çok büyük emeklerle ve katkılarla gerçekleştiğini ve bugün İzmir için ve daha önemlisi Türkiye için çok önemli bir değere prestije sahip bir organizasyon. Sektör temsilcileri sektörle ilgili günün yaşanan sorunları beklentileriyle ilgili çok değerli şeyler söylediler. Özellikle Ege İhracatçılar Birliği Başkanı Jak Eskinazi’nin bizim işlenmiş ürünlere ihtiyacımız olduğunu, bunların katma değerinin daha yüksek olduğunu, markalaşmanın ve pazarlamanın hepimiz için çok önemli olduğunu, buna ihtiyacımız olduğunu belirtmesini değerli buluyorum. Biz bu dönemde bölgesel olarak kalkınmaya önem vereceğiz. Bunun için komşu illerimizle Türkiye'deki tüm kurumlarımızla kuruluşlarımızla işbirliği içerisinde olacağız. İzmir tarihsel olarak bir ticaret kentidir, fuarlar kentidir. Bu yönünü geliştirmek için çok çaba harcayacağız” diye konuştu.

Türk pasaportunun giremediği yere Türk mermeri giriyor

Türkiye’nin gözbebeği fuarı 29’uncu kez kapılarını açtı! 100 bin ziyaretçi bekleniyor...

Dünyanın en önemli saraylarından, katedrallerine, müzelerinden metrosuna kadar Türk mermerinin kullanıldığını dile getiren TOBB Başkan Yardımcısı ve EBSO Başkanı Ender Yorgancılar, “4 kıtada 70’e yakın ülkeye ihracat yapıyoruz. Dünya ekonomisine yön veren ve adeta gökdelen ekonomisi yaratan Newyork’ta, Türk mermeri birçok gökdelende yer buluyor, kongre binasında ışıldıyor. Ancak ne yazık ki, Türk pasaportunun girmekte zorlandığı yerlere Türk mermeri kolaylıkla ve hakkıyla giriyor, bulunduğu mekanları taçlandırıyor. O nedenle, sektörün rekabet gücünü artırmaya yönelik çok daha etkin çözümlere ihtiyaç vardır. Devletimiz tarafından da sektörün desteklenmesi, korunması gerekiyor” dedi.

Türkiye’nin gözbebeği fuar

Türkiye’nin gözbebeği fuarı 29’uncu kez kapılarını açtı! 100 bin ziyaretçi bekleniyor...

Doğaltaş işletmeciliğinin Anadolu’da antik dönemlerden günümüze kadar kesintisiz olarak gerçekleştirildiğini aktaran MAPEG Genel Müdürü Arslan Narin, “Bu yıl 29 uncusu düzenlenmekte olan bu fuar tanıtım ve ekonomi yönü bir tarafa doğaltaş işletmeciliğinin bir meslek bir kültür ve bir miras olarak gelecek nesillerimize aktarılmasında önemli bir rol oynamaktadır. Ülkemizin göz bebeği organizasyonlardan biri olan Marble İzmir Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, sektör temsilcilerinin uluslararası yatırımcılarla bir araya gelmeleri güncel üretim ve gelişen teknolojilerle ilişkin bilgi aktarımları ile yeni pazar oluşumları açısından son derece önemlidir. Dünyada doğal taş rezervi üretimi ve ihracatında söz sahibi ülkeler arasında yer alan ülkemiz, doğaltaşların renk ve desen çeşitliliği bakımından diğer ülkelere göre bu alanda bir adım önde durmaktadır. Ülkemizde mevcut durum itibariyle maden ruhsat sayısı 4 bin 284’tür. Bu sayı tüm maden gruplarındaki ruhsat sayısının yaklaşık üçte birine denk gelmektedir. Bu rakamın 3 bin 93’ü işletme ruhsatlıdır. Kesinleşmiş rakamlar olduğu için söylüyorum. 2022 yılında yaklaşık 18 milyon 160 bin ton üretim gerçekleştirmektedir. Doğal taş madenciliği, madenciliğin Türkiye'deki imajı açısından da çok büyük sorumluluk üstlenmekte. Sahip olunan tüm ruhsatlarının üçte biri bu alanda” dedi.

Marka vurgusu

Türkiye’nin gözbebeği fuarı 29’uncu kez kapılarını açtı! 100 bin ziyaretçi bekleniyor...

Türkiye’nin doğal taş sektöründe önemli oyuncular arasında yer aldığını dikkat çeken Ege İhracatçılar Birliği Koordinatörü Jak Eskinazi, “Dünyanın en zengin mermer yataklarına sahip Alp kuşağında yer alan ülkemizde 650’ye yakın renk ve çeşitte doğal taş bulunuyor. Benim, bugün burada vurgulamak istediğim; her sektörümüz için hayati önem taşıyan katma değer yaratma ve tasarım odaklı üretim. Bugün hiçbirimizin dilinden düşürmediği dünya devi markalar “made in” yerine “design in” vurgusu yapıyorlar. Çünkü katma değerin tasarımla mümkün olduğunun farkındalar. Biz de Ege İhracatçı Birlikleri olarak her yıl düzenlediğimiz tasarım yarışmaları ile konuyu gündemde tutmaya ve sektörlerin odağını tasarıma çevirmeye çabalıyoruz. Doğal Taş için düzenlediğimiz AMORF Doğal Taş Proje ve Tasarım Yarışması’nı da bu yıl beşinci kez organize edeceğiz. Dahası bugün burada Değişik Tasarım Yarışması kapsamında EMİB Özel Ödülü takdim edeceğiz. Ancak yeterli olmadığının farkındayız. 2023 yılında Türkiye geneli blok doğal taş ihracat birim fiyatımız 192 dolar iken işlenmiş doğal taş birim fiyatı 454 dolar olarak gerçekleşti. Bu demek oluyor ki her bir kilogram blok doğal taş için 262 dolardan vazgeçmişiz. Miktar olarak 2023 yılı blok doğal taş ihracatımızın işlenmiş doğal taş ihracatımızdan neredeyse 1.5 kat fazla olduğu göz önüne aldığımızda ülkemiz için ne kadar ciddi bir kayıp olduğunu görebiliyoruz. Bugün Beyaz Saray’da, Fransa’da Parlamento binasında ya da Disneyland’da gördüğümüzde gururlandığımız Türk mermerinin daha güçlü bir marka algısı ile küresel pazardaki yerini güçlendirmek için bizim elimizde. Maalesef ülkemizde yapılan inşaatlarda da ithal taşlar kullanıldığına üzülerek şahit olmaktayız. İthal taş kullanımlarının, yerli taşa çevrilmesi en büyük dileğimizdir” dedi.

İhracat için tasarım vurgusu

Türkiye’nin gözbebeği fuarı 29’uncu kez kapılarını açtı! 100 bin ziyaretçi bekleniyor...

Maden sektörünün 2023 yılında 5,7 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiğini ve ihracatın üçte birine denk gelen 1,9 milyar dolarlık bölümünün ise doğal taş ihracatı olarak gerçekleştiğini aktaran Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB) Başkanı İbrahim Alimoğlu, “EMİB olarak ise üyelerimizle 1,06 milyar dolar maden ihracatı gerçekleştirdik. Birliğimiz ihracatının yarıdan fazlasını doğal taş oluşturdu. Doğal taş ihracatında da işlenmiş doğal taş başı çekti. Amacımız 2024 yılında ihracat rakamlarımızı daha yukarılara taşımak. Cevherimiz Sensin Burs Projesi kapsamında sektöre nitelikli elemanlar kazandırmak için öğrencilerimize burs veriyoruz. Her yıl düzenlediğimiz gibi 2023 yılında da Hayatımız Maden Çalıştayında sektörün paydaşlarını Afyonkarahisar’da bir araya getirdik. Surfıs Dizayn Show info stant katılımı ve Güney Kore KINTEX fuarına milli katılım organizasyonunu gerçekleştirdik. Yılı bitirmeden Endonezya ve Avustralya başta olmak üzere uzak ülkelerle de ticaret ve alım heyetleri düzenlemek için çalışmalarımız hızla devam ediyor. Tasarımın ihracat için ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Bu kapsamda, 2023 yılında dördüncüsünü düzenlediğimiz Amorf Doğal Taş Tasarım Yarışmamızın yanında Değişik Doğal Taş Tasarım Yarışması kapsamında da EMİB Özel Ödülü’nü takdim ediyoruz. Yine bu yılki Marble İzmir fuar kapsamında İMİB ve BAİB ortaklığında gerçekleştirdiğimiz Alım Heyetiyle 15 farklı ülkeden toplam 30 alıcı firmayı misafir edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“OVP bir an önce hayata geçirilmeli”

Türkiye’nin gözbebeği fuarı 29’uncu kez kapılarını açtı! 100 bin ziyaretçi bekleniyor...

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Üyesi Metin Çekiç, “Doğaltaş sektöründe dünyanın en önemli fuarlarından biri olan Marble İzmir Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, sektörümüz için çok kıymetli. Yüzde 100 yerli ve milli olan, dışa bağımlılığı sıfır olan, 40 milyar dolar katkı sunan madencilik sektörü İzmir’de buluşuyor. İhracat rakamlarımıza bakacak olursak, 2022’de 6.5 milyar dolara ulaştık ihracatta. 2023’te dünyadaki gelişmelerden dolayı 5.7 milyar dolara düştü. 2024 yılının ilk 3 ayında beklenen artışı göremedik. Cumhurbaşkanımızın açıkladığı Orta Vadeli Programda (OVP) 5 madde sektör için çok önemli. Ruhsat güvenliği bu maddeler arasında yer alıyor. Yatırımcı için güvence verilmesi çok önemli. Sektörümüzün sorunlarından biri de 8 bakanlık 20 kurumdan bir izin almak için görüş almak gerekiyor bu da yıllara sirayet ediyor. Orta Vadeli Plan bir an önce hayata geçirilmelidir. Orta Vadeli Plan hayata geçirilirse 30 milyar dolara ihracatımızın çıkacağından şüphemiz yok. Bizim markalaşama sorunumuz var. Türk doğaltaşını hammadde olarak görmekten çıkararak mimarların projelerinde yansımalarını görmek istiyoruz. Bu konuda çalışma başlattık taşın anavatanı Türkiye diyerek bir proje başlattık” dedi.

Mermer sektöründe Türkiye birinciliği

DENİB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Memişoğlu ise, “Mermer sektöründe Türkiye birinciliğimiz var. Denizli her gün elindeki değeri daha değerli hale getirmekte mesafe kat ettiğini Türkiye birinciliği ile gösteriyor. 59 firmamız fuarda yer alıyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin gözbebeği fuarı 29’uncu kez kapılarını açtı! 100 bin ziyaretçi bekleniyor...

TÜMMER Başkanı Hanifi Şimşek, “Marble İzmir Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarımızın bir hikayesi var. 95’te 47 firma ile yola çıktık, bugün binin üzerinde katılımcı firma var. Yurtdışından katılımcı yoktu. Bugün görüyoruz ki 20 ülkeden katılımcı firmamız var. 47 ilimizden katılımcı firmamız var. Madencilik siyaset üstüdür, madenciliği yapmak zorundayız. Dışarıya bağımlı olmamalıyız” dedi.

“Zengin madenlerimizin fakir bekçileri olmayalım”

Türkiye’nin gözbebeği fuarı 29’uncu kez kapılarını açtı! 100 bin ziyaretçi bekleniyor...

Maden Platformu Sözcüsü Mehmet Yılmaz ise, “Sektörümüzün gelişimini katkı sağlayan fuar, ülkemizin sahip olduğu doğaltaş zenginliğini dünya ile buluşturması açısından çok değerli bir fuar. Yurtdışından gelen misafirlerimizi burada değişik doğaltaşları görme şansları olacak. İzmir’e gelen misafirlerimiz ayrıca İzmir’i de gezmelerini öneriyoruz. Sektör olarak 15 milyar dolar hedefimiz var. Şu anda 6 milyar dolardayız ve bunu yapabilecek potansiyele sahibiz. Türk doğaltaşları biliniyor, çok iyi projelere gönderiyoruz. Burada tanıtım çok önemli. Tanıtım için çok büyük efor sarf ediyoruz. İnsanı ve doğayı önceleyerek üretimi artırarak ülkeye katkı koyacağımızın, cari açığın kapanması için ciddi katkı koyacağımızın farkındayız. Zengin madenlerimizin fakir bekçileri olmayalım” dedi.

17 Nis 2024 - 12:51 İzmir- İzmir Haberleri

Mahreç  Kenan Yeşil


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.


Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml