İzmir'de sağlıkçılardan şiddete tepki: Şiddet varsa hizmet yok!

İzmir Sağlık Platformu, Sağlıkta Şiddetle Mücadele Günü'nde sağlık emekçilerin en yakıcı sorunu hâline gelen şiddete karşı bir kez daha "Sağlıkta şiddet sona ersin" diye haykırdı.

Nedim Kirtiş
Nedim Kirtiş Tüm Haberleri
İzmir'de sağlıkçılardan şiddete tepki: Şiddet varsa hizmet yok!
İzmir'de sağlıkçılardan şiddete tepki: Şiddet varsa hizmet yok!
Haber albümü için resme tıklayın

YENİGÜN - İzmir Sağlık Platformu, 17 Nisan Sağlıkta Şiddetle Mücadele Günü'nde İzmir İl Sağlık Müdürlüğü önünde bir araya geldi. 12 yıldır Türk Tabipler Birliği öncülüğünde tüm sağlık örgütleri, 17 Nisan 2012 tarihinde görevi başında vahşice katledilen göğüs cerrahisi uzmanı Dr. Ersin Arslan'ın anısına Sağlıkta Şiddetle Mücadele Günü ilân edilen 17 Nisan'da bir araya geliyor. İzmir Tabip Odası Başkanı Süleyman Kaynak, Ersin Arslan'ın katledilmesinin sağlıkta şiddet konusunda dönüm noktası olduğunu belirtirken, "Sanki sağlıkta şiddet bir hükümet politikasıymış gibi, bir siyasi iradenin göstergesiymiş gibi sağlık sisteminin bir parçasıymış gibi inatla herhangi bir önlem almadan maalesef devam etmektedir" dedi.

İzmir'de sağlıkçılardan şiddete tepki: Şiddet varsa hizmet yok!

"ÇÖZÜMLER HAYATA GEÇİRİLSİN"

Sağlıkta dönüşüm programı ile gerek özel gerek kamusal kurumların tümünde ticarileşme yaşandığına dikkat çeken Kaynak, "Bütün sağlık problemi sayısallaştırılarak, rakamlara dökülerek sadece üçüncü basamakta çözülmeye çalışılmıştır. Sağlıkta dönüşüm programı diye tarif ettiğimiz hadisenin hesapları bunlardır. Bunca süre sonra bu sistemin tıkandığını görüyoruz. Sağlıkta şiddet bu tıkanıklığın en önemli belirtilerindendir. Ama ne yazık ki Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere yönetim kadroları ve kamu otoriteleri bu konuda hiçbir şekilde çözüm üretmemektedir. Tüm sağlık kuruluşlarının, tüm sağlık emekçilerinin dayanışma içerisinde bu duruma karşı çıkacağını bilmenizi istiyoruz. Bu nedenle kendi sağlık otoritesine, kamu yöneticilerine şimdiye kadar başta Türk Tabipleri Birliği, İzmir Sağlık Platformu ve bütün sağlık çalışanlarının örgütlü yapılanmalarının önermiş olduğu çözümlerin bir an evvel hayata geçirilmesini talep ediyorum" açıklamalarında bulundu.

‘GÜNDE 50 BEYAZ KOD’

İzmir Sağlık Platformu adına basın açıklamasını İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Fahri Yüce Ayhan okudu. Son 20 yıldır sağlık kurumlarında ve çalışma ortamlarında karşılaşılan şiddetin ciddi boyutlara ulaştığını söyleyen Ayhan, “2023 yılında kamuoyuna yansıyan Beyaz Kod verilerinden günde ortalama 50’den fazla sağlıkta şiddet başvurusu yapıldığını biliyoruz. Üstelik yaptığımız çalışmalarımızda da gördüğümüz, sağlıkta şiddet olaylarının yarıdan fazlasında Beyaz Kod bildirimi yapılmadığıdır. Sağlık çalışanları olarak bizler neredeyse her gün sözel şiddete maruz kalıyoruz ve bu kayıtlara girmemektedir” ifadelerini kullandı.

‘BAKANLIK VERİ PAYLAŞMAKTAN KAÇINIYOR’

Sağlıkta şiddetin görmezden gelinerek çözümle yaklaşılmadığını söyleyen Ayhan, “Sağlık Bakanlığı’nın uyarı ve çağrılara rağmen sağlıkta şiddetle alakalı halen herhangi bir ciddi adım atmaması, Dr. Ersin Arslan’ın ölümünden sonra olduğu gibi, yeterli olmayan yasal düzenlemelerle yetinmesinin nedeninin sağlıkta şiddetin sona erdirilmesine yönelik bir adım olmadığını, sistemi korumaya yönelik olduğunu biliyoruz” diye konuştu. Sağlık Bakanlığı Beyaz Kod verilerini paylaşmaktan kaçındığını belirten Yüce Ayhan, TTB verileri ancak mahkeme kararı ile alabildiğini vurguladı.

İzmir'de sağlıkçılardan şiddete tepki: Şiddet varsa hizmet yok!

‘SAĞLIK ÇALIŞANLARI GİTTİKÇE DEĞERSİZLEŞİYOR’

Ayhan, şiddet nedeniyle sağlık çalışanlarının her geçen gün çalışamaz hale geldiğini söyleyerek, “Kamu otoritesinin, ilgili meslek örgütü ve sendikalarla en küçük iş birliğinden dahi kaçınması da şiddeti bitirmeye yönelik ciddi bir irade olmadığının delili olarak karşımıza çıkmaktadır. Sağlıkta Dönüşüm Programı’yla birlikte hasta ve yakınlarının müşteri olarak görüldüğü ve sınırsızlık tanındığı, biz sağlık çalışanlarının ise gittikçe değersizleştirildiğimiz bir sistemde çalışmaktayız. Sağlıkta şiddet bizi tüketen bu sistemin, hastalarla ve kendi aramızda oluşan sağlıksız iletişimin bir parçası haline gelmiştir. Ancak bireyci, sermaye odaklı ve ölümcül bir rekabeti önümüze koyan sağlık sistemi sadece şiddet üretmiyor. Bu sistemde sağlık hizmetleri de niteliksizleşiyor ve sonucunda toplumun sağlığının daha da geriye gittiğini istatistikler bize gösteriyor” dedi.

‘YASA TEKLİFİMİZ KABUL EDİLMELİ’

Sağlıklı çalışanlarının nitelikli sağlık hizmeti verebilmesi için sağlık sisteminin daha eşitlikçi, toplumun sağlığını önceleyecek şekilde yeniden inşasının zorunlu olduğunu dile getiren Ayhan, “Bunun dışında sağlıkta şiddet yasa teklifimiz kabul edilmeli, idarecilerin sorumluluğu göz ardı edilmemeli, çalışma ortamımızın düzenlenmesi için TTB olarak önerdiğimiz çözümler dikkate alınmalıdır. Bunlar aynı zamanda uluslararası kabul görmüş önlemlerdir” açıklamasını yaptı.

Ayhan son olarak sağlıkta şiddet sona erene kadar mücadeleden vazgeçmeyeceklerinin altını çizerek, “Tabii ki toplumsal alanda büyüyen şiddet iklimi ve bizi birbirimize düşman ederek kazanç sağlamaya çalışan zihniyetin varlığında sağlık alanında şiddetin de var olacağını biliyoruz. Dolayısıyla şiddetle her alanda mücadele etmekten başka bir şansımızın olmadığı açıktır. Sağlıkta şiddet nedeniyle kaybettiklerimizin anılarını yaşattık, yaşatacağız” ifadelerine yer verdi.

"SORUMLULAR YÖNETİCİLERDİR"

Sağlıkta şiddetin politik olduğunun altını çizen SES İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Hava Akcan, "Sağlıkta şiddetin sorumlusu, sağlıkta dönüşüm programını başlatan, hastayı ve sağlık çalışanlarını karşı karşıya getiren ama sistemde bunun sanki hiç suçu yokmuş gibi sorumluluk almayan yöneticilerdir. Sadece hastayla, sağlık çalışanıyla, politikayla da değil liyakatsiz yöneticileriyle de sağlık sisteminin geldiği son noktadayız. Ve biz de buradan diyoruz ki ulaşılabilir, ücretsiz nitelikli sağlık hizmeti alıncaya kadar ve bunun mücadelesini vermeye devam edeceğiz. Etkin ve şiddet önleyici yasalar çıkıncaya kadar da mücadeleden vazgeçmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

17 Nis 2024 - 14:11 İzmir- İzmir Haberleri

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.


Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml