Efemçukuru krizi bitmiyor: Maden Kapanmadan Baraj Yapılamaz

İzmir’de 1984 yılından bu yana gündemde olan ancak hayata geçirilemeyen Çamlı Barajı için ÇED süreci başlatıldı. ÇED raporuna itiraz eden Avukat Arif Ali Cangı, “Efemçukuru Altın Madeni kapatılmadan baraj yapılamaz. Hem baraj hem altın madeni olmaz” dedi

Bilge  Ünbal
Bilge Ünbal Tüm Haberleri
Efemçukuru krizi bitmiyor: Maden Kapanmadan Baraj Yapılamaz
Efemçukuru krizi bitmiyor: Maden Kapanmadan Baraj Yapılamaz
+1
Haber albümü için resme tıklayın

KENAN YEŞİL/ YENİGÜN- İzmir’de, iklim değişikliği, nüfus artışı, insan faaliyetleri yanı sıra yağışların azalması nedeniyle son dönemde su sorunu yaşanıyor. Barajlardaki su seviyesinin düşük olduğu bir dönemde önemli bir gelişme yaşandı. İlk olarak 1984 yılında yapım fikri ortaya atılan ve Devlet Su İşleri’nin (DSİ) 2002 yılına kadar yapımı için destek verdiği ancak Efemçukuru Altın Madeni yüzünden yapımı engellenen Çamlı Barajı Projesi’nin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Nihai Raporu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu (İDK) tarafından kabul edildi. 4 Nisan 2024 tarihinde yayımlanan rapor askıya çıktı ve 15 Nisan’a kadar itirazlar alındı. İzmir’in en önemli yüzeysel su havzası içinde yer alan ve yaklaşık 300 bin kişinin ihtiyacını karşılaması öngörülen Çamlı Barajı’nın bugüne kadar madenin kirletme riski nedeniyle DSİ eliyle Ankara’daki merkezi yönetim tarafından engellendi. Ancak altın madeni kapasitesini artırarak çalışmasını sürdürürken Çamlı Barajı’na izin veren adımların atılması çevrecileri endişelendirdi.

ÇED raporuyla “Altın madeni ile Çamlı Barajı’nın birlikte olabilme” koşullarının arandığını öne süren Çevre Avukatı Arif Ali Cangı, “Rapor bunu, Efemçukuru Altın Madeni’ne ilişkin bilgileri şirketin web sayfasından alınmış güncel olmayan verileri kullanarak yapmaya çalışmış. Raporda, şirketin web sayfasından alınan, maden güzellemesi niteliğindeki eksik, yanlış bilgiler sonucunda ‘altın madeni işletmesinden Çamlı Barajı’na gelecek su miktarı açısından olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır’ denilebilmiştir. Efemçukuru Altın Madeni’ne müdahil olan herkes biliyor ki burası kapatılmadan Çamlı Barajı yapılamaz” dedi.


Çevreciler kaygılı

Efemçukuru krizi bitmiyor: Maden Kapanmadan Baraj Yapılamaz

Çamlı Barajı Projesi’nin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Nihai Raporu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu (İDK) tarafından kabul edilmesiyle ilgili değerlendirmede bulunan Çevre Avukatı Arif Ali Cangı, “Çamlı Barajı ÇED süreci tamamlanmak üzere 4 Nisan’da Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu (İDK) nihai raporunu kabul etti. 10 gün süreyle Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü'nde askıya çıkarılması gerekiyordu. Süreç bayram tatiline denk geldiği için görülemedi ve askıdan indi. Artık Bakanlık son kararını verecek. Çamlı Barajı’nın yapılması açısından ilk anda iyi bir gelişme diye düşünülebilir ancak altın madeninin burayı kirleteceğine dair birçok bilimsel rapor var. Altın madeninin hala kapasitesini artırarak çalışıyor olması barajın temiz olup olmayacağı açısından kaygı yaratıyor” dedi.


İZSU açıklama yapmalı

Raporu incelediğimizde İZSU’nun ileri sürdüğü tüm itirazları yok sayan sadece şirketin sitesinden alınan eski bilgilerin yer aldığını belirten Cangı, “Özetle madenin Çamlı Barajı’nı etkilemeyeceğine dair kısa bir görüş var ve bundan dolayı itiraz ettim. Anlaşılan ÇED raporunu düzenleyen Ankara merkezli firma yeterli bilgilendirme yapılmadan raporu hazırlamış. İZSU ve İzmir Büyükşehir Belediyesi yönetimi daha önce altın madeninin risk yaratacağına dair tespitlerini ÇED firmasına iletmesi gerekirdi. Burada ciddi bir tutarsızlık hali var, İZSU raporu aynen kabul ettiyse bu raporda yazanları onaylıyor demektir. Ya da başka işler dönüyor demektir. İZSU Genel Müdürü açıklama yapmalı, hatta ve hatta doktor olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay bu konu ile ilgilenmeli” diye konuştu.

Efemçukuru krizi bitmiyor: Maden Kapanmadan Baraj Yapılamaz


“Hem baraj hem altın madeni olmaz”

Çamlı Barajı uzun yıllardır devam eden bir süreç olduğunu ancak İZSU’ya devredilmesi ve İZMİR Büyükşehir Belediyesi’nin 2004 yılında Stratejik Plana Çamlı Barajı’nın yapılmasını koyduğunu hatırlatan Cangı, barajın 20 yıldır yatırım programında yer aldığını belirtip, şöyle konuştu: “Altın madeni süt limanmış gibi ÇED raporu düzenlenmiş ve Çamlı Barajı yapacağız denmiş. Hem baraj hem altın madeni olmaz. Önce o maden kapatılmalı, sonra burayı kirletecek bir unsur olup olmadığı incelenmeli. Kirlilik varsa temizlenmeli yoksa baraj inşaatına girişilmeli. ‘Ağır metal kirliliği olursa arıtma tesisi kurarız’ diye mi düşünüyorlar? Çünkü kapitalist sistem böyledir, kirletir ve kirlettiği şeyi temizlemek için başka bir yatırımı hedefler. İnanın öyle bir şey olursa şu an pahalı dediğimiz faturaları arar duruma geliriz. Çamlı Barajı ekonomik su sağlayacak derken arıtma tesisi yapmak zorunda kalırsa su fiyatları üçe katlanır. Bir taraftan su fiyatlarını indirmek için çabalanırken başkalarının kirlettiği şeyi temizlemenin önü açılıyor. Efemçukuru Altın Madeni’ne müdahil olan herkes biliyor ki burası kapatılmadan Çamlı Barajı yapılamaz. Hatta altın madeninin Tahtalı Barajı’nı etkilemediğine dair kesin bir bilgi de yok elimizde çünkü yeraltı sularının nereye kadar kirlendiğini bilmiyoruz. Bu madeni kapatmaya niyetli değiller, faaliyet süresi arttı çünkü yatırım yaptılar ve o yatırımı sonuna kadar kullanmak istiyorlar.”

 "Madenin kapatılması lazım”

Efemçukuru krizi bitmiyor: Maden Kapanmadan Baraj Yapılamaz

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Çevre, Biyoçeşitlilik ve İklim Değişikliği Çalışma Grubu Üyesi ve İklim Bilimci Prof. Dr. Doğan Yaşar ise, “Çamlı Barajı çok geç kalınmış bir proje. Çamlı Barajı 40 yıl öncesine ait bir projedir. O günden beri bir türlü yapılmadı. Gördes projesi devreye girdi ve DSİ ‘Gördes barajında su verelim, bu kalsın” dedi. Hatta altın Madeni için söylenen bir şeydi bu. Ama Gördes Barajı su tutamadı, büyük sorunlar yaşadı. Doluluk oranı yüzde 8 seviyesine geçemiyor. Çamlı Barajı çok büyük bir baraj değil ama önemli. 21 milyon metreküp bir baraj ama her ne olursa olsun İzmir şu anda su potansiyeli anlamında su fakiri. 2007 yılında DSİ verisine göre, Türkiye’nin şu anda kişi başı su potansiyeli günlük bin 300 metreküp civarında. İzmir’de ise bu  218 metreküp. Bin metreküp altı su fakiri demektir. Türkiye yavaş yavaş su fakiri sınırlarına geliyor. Ama İzmir su konusunda fakirin de fakiri. Bu nedenle yapılabilecek her yere baraj yapılması lazım. Maden projesinden beri yıllardır bu proje yapılamadı. Madenin bitişi 2040’lı yılları buluyor. Maden işi bitinceye kadar yapılmayacak deniyordu. Bakanlık izin vermiş durumda. Siyanürle altın çıkarmak dünyanın birçok yerinde yasaktır. Su toplama havzasında bulunan madenin kapatılması lazım” ifadelerini kullandı.

17 Nis 2024 - 21:45 İzmir- İzmir Haberleri

Mahreç  Kenan Yeşil


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.


Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml