İzmir'de iş yerinde küfürlü konuşma davasında karar çıktı!

İzmir'de, erkek mesai arkadaşlarının sürekli argo ve küfürlü konuşmalarına maruz kalan bir kadın, sonunda kendisi de küfür edince işten çıkarıldı. Kadın, işe iade davasını kazandı.

Cansu Yüksel
Cansu Yüksel Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

İzmir'de bir gıda pazarlama şirketinde müşteri yöneticisi olarak görev yapan E.G isimli kadın çalışan, erkek mesai arkadaşlarının sürekli olarak küfürlü ifadeler kullanması ve cinsel içerikli şakalar yapması üzerine rahatsızlığını dile getirerek, bu duruma bir son verilmesini istedi.

Kadın, İşten Çıkarıldı

E.G'nin şikayetleri, ilk etapta mesai arkadaşları tarafından ciddiye alınmadı ve "alışırsın" şeklinde yanıtlar aldı. Ancak, küfürlü konuşmalar ve şakalar arttıkça, E.G de buna karşılık vermek zorunda kaldı ve bir tartışma sırasında mesai arkadaşına ve onun eşine küfretti. Bu durum, E.G'nin iş akdinin sonlandırılmasına neden oldu. İşveren, E.G'nin iş yerindeki saygı ve nezaket sınırlarını aştığını, iş yerindeki çalışma barışını bozduğunu ve güven ilişkisini sarstığını öne sürerek iş sözleşmesini feshetti.

İşe İade Davası ve Mahkemenin Kararı

İşten çıkarılmasının ardından E.G, işe iade talebiyle mahkemeye başvurdu. İzmir 19. İş Mahkemesi, dosyayı detaylı bir şekilde inceledi ve E.G'nin küfürlü konuşmalar karşısında maruz kaldığı durumu dikkate aldı. Mahkeme, E.G'nin küfürlü ifadeler kullanmasının normal şartlar altında geçerli bir fesih nedeni olabileceğini kabul etse de, sürekli küfürlü ve argo konuşmalara maruz kalmasının, uyarı ve şikayetlerin sonuçsuz kalmasının ve benzer ağırlıkta ifadelerin iş yerinde daha önce de kullanıldığının altını çizdi. Bu bağlamda, E.G'nin küfürlü konuşmasının tepki amacıyla olduğunu ve tolere edilebilir düzeyde olduğunu belirten mahkeme, işe iade kararı verdi.

"Eşitlik İlkesine Aykırı"

Mahkeme, kararında şu ifadelere yer verdi:

"Normal şartlarda davacının kullandığını kabul ettiği küfürlü ifade, saygı ve nezaket sınırlarını aşan cinste ifade olup, geçerli fesih nedeni olabilecek ağırlıkta ise de davacının sürekli küfürlü ve argo konuşmalara maruz kalması, uyarı ve şikayetlerin de sonuçsuz kalması ve E.G'nin sarf ettiği ifade öncesinde de benzer şekilde ağır küfürlü ifadelerin kullanıldığı dikkate alınmalıdır. Davacının yaşanan olaylara tepki amacıyla küfürlü konuştuğu, erkek çalışanların söylemleri karşısında ifadelerinin tolere edilebilir düzeyde olduğu, bu nedenle fesih işleminin ölçülü olmadığı ve feshin son çare olması ilkelerine de aykırı davranıldığının kabulü gerekmiştir. Ayrıca çalışanlar arasında yaşanan bu olaylar üzerinde yapılan disiplin soruşturması neticesinde, sadece davacının iş akdinin feshedilmiş olması eşitlik ilkesine de aykırıdır."

İstinaf Mahkemesi Onayladı

E.G'nin işvereni tarafından yapılan itiraz üzerine dosya, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 3. Hukuk Dairesi tarafından incelendi. İstinaf mahkemesi, iş yerinde çalışma barışının ve düzeninin bozulduğuna dair kesin ve inandırıcı bir delil sunulamadığını, feshin ölçüsüz olduğunu belirtti ve işe iade kararını onayladı.

Kaynak: aa.com.tr

18 Nis 2024 - 14:28 İzmir- İzmir Haberleri


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.


Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml