Kitapların Kültürpark şenliği

Okumak ne güzel iş! Oku ki sen de değiş! Hazırlayan: Y. Bekir Yurdakul

Bilge  Ünbal
Bilge Ünbal Tüm Haberleri
Kitapların Kültürpark şenliği
Kitapların Kültürpark şenliği
+6
Haber albümü için resme tıklayın

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde İZFAŞ ve SNS Fuarcılık’ın ortaklaşa düzenlediği 3. İzmir Kitap Fuarı kapılarını bugün Kültürpark’ta açıyor. İzelman ve KOSGEB’in de desteklediği Kitap Fuarının Onur Konuğu Ahmet Ümit. 19-28 Nisan tarihleri arasında açık kalacak Fuar’ın anateması “Çocuk Edebiyatı” olarak belirlendi. Söyleşi ve imza günlerinin yanı sıra çocuk edebiyatını konu alan çeşitli oturumlar da Fuar süresince izlenebilecek.

Baharın Coşkusuyla” ilkbaharda okurları İzmir kalbi Kültürpark’a çekmeyi hedefleyen İzmir Kitap Fuarı, sonbaharda (ekim ayında) bu kez Gaziemir Fuar İzmir’de düzenlenecek.

Onlarca yayınevi, yüzlerce yazar, binlerce kitapla buluşmak için fırsat olarak da değerlendirilebilecek İzmir Kitap Fuar, her gün 10.00-22.00 saatleri arasında görülebilecek.

Yayınevlerinin yanı sıra sivil toplum kuruluşları, gazete ve dergi yayıncıları, medya kuruluşları ve sahaflarında katılacağı Kitap Fuarı’nın konukları arasında; Adnan Özyalçıner, Ahmet Talimciler, Ahmet Telli, Ahmet Uhri, Ahmet Ümit, Altan Öymen, Emre Kongar, Ersin Doğer, Hidayet Karakuş, Murathan Mungan, Nasuh Mahruki, Sema Kaygusuz, Şükrü Erbaş, Üstün Dökmen de yer alıyor.

Taş

Kitaplar düşlerimi besleyen yakıttır.Mikita Brottman

Sözeceler/ Selçuk Oğuz

Acımasız bir dünyada sevgi çiçekleri öfke kokar, kan kusar!

Unutulmayan Anlar!

Pir Sultan’a da Yazık!

Sahne hazır, salon tıklım tıkış. Sazı yüklenip sahneye yürüme sırası gelmiş. Sunucu, kapmış mikrofonu; saymış sayıştırmış, gönlünce yakıştırmış ne ki ipin ucunu da kaçırmış biraz:

- Çağımızın Pir Sultan’ı geliyor!

Arif Sağ, sazdan önce söze vermiş sırayı:

“Bir dur orada!” demiş, “Ben çağınızın Pir Sultan’ı falan değilim, Arif Sağ’ıyım.” Ardından şunları da eklemiş:

- Yahu hem ona yazık hem bana!

Okuma Notları/ Mehmet Çoban

 

Enis Batur Bordo’da (Bordeaux), sıcaktan nemden bunalıyor ne çare ki seyahatnamesini de yazması gerekiyor. Arada oranın mimarisinden, sokaklarından, yemeklerinden uzaklaşıp memleketi hatırlıyor. Arkadaşı Yusuf Atılgan 1974’te o yine Paris’teyken yazıyor ve bir tek Brugge’ü görmek istediğini söylüyor. Ancak oraya da gidemiyor, sonuçta hiç çıkamıyor dışarı.

Senin en büyük yolculuğun köyünden kalkıp onca yıl sonra, İstanbul’a yerleşmeyi kabul etmendi zaten -arkadaş bu kadınlar bize neler yaptırıyorlar.” (s.89)

Kitapların Kültürpark şenliği

İstanbul’a taşınıyor Y. Atılgan; Batur’un söylediğine göre yazar, İstanbul’u köy gibi kullanıyor. “Köfte yemeye buraya, kuru fasulye yemeye şuraya, perşembe akşamı iskeleye, pazartesi öğlen Enis’e, cumartesi çay bahçesine... Ufaltıvermiştin koskoca şehri böylece.” (s.88)

Böyle konuşmaya devam eder arkadaşıyla Batur:

‘Dışarıya’ çıkan biri ‘içeride’ kalan biri miydi Yusuf? Hâlâ gittiğim her şehirden kartpostal topluyorum ama onları verecek kimsem kalmadı.

Senin yerin neden bomboş şimdi?

Kimin, neyin içindesin?

‘Dışarı’ gitmiş olmayasın?” diyerek arkadaşıyla konuşmasını sonlandırır.

 

İki Deniz Arası Siyah Topraklar-Kesif-?, Enis Batur, gezi, YKY, 2002.

 

 Tadımlık

 

Zeynep Cider Karabağ; mahallenin tanıdık, hepimize yakın seslerini, yakınmalarını, yakınlıklarını, coşku ve kederini taşıyor sahneye… Yakınken uzak, uzakken alabildiğine yakın oluşları, farklı kuşakların iç içe geçmiş aşklarını o hayatların içinden seslerle aktarıyor “Kör Saatçinin Çırağı”nda.

Kitapların Kültürpark şenliği

Yapıttan tadımlık bir bölüm:

“Gökyüzünün mavisine kimse dokunamamıştı ama gecenin rengi koyulaşmıştı. Arnavut taşlarıyla döşenmiş yolun her iki tarafındaki merdivenli cümle kapıları, çoğunlukla çiçeklendirilmiş bahçe kapılarıyla yan yana sıralanıyordu. Aralarına, değişen dünyaya gerek maddi yetersizlikten gerek manevi yıkımlardan boyun eğmiş köhne konakların yerini bıraktığı dört beş katlı apartmanlar sıkışmıştı. Zamanında varlıklı ailelerin oturduğu bu semt, köklerini geride bırakan yeni nesillerin göçüyle yavaş yavaş el değiştirirken gidenlere inat bağlarından vazgeçmeden, azimle direnenlerin yardımıyla kimliğini korumaya çalışıyordu; yaşlanmasına rağmen zarafetinden, özeninden hiçbir şey kaybetmeyen eski bir İstanbul hanımefendisi gibiydi. Mahalle arasında oynayan çocukların cıvıltıları, kaldırımda oturup sohbet eden gençlerin kahkahaları, güneşin batışıyla sokaklardan silinip yerini tüyler ürperten boşluğa bırakmıştı.

“On metre ötesini aydınlatmaya gücü yetmeyen sokak lambalarından bazıları ölüm döşeğinde son bir gayretle göz kırpıp var oluş amaçlarının aksine gölgeleri büyütürken, sabah namazını camide kılmak isteyen Şefik Usta, çocukluğunda top koşturduğu sokaklarda kendi edebi karanlığının içinde yürüyordu.

 Kör Saatçinin Çırağı, Zeynep Cider Karabağ, roman, Yakın Yayınları, Mart 2024, İzmir, s.11

Raftaki Kitap

 

Kitapların Kültürpark şenliği

Eşikte Üç Kadın, Mithat Önal

(öykü, Kavim Yayınları, 2024, İstanbul)

Kendi halinde, sessiz sakin yaşayıp giden bizim sokağın insanlarının hayatlarına ayna tutuyor “Eşikte Üç Kadın”. Kendilerinden büyük, gün günden küçülen umutlarına bakıyor. Mahalle aralarına sokuluyor, sokaklarda geziniyor, pencere önlerinde sonra. Sakin, ağırbaşlı bir dil tutturuyor. Nereye saklasanız da gözler saklıyor her duyguyu; sevinçten çok da kırgınlığı, umutsuzluğu, kederi… Onlardan bakınca görünüyor insan öyküsüyle; o halleri, o savruluşları söylüyor...

Kitapların Kültürpark şenliği

 

Eski Müstakil Bir, Haydar Bayak

(şiir, La Kitap, Aralık 2023, Ankara)

Kısa söylüyor, kısa çığlıklar atıyor Haydar Bayak; kendine. Aşkı diyor sonra, hayatı(nı) derinden kuşatan aşkı; ölümü, yalnızlığı. Ustalardan aldığı ele sadık ve saygılı, kadim şiirden de besleniyor; sızısı aynı sız, kederi aynı, ağrısı acısı da öyle: yakınmaları kendince ve her şeyden önce kendine. Hayata bakarken de kendine bakıyor, soruyor, anlatıyor… “Keşif/ kendimin dışında seni buldum/ güneşli bir bahar gibi/ kış vakti”, “Yargı/ kaç kalem kırdım kim bilir/ gönlümün mahkemesinde/ kendime” her sözcüğün aklına umudu saklamış bir de…

Kitapların Kültürpark şenliği

 

Küçürek Öykülerin Büyük Dünyası, Tufan Erbarıştıran

(deneme, Edebiyat Ortamı Yayınları, Ocak 2024, Ankara)

Sanırım yazdıklarımız denli önemlidir, okuma yolculuklarımıza sunulanlar. Ve sık karşılaştığımız sorulardandır eleştirmen yokluğu. Tufan Erbarıştıran; eleştirel denemeler diye de tanımlayabileceğimiz çalışmasında yedi yazarın çoğun kısa ya da küçürek öykü diye de adlandırdığımız öykülerini ele alıp irdelerken o yazarların yazı evrenine de sızmayı deniyor. Sadık Yalsızuçanlar, Nalan Yılmaz, Zekeriya Şimşek, Mustafa Uçurum, Fatma Nur Uysal Pınar, Yunus Nadir Eraslan’ın öykülerini konu edinerek küçürek öykünün ne’liğine de değinen Erbarıştıran, yapıtını; Tahsin Yücel’in benim için de unutulmaz öyküsü “Komşular”ı konu alan denemesiyle noktalıyor. Erbarıştıran’ın denemelerini okuduğunuzda denemelere konu olan yapıtları da merak ediyorsunuz.

Kitapların Kültürpark şenliği

Altını Çizdiğim Satırlar

Felsefe yapmanın gerekli olup olmadığını sormak söz konusu değil. Felsefe yapıyoruz, çünkü zorunlu. Olmazsa olmaz. Bilincimiz kendisine sorular soruyor, onları çözmeye çalışmak gerekiyor. Felsefe zorunlu bir şey. (…) Küresel bir dünya görüşü için felsefe gerekir. Bu, yazarlar için önemlidir. Felsefe; kültürümüzü hale yola koymamızı, bir düzen kurmamızı, kendimizi bulmamızı, entelektüel bir güven duymamızı sağlar.

Witold Gombrowicz (Altı Saat On Beş Dakikada Felsefe Dersleri, Çeviri: Orçun Türkay, YKY, Şubat 2024, s.27) 

Kaynak: YENİGÜN GAZETESİ

19 Nis 2024 - 09:30 İzmir- Kültür-Sanat Haberleri


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.


Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml