İmam hatip anaokulu!

İzmir'de 4-6 yaş grubu için açılan Kuran kursu sayısı aynı yaş grubuna hizmet veren devlete ait anaokullarının sayısına yaklaştı. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın verilerine göre; İzmir’de bir dönemde 15 yaşından küçük 5 bin 57 çocuk Kuran kurslarından mezun oldu

Bilge  Ünbal
Bilge Ünbal Tüm Haberleri
İmam hatip anaokulu!
İmam hatip anaokulu!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

AK Parti’nin iktidara geldiği 2002 yılına oranla, 2023 itibarıyla toplam Kuran kursu sayısı yüzde 350 artarak 16 bin 672 olarak kayıtlara geçti. 2013 yılında pilot olarak uygulamaya konulan 4-6 Yaş Grubu Kuran Kursu Projesi ise kalıcı hale gelirken her yıl binlerce mezun veriyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın sadece bir dönemdeki verilerine göre; İzmir’de 15 yaşından küçük 5 bin 57, 15 ile 17 yaş arasında 141 çocuk mezun oldu. 455 Kuran kursunun bulunduğu İzmir’de 191’i 4-6 yaş çocuklara da eğitim veriliyor. Özellikle dezavantajlı mahallelerin olduğu ilçelerden Karabağlar, Buca, Bayraklı ve Konak’ta 4-6 yaş çocuklara yönelik Kuran kurslarının sayısının fazlalığı dikkat çekiyor. Kentte 274 anaokulu bulunurken çocuklarını buralara gönderen ailelerden 980 liraya kadar ‘katkı payı’ isteniyor. Öte yandan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan “4-6 Yaş Kuran Kursu Desteği Programı” protokolüne göre, çocuklarını Kuran kursuna kaydettiren velinin ödemekle mükellef olduğu giderler Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından karşılanıyor. Böylelikle çocuklarını anaokullarına gönderemeyen aileler mecburi olarak Kuran kurslarına yöneliyor.

İmam hatip anaokulu!


‘RUHSAL PROBLEMLER YARATABİLİR’

Ailede kazanılacak değerlerin eğitim adı altında çocuğun duygusal ve zihinsel gelişim özelliklerine uygun bir içerikle sunulmamasının ruhsal problemler yaratabileceğini söyleyen Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) İzmir Şubesi Yazmanı Aslı Tamtürk, “Çocuk gelişimiyle ilgili psikolog ve uzmanların bu yaş grubundaki çocuklarda soyut düşünme becerisinin henüz gelişmediğini vurguluyor. Okul öncesi eğitimde çocuk; paylaşmayı, sosyalleşmeyi, bağımsızlaşmayı, soru sormayı, sorgulamayı ve düşündüğünü ifade edebilmeyi öğrenir. Erken yıllarda verilen dini eğitimle birlikte ‘günah’ ve ‘cezalandırılma’ kavramlarının kullanılması çocukta güvensizlik, cesaretsizlik ve kaygı yaratabilir. Sorduğu sorular ya da yaptıkları nedeniyle cezalandırılacağı mesajını alan çocuk yoğun kaygılar yaşayabilir. Bunun sonucunda kekemelik, içe kapanma, tırnak yeme, alt ıslatma, öfke nöbetleri, anneden ayrılmak istememe ve uyku sorunları gibi bir dizi uyum ve davranış sorunu baş gösterebilir” şeklinde konuştu.


‘KUL OLMAK BİLİNÇALTINA İŞLENİYOR’

4-6 yaş kuran kurslarının ders programlarına dikkat çeken Tamtürk, “Programı incelediğimizde, 'Allah hangi kullarını daha çok sever?' gibi sorular yer alıyor. Çocuk bu durumda en ufak bir hata yaptığında 'Allah beni sevmiyor' diyerek kaygı durumuna girebilir. Ayrıca 'Allah en çok kimleri sever?' ya da 'Biz kimin kuluyuz?' gibi sorular da var. Biz düşünen, sorgulayan, özgür bireyler yetiştirmek istiyoruz. Böyle bir çağda 4-6 yaşındaki çocuğa 'Biz kimin kuluyuz?' dediğimizde, birey olmak yerine kul olmak bilinçaltına kodlanıyor” ifadelerine yer verdi.
Eğitim sisteminin laik, bilimsel ve kamusal olması gerektiğinin altını çizen Aslı Tamtürk, “Bu kapsamda, çocuğun duygusal, sosyal ve zihinsel gelişimini destekleyen nitelikte karma, laik ve bilimsel eğitim veren kreşler, her devlet okulunda açılmalıdır. Yerel yönetimlerden her mahallede ve her semtte 4-6 yaş çocuklar için kreşler ve oyun gruplarının açılmasını talep ediyoruz. Çocuğun sağlıklı gelişimini destekleyen bu hizmetler, kadının toplumsal ve sosyal konumunu da güçlendirecektir” dedi. Tamtürk, eğitim sisteminde ÇEDES gibi projelere ayrılan kaynakların eğitimdeki diğer sorunların çözümü için kullanılabileceğini vurguladı.

İmam hatip anaokulu!

‘OLUMSUZ ETKİLER BIRAKIR’

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) İzmir Şubesi Başkanı Onur Ertürkan, “Pedagojik ve psikolojik eğitimlerden yoksun kişilerin bu çocuklara nasıl bir eğitim vereceğini bilmiyoruz. Küçük yaşta verilen din eğitiminin çocukların ruhsal gelişiminde kaygı ve korkuyu tetikleyebileceğini düşünüyorum. Farklı inançlara sahip yurttaşların bir arada yaşadığı bir toplumuz. ÇEDES gibi uygulamalarda tek bir inanca dayalı verilen eğitimin yanlış algılara yol açabileceğini düşünüyorum. Yaşanmış bir örnek vermek istiyorum; çocuk devlet okulunda okuyor, annesi yabancı, babası Türk. Okulda Müslüman olmayanların cennete gidemeyeceği anlatılıyor. Çocuk eve gelip hüngür hüngür ağlayarak 'Anne sen cehenneme gideceksin' diyor. Bu tür eğitimlerin, çocukların zihinsel ve duygusal sağlığı üzerinde derin ve olumsuz etkiler bırakabileceği açıktır” açıklamasını yaptı.

İmam hatip anaokulu!

‘EĞİTİM POLİTİK YAKLAŞIMA UZAK OLMALI’

Veli-Der İzmir Şube Başkanı Necati Kalafat, “20 yıldan beri Türkiye’de kamusal eğitimin altı boşaltıldı. İnsanlar artık çocuklarını vergi verdikleri okullara göndermek yerine özel okullara gönderiyor. Kendilerine biat eden, emir komuta zinciri içinde nesil yetiştirmek isterken böyle düşünmeyen velilerin çocuklarını özel okullara yönlendirerek paralı eğitimin kapısını açıyorlar. Bu politik bir yaklaşımdır eğitim de politik yaklaşımlara kapalı olmalıdır. 4-6 yaş çocukların bu şekilde din eğitimi alması da pedagojik olarak doğru değildir” açıklamasını yaptı.

MİLYONLAR AKTARILDI

Yargıya da taşınan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan “4-6 Yaş Kur'an Kursu Desteği Programı” protokolü kapsamında Diyanet’e 50,7 milyon TL aktarıldığı kamuoyuna yansımıştı. Protokolden 83 bini aşkın çocuğun yararlandığı da ifade edilmişti.

18 Nis 2024 - 17:43 İzmir- İzmir Haberleri

Mahreç  Sıla Arabacıoğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.


Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml