Hayatın Başlangıcını Keşfeden Furkan Öztürk'e Harvard'dan Prestijli Ödül

Türk bilim insanı Furkan Öztürk, yaşamın kökenlerine dair bilimsel bir sır perdesini aralayan çığır açıcı araştırması ile Harvard Üniversitesi'nden önemli bir ödüle layık görüldü. Yaptığı çalışmalarla bilim dünyasında yeni ufuklar açan Öztürk, aynı zamanda genç araştırmacılara ilham kaynağı olmaya devam ediyor.

Afranur Şimşek
Afranur Şimşek Tüm Haberleri
Hayatın Başlangıcını Keşfeden Furkan Öztürk'e Harvard'dan Prestijli Ödül
Hayatın Başlangıcını Keşfeden Furkan Öztürk'e Harvard'dan Prestijli Ödül
Haber albümü için resme tıklayın

Furkan Öztürk, bilim dünyasının yıllardır cevap aradığı, yaşamın Dünya'da nasıl başladığı sorusuna ışık tutan bir araştırmaya imza attı. Harvard Üniversitesi Fizik Bölümü tarafından verilen ve çok az sayıda araştırmacının layık görüldüğü Gertrude ve Maurice Goldhaber ödülünü kazanarak, akademik kariyerinde önemli bir başarıya imza attı. Nobel ödüllü biyokimyacı Jack Szostak tarafından da "çığır açıcı" olarak nitelendirilen bu çalışma, evrensel bilim literatürüne yeni bir soluk getirdi.

Yüzyıllardır Süren Bilimsel Merakın Peşinde

Öztürk'ün araştırması, 1848 yılında Fransız kimyager Louis Pasteur tarafından ortaya atılan ve yaşam için gerekli olan moleküllerin ayna görüntüsü formlarını içeren "homokiralite" kavramına dayanıyor. Pasteur'den bu yana bilim insanları, bu moleküler düzenlemenin kökenini anlamaya çalışmış, ancak kesin bir açıklama getirememişlerdi. Öztürk'ün keşfi, bu eski bilmeceye dair önemli ipuçları sunarak bilim dünyasında büyük heyecan yarattı. Ayrıca, araştırmasının sonuçları en prestijli bilim dergilerinde yayımlanarak geniş kitlelere duyuruldu ve ABD'de konuyla ilgili bir belgesel çekildi.

Hayatın Başlangıcını Keşfeden Furkan Öztürk'e Harvard'dan Prestijli Ödül

Beklenmedik Bir Başarı ve Karşılaştığı Zorluklar

Harvard Üniversitesi'ndeki bilim insanlarıyla birlikte gerçekleştirilen bu çalışmanın ardından Türkiye ve dünya genelinden önemli geri dönüşler alan Öztürk, araştırmalarını uluslararası platformlarda paylaşmayı sürdürdü. Weizmann Enstitüsü ve Cambridge Üniversitesinde misafir araştırmacı olarak görev yapan Öztürk, bu süreçte yeni makaleler yayımlayarak bilimsel katkılarını artırdı. Ödül hakkında konuşan Öztürk, "Disiplinler arası ve çok niş bir alan olduğu için beklediğim bir sonuç değildi" ifadelerini kullandı ve bu süreçte kendisini destekleyen herkese teşekkürlerini sundu.

Yaratıcı Çözümler ve İleriye Dönük Miras

Öztürk, keşfinin sadece bilimsel bir başarı değil, aynı zamanda ileriye dönük bir miras olduğunu vurguladı. "Elbette bu keşif, dünya dışındaki yaşam ile ilgili de bize çeşitli ipuçları veriyor. Eğer Dünya'da yaşamın nasıl başladığını anlarsak, bu anlayış bize dünya benzeri başka gezegenlerde yaşamı ararken yardımcı olabilir, nereye bakmamız gerektiği konusunda bizi bilgilendirebilir. Özellikle yaşamı ortaya çıkaran mekanizmaları anlamak ve yaşayan sistemlerin fiziğini çalışmak en büyük hayalim. Çalışmalarımın, hem dünyada yaşamın nasıl başladığını anlamamızda hem de dünya dışında yaşam arayışlarında bize ışık tutacağına inanıyorum." diyen Öztürk, araştırma sürecinden büyük keyif aldığını ve bu sürecin zorluklarla dolu olduğunu belirtti. Çalışmaları sırasında yaşadığı başarısızlıklar ve zorluklar karşısında motivasyonunu kaybetmediğini ifade eden Öztürk, bu süreçte danışmanı Dimitar Sasselov'un desteğinin kendisi için büyük önem taşıdığını dile getirdi.

Hayatın Başlangıcını Keşfeden Furkan Öztürk'e Harvard'dan Prestijli Ödül

Uluslararası Alanda Tanınma ve Gelecek Planları

Ödülün, kendisi için uluslararası alanda tanınma fırsatı sunduğunu ve kariyerinin sonraki aşamalarına büyük katkı sağlayacağını belirten Öztürk, gelecekteki planlarını da paylaştı. Mayıs ayında doktorasını tamamlayıp kendi laboratuvarını kurmayı ve yaşamın kökenleri üzerine çalışmalarına devam etmeyi planladığını aktardı. Öztürk,Mayıs ayında doktoramı tamamladıktan sonra kendi laboratuvarımın başına geçmek ve yaşayan sistemlerin fiziği ve yaşamın kökenleri üzerine olan araştırmalarıma devam etmek istiyorum" dedi ve bu keşfin, dünya dışı yaşam arayışlarına da ışık tutabileceğine inandığını ifade etti.

Bilimsel Başarıları ve Ödül Töreni

Öztürk'ün doktora danışmanı Prof. Dr. Dimitar Sasselov, öğrencisinin yaratıcılığını ve azmini överek, bu çalışmanın bilim dünyası için büyük önem taşıdığını vurguladı. Öztürk'ün keşiflerinin, yaşamın oluşum sürecini daha iyi anlamamıza olanak sağladığını belirten Sasselov, bu çalışmanın erken dünya koşullarına benzer ortamlarda da geçerli olabileceğini söyledi. Sasselov "Öztürk'ün çalışmaları, tarihte ilk defa, yaşamı oluşturan temel yapı taşlarının nasıl oluştuğunun tam bir reçetesini sunuyor. Bu temel yapı taşları elbette aminoasitler ve nükleotitler. Bu keşifler sonucunda ortaya çıkan tablo ve bu tablonun ortaya koyduğu reçete sayesinde, homokiral aminoasitlerden ve nükleotitlerden, proteinler ve RNA gibi fonksiyonel polimerlerin nasıl oluşabileceği gösterilmiş oldu. Elbette bu sadece dünya ile sınırlı bir reçete değil. Erken dünya koşullarına benzer koşullara sahip herhangi bir gezegende de bunun olabileceğini düşünebiliriz." ifadelerini kullandı.

Kaynak: trthaber.com

20 Nis 2024 - 17:50 - Bilim-Teknoloji Haberleri


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.


Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml