Metroya ürküten rapor

İzmir’de, Tunç Soyer’in yeniden aday gösterilmemesi sonrasında, 24 Şubat tarihinde alelacele açılan Narlıdere Metrosu’nda şantiye çalışmalarının sürmesinin vatandaşların can güvenliğini tehdit ettiği raporlandı

Cansu Yüksel
Cansu Yüksel Tüm Haberleri
Metroya ürküten rapor
Metroya ürküten rapor
+3
Haber albümü için resme tıklayın

KENAN YEŞİL -  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 287 milyon Euro yatırımla 24 Şubat’ta açılışını gerçekleştirdiği Fahrettin Altay - Narlıdere Metrosu’nda yaya güvenliği tehlikede. Eski İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu döneminde 2018 yılında İzmir Metrosu’nun 4. aşaması olarak temeli atılan Fahrettin Altay-Narlıdere hattı, İzmir Büyükşehir Belediyesi önceki dönem Başkanı Tunç Soyer’in görev süresinin son döneminde açılışı yapıldı. Tunç Soyer’in yeniden aday gösterilmemesi sonrasında alelacele bir şekilde ve eksikliklerle açılışı gerçekleştirilen Narlıdere Metrosu’nda şantiye halinde çalışmaların sürmesi hattı kullanan vatandaşların can güvenliğini tehdit ediyor. İstasyonların çoğu noktasında birçok işçi, yüzey kaplamaları, mazgallar, elektrik aksamları, tavan kaplamaları ve ışıklandırmaların yerleşimi gibi yapım işlerine devam ederken buna karşın inşaat içinde yaya için güvenli geçiş alanı oluşturulmadığı görüldü. Yaya Derneği Başkanı Özlem Şenyol Kocaer, “Şantiye ortamında istasyonu kullanan başta yaşlı, çocuk ve engelliler olmak üzere tüm yayaların güvenli erişimini sağlamanın en büyük önceliklerden olması gerekirken ne yazık ki istasyonlarda ciddi zafiyetler olduğu görülüyor” dedi.

Metroya ürküten rapor

CAN GÜVENLİĞİ YOK

Eksikliklerle İzmirlilerin hizmetine sunulan Fahrettin Altay-Narlıdere hattında incelemelerde bulunan Yaya Derneği, şantiye görüntüsünü andıran metro hattındaki eksiklikleri ve vatandaşın can güvenliği tehdit eden durumları raporladı. Yaya Derneği’nin raporuna göre, istasyonların çoğu noktasında birçok işçinin, yüzey kaplamaları, mazgallar, elektrik aksamları, tavan kaplamaları ve ışıklandırmaların yerleşimi gibi yapım işlerine devam ettiği ve buna karşın inşaat içinde yaya için güvenli geçiş alanı tanımlanmadığı tespit edildi. İstasyonların içinde ve çevresinde açıkta kalmış birçok kablo, havalandırma tüneli vb. donatılar göründüğü, özellikle engelli sandalyesi ya da bebek arabası kullanan, yaşlı, engelli ya da yükü olan yayaların erişimi için gerekli asansörlerin kullanıma açılmadığı belirlendi. İstasyonlarda yön ve bilgilendirme tabelalarında eksiklik, yapımı henüz tamamlanmış bazı engelli uyarı yollarındaysa şimdiden yıpranmalar gözlemlendiği aktarılan raporda, yürüyen merdivenler ile duvar arasında, el sıkışma riskinin yüksek olduğu, henüz kapatılmamış boşluklar bulunduğu ifade edildi. Sahada herhangi bir güvenlik görevlisi görülmediği, yer yer yüklenici firmaya bağlı işçilerin güvenlik görevlisinin görev tanımına giren işleri yaptığı fark edildi. Kaymakamlık istasyonunun okul yanında yer almasına rağmen inşaat alanından geçen çocuklar için hiçbir güvenlik tedbiri alınmadığı görüldü. Herhangi bir acil durumda can güvenliğini sağlayacak “acil çıkış”lara yönlendirmeler görülmedi. Ayrıca inşaatın devam etmesi nedeniyle; yangın, sel, deprem, izdiham gibi olası felaketlerle oluşacak acil durumlara karşı gerekli altyapı koşullarına dair endişelerin olduğuna dikkat çekildi.

Metroya ürküten rapor

YAYA DERNEĞİ BAŞKANI ÖZLEM ŞENYOL KOCAER

NARLIDERE’DE KAMU ZAFİYETİ

Dünyanın gelişmiş metropollerinde metroların olumsuz çevresel etkiyi en aza indiren, karbon ayak izinin düşük, can güvenliğininse yüksek olduğu, hızlı ve konforlu bir toplu ulaşım biçimi olduğunu hatırlatan Yaya Derneği Başkanı Özlem Şenyol Kocaer, “Yeraltından geçen bu ulaşım sistemleri, yeryüzünde kazandırdıkları sosyal ve kamusal alanlarla birlikte değerlendirildiğinde desteklenmesi gereken önemli kamu yatırımları olarak öne çıkarlar. Ancak bu hizmetin vatandaşlara ulaştığı noktada her türlü tehlikeye karşı gerekli önlemlerin alınarak güvenli, sağlıklı ve konforlu bir hizmet sunulması gereklidir. Bu bağlamda, söz konusu metro hattının açılışının aceleye getirilerek gerekli güvenlik tedbirleri alınmadan hizmete açılmasını ve kullanımına bu şekilde devam ediliyor olmasını kamu için bir zafiyet olarak değerlendiriyoruz” dedi.

Metroya ürküten rapor

BÜYÜKŞEHİRLE GÖRÜŞECEKLER

Narlıdere Metro Hattında yaşanan yayaların can güvenliği sorununu hakkında İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile sözlü ve yazılı olarak görüşme gerçekleştireceklerini dile getiren Akcan, “Yayaların güvenliği açısından, söz konusu metro istasyonlarında gerekli teknik donanım ve imkânların en yüksek seviyede sağlanması ve kazalardan kaçınılmasını garantileyen uygulamaların benimsenmesi gerektiğine inanıyor ve bu konunun kamuoyu gündemine taşınmasını bir sorumluluk olarak görüyoruz. Konuyla ilgili görüşmelerimizi de İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile en kısa zamanda sözlü ve yazılı olarak gerçekleştirmeyi görev bildiğimizi ve konunun takipçisi olacağımızı bildiriyoruz” diye konuştu.

Metroya ürküten rapor

24 Nis 2024 - 07:04 İzmir- İzmir Haberleri

Mahreç  Kenan Yeşil


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.


Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml