8500 yıllık mirasın üzerinde oturuyorlar

İzmir'in tarihini 8 bin 500 yıl öncesine götüren Yeşilova Höyüğü'nde bazı alanların özel mülkiyette kalması nedeniyle 'koruma' zorlukları yaşanıyor. Sorun, 'takas' yoluyla çözülmeye çalışılıyor

Bilge  Ünbal
Bilge Ünbal Tüm Haberleri
8500 yıllık mirasın üzerinde oturuyorlar
8500 yıllık mirasın üzerinde oturuyorlar
+2
Haber albümü için resme tıklayın

KENAN YEŞİL - İzmir’de, kültürel mirasın korunması ve yaşatılması için çalışan ve Avrupa Birliği (AB) desteğiyle hayata geçirilen “Kültürel Mirasın Korunmasında Daha Güçlü Bir Sivil Toplum” projesi kapsamında 2022 yılında oluşturulan İzmir Kültürel Miras Platformu, “2023 yılı İzleme Raporu” hazırladı. İzmir Kültürel Miras Platformu’nun hazırladığı İzleme Rapor'da kentin zengin kültür mirasının korunması ve yaşatılması bağlamında mevcut durum değerlendirilerek acil olarak ele alınması gereken sorunlar gündeme getirildi. “2023 yılı İzleme Raporu”nun “Arkeolojik Miras” bölümünde, kentin 8.500 yıllık geçmişine dair binlerce buluntu kazandırılan Yeşilova ve Yassıtepe Höyüklerinin kazı alanı mülkiyetinin büyük bir bölümünün özel mülkiyet olmasının, koruma ve restorasyon çalışmalarında zorluklar yaşanmasına neden olduğu ve bu yüzden 8500 yıl öncesinden günümüze taşıdığı bilgilerin kaybedilme tehlikesi yaşadığı belirtildi.

8500 yıllık mirasın üzerinde oturuyorlar

TAHRİBATA UĞRUYOR

İzmir’in ilk yerleşim alanı olan Yeşilova Höyüğü'nde 2005 yılından beri sürdürülen kazı çalışmalarıyla, kentin 8.500 yıllık geçmişine dair binlerce buluntu kazandırıldı. Ancak, kazı alanı mülkiyetinin büyük bir bölümünün özel mülkiyet olması, koruma ve restorasyon çalışmalarında zorluklar yaşanmasına neden oluyor. Söz konusu mülkiyet sorununun çözülmesine ilişkin arsaların takas işlemiyle Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devrine karar verilmiş olmasına rağmen bu işlem 5 yıldır gerçekleştirilemedi. Taş ve toprak gibi yapı malzemeleri kullanılan Neolitik döneme ait kalıntılar, gün geçtikçe doğal tahribata uğraması nedeniyle kaybedilme riski taşıyor.

8500 yıllık mirasın üzerinde oturuyorlar

BİR AN ÖNCE HAREKETE GEÇİLMELİ

Benzer bir problemin Yassıtepe Höyüğü'nde yaşandığının belirtildiği raporda, “Kentin en işlek alışveriş alanlarından birinin içinde yer alan, beş bin yıl öncesine tarihlenen Yassıtepe Höyüğü de benzer bir koruma problemi ile karşı karşıyadır. Höyüğün korunarak kültür turizmine dahil edilmesi için hazırlanan projenin hayata geçirilmesi bekleniyor. Dünya Mirası adaylığı için çalışmalar yürütülen İzmir Tarihi Liman Kentinin bağlantı noktalarından biri olan höyükler için bir an önce harekete geçilmesi büyük önem taşıyor” ifadelerine yer verildi.

8500 yıllık mirasın üzerinde oturuyorlar

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Kazı Başkanı Doç. Dr. Zafer Derin

ÇÖZÜM İÇİN İKİ YÖNTEM

Özel mülkiyetten kaynaklı bazı sorunlarla karşı karşıya kaldıklarını aktaran Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Kazı Başkanı Doç. Dr. Zafer Derin, alanın koruma altına alınması için iki yöntem üzerinde görüşmeler yapıldığını belirtip, “Kamu alanında kültür varlıkları vasıtasıyla projeleri koruma altına alabiliyoruz. Ama özel mülkiyet olduğunda birçok şeyin iznini çıkartmak çok zor. Çünkü Kültür ve Turizm Bakanlığı kamulaştırmadan herhangi bir çalışma yapıldığında bu sefer davalarla karşılaşabiliyor. Yassıtepe’de sorun kalmadı ama Yeşilova’da kurumsal şirketle karşılıklı olarak görüşerek yıllık bazı izinler alarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kalıcı bir şey yapmamamıza imkan olmuyor. Biz de buna karşılık bir takım görüşmeler yapıyoruz. Belki bu haftada görüşmeler devam edecek. En azından alanın kamuya devri ya da mülk sahibinin projelerimize sponsor olması şeklinde iki yöntemle 

sorunu çözmek istiyoruz” dedi.

8500 yıllık mirasın üzerinde oturuyorlar

Kazılarda ortaya çıkartılan eserleri ve alanları uygulanacak yöntemlerle koruma altına almak istediklerini dile getiren Kazı Başkanı Doç. Dr. Zafer Derin, “Özellikle pişmiş toprak, kil, taş mimariler olduğu için açık havada kalması hızlı bir tahribata yol açabiliyor. Ama biz bunu geçici örtülerle koruma altına almaya çalışıyoruz. Bahsettiğimiz alanlarda kurullardan da geçmiş, hazır çatı projelerimiz var” diye konuştu.

24 Nis 2024 - 16:51 İzmir- İzmir Haberleri

Mahreç  Kenan Yeşil


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.


Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml