Demokratik Katılımcı Hekimler: Hekimleri daha aktif ve mücadeleci bir noktaya çekeceğiz!

İzmir Tabip Odası'na aday olan Demokratik Katılımcı Hekimler, mevcut yönetimin hekimlerden kopuk olduğunu belirterek, "Her bir hekimin aidiyet duygusunu artıran, katılımı güçlendiren bir oda olarak çalışmasını sağlayacağız" dedi.

Aslı Coşar
Aslı Coşar Tüm Haberleri
Demokratik Katılımcı Hekimler: Hekimleri daha aktif ve mücadeleci bir noktaya çekeceğiz!
Haber albümü için resme tıklayın

Nurcan ETİK/ YENİGÜN İzmir Tabip Odası Seçimli Genel Kurulu 28 Nisan'da gerçekleştirilecek. Genel Kurul'da İzmir Hekim Dayanışması, Demokratik Katılımcı Hekimler ve Çağdaş Hekim Grubu yarışacak. Mevcut yönetime muhalif olan Demokratik Katılımcı Hekimler Grubu adına Dr. Zeynep Altın seçime katılma gerekçelerini ve mevcut yönetime eleştirilerini Yenigün'e anlattı. Seçildikleri takdirde Tabip Odası'ndaki bürokratik engelleri ortadan kaldıracaklarını belirten Altın, "Seçilmiş bütün organların aktif katılımını sağlayan, her bir hekimin odasına aidiyet duygusunu artıran, katılımı güçlendiren bir oda olarak çalışmasını sağlayacağız" diye konuştu.

Demokratik Katılımcı Hekimler: Hekimleri daha aktif ve mücadeleci bir noktaya çekeceğiz!

"MEVCUT YÖNETİM HEKİMLERDEN KOPUK"

İzmir Tabip Odası'nın mevcut yönetimine yönelik eleştirilerini sıralayan Altın, "Şu anki yönetime yönelik en temel eleştirimiz, hekimlerden kopmuş bir yönetime dönüşmüş olmalarıdır. Kendilerini Tabip Odası binası içerisine hapsetmiş, uzaktan bağlantılarla toplantılar yapan bir yönetim" ifadelerini kullandı. Mevcut yönetimin hastanelerde temsilciliği olmadığı eleştirisinde bulunan Altın, "İzmir'de çok büyük hastaneler var. Şehir Hastanesi iki bin yatak kapasiteli. Tabip Odası'nın orada bir temsil odası ya da temsil edildiği bir yer yok" dedi. Hekimlerin Tabip Odası'na ulaşmakta zorluk çektiğini öne süren Altın, "Çoğu zaman arandığında telefonla dahi ulaşamadıkları bir kurum" iddialarında bulundu.

Demokratik Katılımcı Hekimler: Hekimleri daha aktif ve mücadeleci bir noktaya çekeceğiz!

Dr. Zeynep Altın

"TESPİT VE ÇÖZÜMDE YETERSİZ"

Mevcut yönetimin kentte yaşanan sağlık sorunlarının tespiti ve çözümünde yetersiz kaldığını belirten Altın, "Şehir Hastanesi'nin açılmasıyla birlikte kentte bir sağlık krizi yaşandı. Mevcut yönetimin bununla ilgili yaptığı tek iş raporlama süreci oldu. Bu süreçte de birçok eksiklik vardı. Üstelik raporlama sürecinde edindikleri bilgiyi de yine ağırlıklı olarak bizim listemizde yer alan aktivist hekimlerden sağladılar" ifadelerini kullandı. ASM'lerdeki hekimlerin vergide adalet talebi bulunduğunu hatırlatan Altın, mevcut yönetimin bu konuda basın açıklaması yapmak dışında bir çalışması olmadığını iddia etti. Altın, "Sağlıkta şiddet en ciddi sorunumuz. Mevcut yönetimin yaptığı tek şeyse toplu bir basın açıklamasına yönetimden bir iki kişi katılmak. Sağlıkta şiddetin önlenebilmesi için hastanelerde, birimlerde yani salon etkinliklerinin dışında bizzat şiddetin yaşandığı alanlarda hiçbir çalışma yürütmüyorlar" ifadelerini kullandı. Hekimlerin özlük haklarına da değinen Altın, "Mevcut yönetim özlük haklarımızla ilgili hastanelerde yaşadığımız sorunlara hakim değiller. Yine özel hastanelerde çalışan meslektaşlarımızın patronlarıyla yaptığı sözleşme süreçlerinde hiçbir dahli yok" dedi.

"EMEK BİZİM SÖZ BİZİM!"

Sağlık politikalarında karar verici mekanizmaların hekimlerden oluşması gerektiğinin altını çizen Altın, "Eğer emeği üreten hekimlerse o zaman sağlıkta karar veren, sağlık politikalarını belirleyen de hekimler olmak zorunda" dedi. Sağlıkla ilgili alanın öznelerinin de hekimler olması gerektiğini savunan Altın, "Bunun için de, kamudan özele, acillere, fakültelere, Aile Sağlığı ve Toplum Sağlığı Merkezlerine, sağlık güvenlik birimlerine kadar hekimin olduğu her alanda hekimlerle birlikte mücadele edeceğiz" dedi. Hekimleri daha aktif ve mücadeleci bir noktaya çekeceklerinin üzerinde duran Altın, "Tabip Odalarını ve Türk Tabipleri Birliği'ni hekimlerden uzak kurumlar olarak değil, bizzat hekimlerin kendilerini ifade ettikleri alanlar olarak yeniden ve daha güçlü bir şekilde örgütleyeceğiz" söylemlerinde bulundu.

CİNSİYET KOTASINA UYGUN LİSTE

Demokratik Katılımcı Hekimlerin seçime giren diğer iki gruptan ayrılan yönlerini anlatan Altın, "En mücadeleci, en genç ve en çok kadın adayın olduğu grubuz" vurgusunda bulundu. Türk Tabipleri Birliği'nin (TTB) Genel Kurulu'nda alınmış bir cinsiyet kotası olduğunu hatırlatan Altın, "Yüzde 40'lık cinsiyet kotasına göre genelde kurulda kadın adayların listelerde yer alması gerekiyor. Dolayısıyla seçim için yönetime adaysanız bu kotayı da tutturacak kadın sayısını oluşturmak zorundasınız. Bütün kurullarda cinsiyet kotasını tutturan tek grup biziz ve bunu çok önemsiyoruz" dedi. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği koşullarında kadınların temsiliyetinde sorunlar yaşandığını belirten Altın, "Seçim süreçlerinde en kolay kadın adayların ismi çizilir. Oysa söylemler ve eylemler tutarlı olmalıdır. Biz de kadın adaylara listemizde daha fazla yer verdik" diye konuştu.

"HEM GENÇ HEM TECRÜBELİYİZ"

Seçimlere aday gruplar içerisinde en genç listeye sahip olduklarını vurgulayan Altın, hekimler içerisinde genç hekim oranının son 20 yılda giderek arttığını belirtti. Özellikle son yıllarda çok sayıda Tıp Fakültesi açılması nedeniyle genç hekim sayısının arttığına dikkat çeken Altın, "Dolayısıyla gençleşen hekim kitlesinin sorunlarını da en iyi genç hekimler biliyor. Hekimliğin icra edildiği ortam ne yazık ki 30 yıl önceki ortamla aynı değil. Hekimlik, emeğin değersizleştirildiği, otuz yıl öncesine göre daha ucuza satıldığı, hekimlerin daha uzun saatler çalışmak zorunda kaldığı bir süreçten geçirildi. O yüzden genç hekimlerin sorunlarını da en iyi genç hekimlerin idrak edebileceğini düşünüyoruz" dedi. Öte yandan temsiliyete ve geleneğe de oldukça önem verdiklerinin altını çizen Altın, "30 yıldır Tabip Odası'nda mücadele eden isimlere de sahip olduğumuz için geleneği de en fazla temsil eden grubuz" ifadelerini kullandı. Altın emekli hekimlerle ilgili de çalışmaları olduğunu belirtti.

Demokratik Katılımcı Hekimler Yönetim Kurulu Adayları

  • Zeynep Altın
  • M. Bülent Ertuğrul
  • Gonca Aslan
  • Gaffar Karadoğan
  • R. Özden Demir
  • Ömer Melik
  • Serkan Şen

Prof. Dr. M. Bülent Ertuğrul: “Hastaneye tüfekle giden şahıs adliyede yakalansa ne olurdu?”

25 Nis 2024 - 16:14 - Güncel Haberler


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.


Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml