Korkutan reçete: İlaç alamayan yurttaşlar var

Artan ilaç fiyatları nedeniyle vatandaşın ödemesi gereken katkı payları da yükselmeye başladı. Reçeteye yazılan ilaçlarını yüksek katkı payı nedeniyle alamayan yurttaşın tedavisi aksıyor.

Bilge  Ünbal
Bilge Ünbal Tüm Haberleri
Korkutan reçete: İlaç alamayan yurttaşlar var
Korkutan reçete: İlaç alamayan yurttaşlar var
Haber albümü için resme tıklayın

SILA ARABACIOĞLU- Ayakta tedavide reçete edilen ilaçlar için Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) gelir ve aylık alanlar ile bakmakla yükümlü oldukları kişilerden ilaç bedelinin yüzde 10’u, çalışanlardan ise yüzde 20’si oranında katılım payı alınıyor. Mevcut ekonomik koşullarla birlikte artan ilaç fiyatlarıyla ödenmesi gereken katılım payları yükseliyor. İzmir Eczacılar Odası Başkanı Tuncay Sayılkan, hastalardan katılım payı adı altında ücret tahsil edilmesinin sosyal devlet ilkesine aykırı olduğunu söylerken İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Süleyman Kaynak ise Türkiye’de artık bir ilaç enflasyonu olduğunu ifade etti. Yoksulluk ve açlık sınırına dikkat çeken Kaynak, gelir düzeyi düşük yurttaşların katılım paylarını ödemekte güçlük çektiğini aktardı. Son olarak Prof. Dr. Kaynak, katılım paylarını ödeyemedikleri için hastaların yazılan ilaçları kullanmadığını ve bu nedenle tedavilerin aksadığını dile getirerek, “Türkiye tedaviye ulaşamayan bir toplum haline geldi” ifadelerini kullandı.

Korkutan reçete: İlaç alamayan yurttaşlar var

İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Süleyman Kaynak

‘İLAÇ ENFLASYONU’

Hastaların artık müşteri olarak görüldüğünü ve bir sağlık tüketicisi haline getirildiğini söyleyen İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Süleyman Kaynak, “İnsanlar artık nitelikli, ücretsiz, eşit bilimsel ve ulaşılabilir sağlık hizmeti almaktan yoksun hale geldiler. Hem sağlık hizmetine ulaşmakta zorluk çekiyorlar hem de artık bu sağlık hizmeti ücretsiz değil. İster özelde ister kamuda insanların cebinden ciddi paralar çıkıyor. İlaç konusunda Türkiye’nin üretici bazı imkanları vardı. Devlete ait birçok aşı ve ilaç üretim tesisi vardı, bunların hepsi kapatıldı. Türkiye’de ilaç ve hammaddesi konusunda ciddi bir dışa bağımlılık söz konusu. Tıp alanında en az yüzde 80 dışa bağımlıyız. Türkiye’de üretiyoruz dediğimiz birçok ilaç ve tıbbı malzeme hammadde olarak dışa bağımlı. Bu nedenle de ilaç fiyatları dövize bağlı oluyor ve sürekli değişikliğe uğruyor. Türkiye’de nasıl bir gıda enflasyonundan bahsediliyorsa bir ilaç enflasyonundan da bahsetmemiz mümkün. İlaç alanında farklı bir Euro kuru kullanılıyor bu da reel kurun yarısından daha az. Bu nedenle de zaman zaman ilaç sıkıntıları ortaya çıkıyor. Birçok firma da Türkiye’ye ilaç getirmeyi karlı bulmuyor” dedi.

TEDAVİYE ULAŞAMIYORLAR

Prof. Dr. Kaynak, SGK’nin kendisini bir işletme olarak düşündüğünü ve giderlerin bir kısmını da hastalardan sağlamaya çalıştığını söyleyerek, “Bunların genel tanımı da katkı payı. Bu her alanda uygulanıyor, ilaç alımı ve muayene ücreti gibi. Bu katkı payının oranı farklılık gösteriyor. Dolayısıyla insanlar ilaç alırken hem fark ödüyor hem de muayene ücretini eczaneler aracılığıyla ödüyorlar. Türkiye’de neredeyse yoksulluk sınırı 55 bin lirayı buldu. Buna karşılık asgari ücret ve emekli aylıklarının da açlık sınırının altında kaldığını biliyoruz. Emekli ve asgari ücret civarında ücret alan yurttaşların sayısı çok fazla. Bu tabloda katkı payını karşılamaları mümkün değil. Birçok insan katkı payından kaçınmak için tedavisini aksatıyor, ilaç almıyor ve yazılan ilaçları kullanmıyor. Türkiye tedaviye ulaşamayan bir toplum haline geldi” diye konuştu.

Korkutan reçete: İlaç alamayan yurttaşlar var

İzmir Eczacılar Odası Başkanı Tuncay Sayılkan

‘SOSYAL DEVLET İLKESİNE UYGUN DEĞİL’

İzmir Eczacılar Odası Başkanı Tuncay Sayılkan, katılım paylarının uzun zamandır hastalardan tahsil edildiğini hatırlatarak, “Artık fiyatlar arttığı için insanların dikkatini çekmeye başladı. İlaç 10 lirayken katılım payı 1 liraydı ama artık fiyat yükseldiği için katılım payı da daha yüksek. Sadece katılım payı ile de bitmiyor, muayene ücreti de alınıyor. Reçetedeki kalem sayısı artınca fiyat farkı da yüksek çıkıyor. Vatandaşlar ciddi fiyat farkı ödemek durumunda kalıyor. Bunun temeli de enflasyon ile ilgili. Rakamların bu kadar hızlı büyüdüğü dönemde fiyat farkları da büyüyor. Bu parayı eczacılar tahsil ediyor ama aslında para devlete gidiyor. Eczacılar istemeseler de yalnızca aracılık ediyorlar” ifadelerini kullandı.

Yurttaşların katılım payı adı altında ücret ödemesinin sosyal devlet ilkesine uygun olmadığını söyleyen Sayılkan, “Yüksek rakamlar çıktığında bazen yurttaşlar şaşırıyor. Bu tamamen sistemle ilgili bir şey. Sosyal devlet ilkesini benimseyen bir ülkede eğitim ve sağlık ücretsiz olmalı” şeklinde konuştu.

25 Nis 2024 - 16:47 İzmir- Güncel Haberler

Mahreç  Sıla Arabacıoğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.


Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml