TFF Başkanı adaylığı için flaş isim! Mahmut Özgener TFF Başkan adayı mı oluyor?

Mehmet Büyükekşi yönetiminde skandallarla gündeme gelen TFF, 18 Temmuz'da yeni başkanını seçecek. TFF Başkanlığı için adaylıklarını resmen duyuran 4 isim dışında futbol kamuoyunda ve kulislerde bazı iş ve spor insanının isimleri de TFF Başkanlığı için önerilenler arasında yer alıyor. TFF eski başkanı ve İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener’in ismi kulislerde en fazla öne çıkan isim olarak gösteriliyor

Cansu Yüksel
Cansu Yüksel Tüm Haberleri
TFF Başkanı adaylığı için flaş isim! Mahmut Özgener TFF Başkan adayı mı oluyor?
TFF Başkanı adaylığı için flaş isim! Mahmut Özgener TFF Başkan adayı mı oluyor?
+5
Haber albümü için resme tıklayın

KENAN YEŞİL -Türk futbol camiası, son dönemde skandallarla patlak veren Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi yönetimi sorgulanmaya devam ediyor. Mehmet Büyükekşi önderliğinde Türk futbolu, aralık ayında 3 büyük skandalla sarsıldı. Trabzonspor ve Fenerbahçe maçında ve sonrasında yaşanan saha olaylarına ilişkin cezaların 31 Mart seçim sonrasında bırakılması tartışmalara yol açarken 18 Temmuz'da yapılması planlanan mali genel kurulunun seçimli genel kurul olarak gerçekleştireceği açıklandı. Cumhuriyet'in 100’üncü yılında başarılar yerine TFF yönetiminde futbolda yaşanan skandal olaylar konuşulurken, yeni TFF Başkanlığı için adayın kim olması konusu gündemde en çok konuşulan ana gündem maddesi oldu. Şu ana kadar 4 isim TFF Başkan adayı olduğunu açıkladı ancak futbol camiası içerisinde bazı isimlerin aday olması gerektiği yönünde görüşler öne çıktı. O isimler arasında TFF’nin eski başkanı ve İzmir Ticaret Odası (İZTO) Başkanı Mahmut Özgener’in adı en çok konuşulanlar arasında yer alıyor.

Varan 1: Hakeme yumruklu saldırı

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi liderliğindeki Türk futbolu, aralık ayında 3 büyük skandala sahne oldu. 11 Aralık Pazartesi akşamı oynanan ve 1-1 sonuçlanan MKE Ankaragücü – Çaykur Rizespor maçının ardından saha içine giren MKE Ankaragücü Başkanı Faruk Koca, maçın hakem Halil Umut Meler'e yönelik yumruklu saldırı gerçekleştirdi.

TFF Başkanı adaylığı için flaş isim! Mahmut Özgener TFF Başkan adayı mı oluyor?

Varan 2: Başkan takımını sahadan çekti

MKE Ankaragücü Başkanı Faruk Koca, maçın hakem Halil Umut Meler'e yönelik yumruklu saldırı sonrasında maçlara bir hafta ara verilirken 19 Aralık’ta oynanan İstanbulspor- Trabzonspor karşılaşmasında ikinci skandal patlak yaşandı. İstanbulspor'un evinde Trabzonspor’u ağırladığı Süper Lig maçı yarıda kaldı. Ev sahibi İstanbulspor Kulübün Başkanı Ecmel Faik Sarıalioğlu, Karadeniz temsilcisinin 2-1 öne geçmesinin ardından hakem Ali Şansalan’a tepki göstererek 74. dakikada takımını sahadan çekti. Hükmen mağlup ilan edilen sarı-siyahlıların 3 puanı da silindi.

TFF Başkanı adaylığı için flaş isim! Mahmut Özgener TFF Başkan adayı mı oluyor?

Varan 3: Arabistan’daki süper kupa rezaleti

Yaşanan iki skandalının ardından 29 Aralık’ta Suudi Arabistan’ın Riyad şehrinde, Fenerbahçe-Galatasaray arasında oynanacak olan Süper Kupa maçı öncesi yaşanan büyük kriz dünya basınında da büyük yankı uyandırdı. TFF’nin tüm tepkilere rağmen Süper Kupa maçını Riyad’da oynatma ısrarı krizle bitti. Suudi yetkililerin, Atatürk temalı tişört ve pankartlara izin vermemesi nedeniyle Galatasaray ile Fenerbahçe maça çıkmama kararı aldı. Suudilerin, Fenerbahçe ve Galatasaray'ın soyunma odasına polis sokarak Atatürk tişörtlerine ve pankartlarına el koymaya çalışmaları, Arabistan'daki gerilimi had safhaya ulaştırdı. Hem Fenerbahçe Başkanı Ali Koç hem de Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, "Atatürk yoksa biz de yokuz" diyerek maça çıkmayacaklarını ilan ettiler. Krizi yönetemeyen Mehmet Büyükekşi liderliğindeki TFF, tüm istifa çağrılarına rağmen görevini sürdürdü.

TFF Başkanı adaylığı için flaş isim! Mahmut Özgener TFF Başkan adayı mı oluyor?

TFF Başkanlığı seçimi ne zaman yapılacak?

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi önderliğinde Türk futbolu aralık ayında yaşanan 3 büyük skandalın ardında 2024 yılında da tepkiye neden olan kararlar alındı. Trabzonspor ve Fenerbahçe maçında ve sonrasında yaşanan saha olaylarına ilişkin cezaların 31 Mart seçim sonrasında bırakılması tartışmalara yol açtı. Tüm bu yaşanan gelişmelerin ardından istifa etmeyen Mehmet Büyükekşi, 18 Temmuz'da yapılması planlanan mali genel kurulunun seçimli genel kurul olarak gerçekleştireceğini açıkladı. Büyükekşi’nin seçim tarihi kararını beğenmeyen çok sayıda Süper Lig kulübü başkanı seçimlerin daha erken bir tarihe çekilmesi için imza toplamaya başladı.

TFF Başkanı adaylığı için flaş isim! Mahmut Özgener TFF Başkan adayı mı oluyor?

2024 TFF Başkan adayları kim?

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, futbol gündeminde yaşanan gerginliğin ardından olağanüstü seçim kararı almasıyla TFF yeni başkanını seçmek için seçime gidilecek. TFF’de seçimli genel kurul kararının çıkmasının ardından başkanlık için aday olan isimler, resmi adaylık açıklamalarını yapmaya başladı. Eski Trabzonspor Kulübü Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, Türkiye Futbol Federasyonunun eski başkanlarından ve UEFA İcra Kurulu Üyesi Servet Yardımcı, Türk-Hint iş konseyi eski başkanı Erdal Alkış ve Eski Samsunspor Kulübü Başkanı İsmail Uyanık, TFF başkanlığına adaylığını koydu.

Kulislerde hangi isimler konuşuluyor?

TFF Başkanlığı için adaylıklarını resmen duyuran 4 isim dışında futbol kamuoyunda ve kulislerde bazı iş ve spor insanının isimleri de TFF Başkanlığı için önerilenler arasında yer alıyor. TFF Başkan adaylığı için İş insanı Cemil Kazancı, Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ yanı sıra TFF eski başkanı ve İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener öne çıkan diğer isimler olarak gösteriliyor.

TFF Başkanı adaylığı için flaş isim! Mahmut Özgener TFF Başkan adayı mı oluyor?

Mahmut Özgener hangi şartlarda bulundu?

Kulislerde en fazla konuşulan isim ise TFF eski başkanı ve İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener oldu. Türk futbolunun içinde bulunduğu kaotik ortamdan kurutuluşunun tarafsızlığı siyaset ve kulüplerle arasında mesafeyi koruyabilmesinden dolayı Mahmut Özgener’in çok doğru bir isim olduğu belirtiliyor. Mahmut Özgener’in TFF Başkan adaylığı için “Yönetim Kurulumu ben belirlerim, Tek aday olurum, yarışa girmem” şartında bulunduğu yönündeki iddilar Özgener’e yakın olan isimler tarafından yalanlandı.

Spor basının duayeni Mahmut Özgener’i örnek gösterdi

Mahmut Özgener’in doğru aday olduğunu belirten isimler arasında spor basınının duayen isimlerinden biri olan Şansal Büyüka da bulunuyor. İZTO Başkanı ve TFF eski Başkanı Mahmut Özgener’in Türk futbolunu kurtaracak tek isim olduğunu açıklayan Büyüka, Mahmut Özgener’in gördüğü en iradeli insan olduğunu belirtip, “Benim gazetecilik mesleğinde hayatımda gördüğüm iradeli duruşu siyasete mesafesi kulüpler için çalışan ama kulüplere taviz vermeyen tek adam Mahmut Özgener. Bugün Türk futbolunu kurtaracak tek adam Mahmut Özgener. Bak 3 Temmuz da suçladılar örgütün 1 numarası yapmaya kalktılar. 50 türlü tezgah kurdular hiçbir pislik üzerine yapışmadı, yapıştıramadılar. Hiçbir şey yokken hissederek menajerler sınavını iptal ettiren şeydir Mahmut Özgener. Sonra arkasından ne skandallar çıktı biliyorsun soruların satılması parayla alınması falan filan gibi ve sonuçta iptal edildi. O tamamen iradesini kullanarak inisiyatifini yaparak şey yaptı Mahmut Özgener mutlaka Türkiye Futbol Federasyonu başkanlığına getirmek lazım” açıklamalarında bulunmuştu.

TFF Başkanı adaylığı için flaş isim! Mahmut Özgener TFF Başkan adayı mı oluyor?

Yorgancılar: Mahmut Özgener dönemini arıyoruz

İzmir iş dünyasının yakından tanıdığı ve Mahmut Özgener ile olan dostluğu çok iyi bilinen Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı Ender Yorgancılar, Mahmut Özgener’in TFF Başkanı olması gerektiğini sesli bir şekilde söyleyen isimler arasında yer alıyor. Türkiye'deki futbol yönetimini eleştiren bir tweet atan Ender Yorgancılar, Türk futbolunun öncelikle güven kazanmasını gerektiğini belirtti. TFF eski Başkanı Mahmut Özgener dönemine atıfta bulunan Özgener, “Futbolumuzun değer kazanması için güven kazanması gerekiyor Mahmut Özgener dönemini arıyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

TFF Başkanı adaylığı için flaş isim! Mahmut Özgener TFF Başkan adayı mı oluyor?

İZTO üyelerinden Mahmut Özgener’e açık destek

Tüm bu gelişmelerin ardından İZTO meclisinde Mahmut Özgener’in TF Başkan adayı olması gerektiği ilk defa sesli bir şekilde dile getirildi. İZTO 51. Mesleki Bilimsel ve Teknik Faaliyetler Komitesi Üyesi ve Meclis Üyesi Çağlar Kalkan, mayıs ayı meclis toplantısında söz alarak Türk futbolunda adil bir yönetim anlayışına ihtiyaç duyulduğunu ve Mahmut Özgener’in ise en önemli isim olduğunu vurgulayıp, “İngiliz yazar Simon Kuper’in de söylediği gibi Futbol sadece futbol değildir. Kitleleri peşinden koşturan, gerek ekonomik gerekse de psikolojik anlamda insanları etkileyen bir spor olmakla birlikte uzun zamandır ülkemizin kanayan yarası durumundadır. Adalet olgusunun kaybolması, kulüplerimizin mali durumları, uluslararası düzeyde ülkemize bakış açısının her geçen gün kötüleşmesi, bu alanda da yeni ve adil bir yönetim anlayışına ihtiyaç duyduğumuzu net bir şekilde göstermektedir. 6 yıldır şehrimizde yaşadığımız birlik ve beraberliği sağlayan, Odamıza adaletli ve karakterli bir yönetim anlayışı getiren, İzmir’e ve İzmir ticaretine değer katan Başkanımız Mahmut Özgener’in Türkiye Futbol Federasyonu’nun vizyonunu en üst seviyeye çıkarabilecek en önemli isim olduğu aşikardır. Bu görev zor ve özveri isteyen bir görev olsa da içinde bulunduğumuz durumda bu özveriyi Başkanımızın ve biz İzmir Ticaret Odası meclisinin göstermesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

İZTO Meclis Üyesi Çağlar Kalkan’ın Mahmut Özgener’in aday olması yönündeki konuşmasını İZTO meclisi üyeleri alkışlarla destek verdi. Meclis sonunda Mahmut Özgener ile Çağlar Kalkan kısa bir görüşme gerçekleştirdi.

26 Nis 2024 - 11:06 İzmir- Spor Haberleri

Mahreç  Kenan Yeşil


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.


Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml