İzmir Çağdaş Hekim: Değişim rüzgarını TTB'de de estirmek istiyoruz!

İzmir Çağdaş Hekim Grubu, sağlık emekçilerinin yaşadığı sorunlardan mevcut ve eski yönetimin de sorumlu olduğunu belirterek, "Artık değişim istiyoruz" dedi.

Aslı Coşar
Aslı Coşar Tüm Haberleri
İzmir Çağdaş Hekim: Değişim rüzgarını TTB'de de estirmek istiyoruz!
Haber albümü için resme tıklayın

Yenigün Gazetesi'nden Nurcan Etik'in aktardığına göre, İzmir Tabip Odası Seçimli Genel Kurulu 28 Nisan'da gerçekleştirilecek. Genel Kurul'da İzmir Hekim Dayanışması, Demokratik Katılımcı Hekimler ve Çağdaş Hekim Grubu yarışacak. Mevcut yönetime muhalif olan Çağdaş Hekim Grubu uzun zamandır yönetimde olan grubun, sağlık emekçilerinin yaşadığı sorunlarda sorumluluğu olduğunu iddia etti. " Değişim rüzgarının tabip odasında da olmasına inanıyoruz" diyen Çağdaş Hekim Grubu Yönetim Kurulu Adayı İnan Mutlu, "Bu alanda hekim haklarını öne çıkaran genç dinamik bir ekiple geliyoruz" dedi.

İzmir Çağdaş Hekim: Değişim rüzgarını TTB'de de estirmek istiyoruz!

İNAN MUTLU

"ESKİ GRUP SORUMLU"

Ekonomik krizle birlikte gelen psikolojik ve sosyolojik sorunların tüm toplumda olduğu gibi hekime de yalnızlığı ve bireysel çözümlere odaklanmayı dayattığını belirten Çağdaş Hekim Grubu, hekim sendikacılığına yoğun ilgi olmasının nedenini de hekimlerin sorunların çözümünde tabip odasını adres olarak görmemesi olduğunu ifade etti. "Oda’yı hekim örgütü olarak tarif eden hekimlerin sayısı azalmaya başladı" diyen Çağdaş Hekim Grubu, "Bu duruma gelinmesinde eski grubun katkısı var. Yıllardır onlar yönetimde. Ayrıca ne yazık ki, gruplara dâhil olarak onları değiştirmenin olanağı da kalmadı. Gruplara dâhil olmak siyasi ilişkilere bağlanmış durumda ve hekimleri kutuplaştırıyor, daha da yalnızlaştırıyor. Umut vermiyor" ifadelerini kullandı.

"ODAMIZ TEK"

"Bu böyle gitmez, artık birlikte yeni şeyler söylemek lazım” diyen Çağdaş Hekim Grubu, yenileşme alanına ihtiyaç olduğunu belirtti. Son dönemlerde sendikalara üyeliklerin artmasını hekimlerin mücadele arayışı içinde olmasından kaynaklandığını belirten Çağdaş Hekim, "Bu kadar örgütlenme eğilimi varken tabip odamızın küçülmesine göz yumamayız. Hekimlerin her türlü hak arama mücadelesinin merkezine meslek örgütünün yerleşmesini yeniden sağlayacağız. Birçok sendika olabilir, ama odamız tek" dedi.

İzmir Çağdaş Hekim: Değişim rüzgarını TTB'de de estirmek istiyoruz!

"TTB SİYASETİN GÖLGESİNDE"

Tabip Odası'nı "Siyasetin ve siyasetçilerin gölgesinde kalmayan bir oda tarif ediyoruz" diyerek tanımlayan Çağdaş Hekim, meslek örgütlerinin siyasal bağımsızlığını savunarak, hekim hakları ve toplum sağlığı için etkili politikalar üretmeyi amaçladıklarını belirtti. Çağdaş Hekim Grubu, "Hekimlerin gözünde TTB yönetimi, kendi siyasal ajandaları dışında bir gündeme yabancı kalmayı tercih eden bir görünüm sergiliyor. Hak arama mücadelesinin örgütleyicisi olma iddiasındaki tüm yapıları rakip olarak görmesi, hekim tabanındaki örgütsüzlüğü ve etkisizliğinin dışavurumu olarak hissediliyor. Tüm bunlar, sağlık alanını da içine alan yakıcı pek çok sorunla sıkışan siyasi iktidarı rahatlatan bir iklime alan açıyor" dedi. Çağdaş Hekimler Grubu hekim emeğini merkeze aldıklarını vurgularken, "Cumhuriyet’e sahip çıkarak, laiklikten taviz vermeden, bilim karşıtı fikir ve uygulamalara karşı durarak çağdaş bir tabip odası için bir araya geliyoruz. İzmir’de bu değişimi başaracağımıza inanıyoruz, çünkü̈ ülkedeki tüm hekimlerin bu umuda ihtiyacı var" ifadelerini kullandı.

"POZ VEREN DEĞİL ÜRETEN TABİP ODASI"

Çağdaş hekim Grubu "Medyada poz veren değil üreten tabip odası" diyerek hekimlere vaatlerini 6 maddede sıraladı:

"1) Tüm kurullar için aday belirleme süreci, belirlenmiş alan ve hastanelerde Çağdaş Hekim ilke ve değerlerini kabul etmiş tüm hekimlere açık bir şekilde alan ve işyeri temelli gerçekleştirilecek.
2) Yönetim Kurulu toplantıları tüm hekimlerin takibine açık olacaktır. Fiziki koşullar el verdiği müddetçe yönetim kurulu toplantılarının hastanelerde gerçekleştirilmesine çalışılacak.
3) Hekim Meclisi gerçek bir demokratik katılımı sağlamak amacıyla sadece temsilcilerden oluşan bir yapı olmaktan çıkarılarak tabana yayılacak ve her hastanenin ve alanın bir Hekim Meclisi olacak şekilde yeniden örgütlenecek.
4) Oda yönetiminin hekimlere ve alana yabancılaşmasına neden olan yönetimin oylandığı seçim sistemi yerine yönetimi geri çağırma yetkisine de sahip bir meclisin oluşturulduğu ve yönetimin de bu meclisin içinden çıktığı bir sistem için mücadele edilecek.
5) Oda bütçesi her ay açık ve şeffaf bir şekilde tüm üyelere paylaşılacak.
6) Ülkemize ve Cumhuriyete düşman, foncu ve AB’ci, cemaat ve tarikatlarla iltisaklı, sermaye yanlısı yapılar dışında hekim emeğinin daha örgütlü olarak mücadelesini yükseltmek ve toplum sağlığını korumak için her tür dayanışmaya açık olunacak."

Çağdaş Hekim Grubu Yönetim Kurulu Adayları

  • Dilek Yeşim Metin
  • İnan Mutlu
  • Altan Gökgöz
  • Gül Ergör
  • Mehmet Akça
  • Rana Savlu
  • Ümit Filiz

26 Nis 2024 - 17:12 - İzmir Haberleri

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.


Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml