Genç girişimciler yapay zekayla gıda kayıplarının önüne geçecek!

Türkiye, yıllık 58 milyon ton meyve ve sebze üretimiyle büyük bir kapasiteye sahip olmasına rağmen, sektördeki yüzde 30'ları aşan ürün kayıplarıyla mücadele etmek için yeni adımlar atıyor. Ürün kayıplarını azaltmayı hedefleyen genç girişimciler, yapay zeka destekli projeler geliştirerek bu soruna çözüm üretmeye çağrılıyor. İşte detaylar...

Aslı Solmaz
Aslı Solmaz Tüm Haberleri
Genç girişimciler yapay zekayla gıda kayıplarının önüne geçecek!
Genç girişimciler yapay zekayla gıda kayıplarının önüne geçecek!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye, yıllık 58 milyon ton meyve ve sebze üretimiyle büyük bir kapasiteye sahip olmasına rağmen, sektördeki yüzde 30'ları aşan ürün kayıplarıyla mücadele etmek için yeni adımlar atıyor. Ürün kayıplarını azaltmayı hedefleyen genç girişimciler, yapay zeka destekli projeler geliştirerek bu soruna çözüm üretmeye çağrılıyor.

Türkiye, zengin tarım arazileri ve iklim koşulları sayesinde her yıl milyonlarca ton taze meyve ve sebze üretiyor. Ancak üretimden tüketime kadar geçen süreçte yaşanan kayıplar, sektör için ciddi bir sorun teşkil etmekte. Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, bu kayıpların nedenlerini "Üretim, hasat, hasat sonrası nakliye, pazarlama ve tüketici satın aldıktan sonra kötü koşullarda saklama" olarak sıralıyor. Uçak, bu sorunların milyarlarca dolarlık ürünlere zarar verdiğini ve önemli miktarda gıdanın çöpe gittiğini belirtiyor.

Genç girişimciler yapay zekayla gıda kayıplarının önüne geçecek!

Genç girişimciler tarım sektörüne çekilmeye çalışılıyor

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, bu sorunu çözmek için genç girişimcileri tarım sektörüne çekmeyi amaçlayan "Üçüncü Kuşak Tarım Girişimciliği" eğitim programını hayata geçirdi. Programın ikinci ayağında, Ziraat ve Gıda Mühendisliği mezunu ya da öğrencisi olan 82 gençle bir araya gelen Başkan Uçak, katılımcılara gıda kayıplarını önlemek amacıyla projeler geliştirmeleri çağrısında bulundu. Bu projelerde, yapay zeka teknolojilerinin kullanımı özellikle vurgulanıyor. Yapay zeka destekli sistemler, hasat zamanlamasından, depolama koşullarının optimizasyonuna kadar birçok alanda devreye sokularak ürün kayıplarını minimize etmeyi hedefliyor.

Genç girişimciler yapay zekayla gıda kayıplarının önüne geçecek!

"Gençlerimize bu konuda her türlü desteği vermeye hazırız"

“Gıda kayıpları genç girişimcilerin tarım sektörüne girmesiyle önlenecek” diye konuşan Uçak, “Gıdada meydana gelen kayıplar ciddi boyutlarda. En çok kayıp yaşanan gıda ürünleri de doğası gereği taze meyve sebze ürünleri. Ancak, teknoloji çok gelişiyor. Yapay zekanın da desteği ve gençlerimizin ortaya koyacağı sinerjiyle gıda kayıplarını minimize edeceğimize inanıyoruz. Biz de Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği olarak Ege Üniversitesi ortaklığında; “Gıda Kayıplarının Belirlenmesi ve Azaltılması Projesi”nin 2. yılını tamamlamış bulunmaktayız. Bundan sonraki süreçte hem üreticilerimiz, hem de ihracatçılarımıza yönelik eğitim çalışmaları ile bu konunun üzerinde durmaya devam edeceğiz. Üçüncü Kuşak Tarım Girişimciliği Projemizde de gıda kayıplarının önlenmesiyle ilgili çalışmalara büyük önem veriyoruz. Gençlerimizden gıda kayıplarının önlenmesi için yeni projeler geliştirmelerini ve hayata geçirmelerini bekliyoruz. Gençlerimize bu konuda her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.

Türkiye’nin 58 milyon ton taze meyve sebze üretimine karşılık, taze meyve sebze ve meyve sebze mamulleri ihracatının 10 milyon tonun altında kaldığı bilgisini veren Uçak sözlerini şöyle sürdürdü; “Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre; Türkiye, taze meyve sebze, meyve sebze mamulleri ve kuru meyve sektörlerinde son 1 yıllık dönemde ihracatını yüzde 9’luk artışla 7 milyar 146 milyon dolardan, 7 milyar 804 milyon dolara taşıdı. Çöpe giden taze meyve sebzelerimiz 20 milyon tona ulaşıyor. Bu şartlarda 15-20 milyar dolar aralığında bir değeri her yıl çöpe atıyoruz. Amacımız üreticimizin alın terinin karşılığını bulması, tarım sektöründe çalışacak gençlerimizin bu konuya odaklanması.”

Genç girişimciler yapay zekayla gıda kayıplarının önüne geçecek!

Projenin ikinci ayağı

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nce, 20 Nisan – 11 Mayıs 2024 tarihleri arasında düzenlenen “Üçüncü Kuşak Tarım Girişimciliği” projesinin ikinci ayağında; İzmir Ekonomi Üniversitesi, Ege Üniversitesi, ATMOSFER TTO ve TARGEV destek veriyor. 

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, Türkiye’nin yıllık 35 milyar dolar seviyesinde olan tarım ürünleri ihracatını kalıntısız güvenli gıda üretimiyle 50 milyar dolara ulaştıracak zemini sağlamak için “Üçüncü Kuşak Tarım Girişimciliği” projesi yanında, “Kullandığımız Pestisitleri Biliyoruz”, “Gıda Kayıplarının Belirlenmesi ve Azaltılması”, “Akdeniz Meyve Sineği ile Biyoteknik Mücadele” başta olmak üzere pek çok projeyi sürdürürken, Tarım ve Orman Bakanlığı ve sektörün diğer paydaşlarınca gerçekleştirilen projelere de destek veriyor. 

“Üçüncü Kuşak Tarım Girişimciliği” eğitim programında ilk dersi; “Tarım, Tehditler ve Fırsatlar” başlığıyla, organik sektöründe dünyanın otorite isimlerinden Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği Başkanı Prof. Dr. Uygun Aksoy vermişti. 

İkinci haftada Türkiye’nin taze meyve sebze ihracatında 35 yıllık tecrübeye sahip olan Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak’tan deneyimlerini dinleme olanağı bulan genç girişimcilerle, Veteriner Emre Gürdal, Genç Girişimci Sohbeti başlıklı oturumda; “Organik Süt Üretimi” konulu sunumunu paylaştı. 

Öğretim üyesi bilgilendirme yaptı

Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özlem Kızılırmak Esmer, Biyobozunur Ambalajlar ve Atık Yönetimi konusunda genç girişimcileri bilgilendirdi. 

İYTE Atmosfer TTO Girişimcilik Birimi Koordinatörü Burak Köle, tarım sektörüne aidiyet duyan genç girişimcilere; İş Fikirlerinin Projelendirilmesi konusunda can alıcı bilgiler verdi. 

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ferit Turanlı, “Tarımsal Zararlılarla Mücadelede Biyoteknik ve Biyolojik Mücadele Yöntemlerinin Kullanımı”nı anlatırken, AgriSynergy Tarımsal Araştırmalar ve Danışmanlık Hizmetleri Ltd. Şti. Yöneticisi Dr. Veli Çetin, “Pestisitler ve Gıda Güvenliği” başlıklarında bilgilendirmede bulundu. Gıda sektöründe Lojistik ve Tedarik Zincirini Yeditepe Cargo Yöneticisi Alp Tuğhan anlatırken, Tarımsal Ürün Kontrol ve Sertifikasyon Kuruluşları Derneği Başkanı Dilek Elivar, Tarımsal Kontrol ve Sertifikasyon konusunda önemli başlıklara dikkat çekti. 

28 Nis 2024 - 10:27 İzmir- İzmir Haberleri

Mahreç  Serhat Sincar


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.


Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml