Eğitimde din ağırlığı: Mürit müfredatı!

Eğitimde uzun zamandır artan din temelli uygulamalar, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’ ile müfredata yerleşti. Yeni yayımlanan model, ‘Mürit müfredatı’ olarak isimlendirilirken sendikaların ve siyasetçilerin büyük tepkisini çekti

Bilge  Ünbal
Bilge Ünbal Tüm Haberleri
Eğitimde din ağırlığı: Mürit müfredatı!
Eğitimde din ağırlığı: Mürit müfredatı!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

SILA ARABACIOĞLU- Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum (ÇEDES) ve benzeri projelerle birlikte eğitimde artan din ağırlığı ‘Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’ ismi ile kamuoyuna tanıtılan yeni müfredatta da kendisini gösteriyor. 2024-2025 eğitim-öğretim dönemi itibariyle uygulanmaya başlanacak yeni müfredatta ‘ Atatürk ve Cumhuriyet’ kelimeleri seyreltilirken ‘cihat, belagat, kamil insan’ ifadeleri artırıldı. Eğitimcilerden ve siyasetçilerden iktidara ‘Bilim insanı değil tekkelere mürit yetiştirme müfredatı’ söylemleri ile tepki geldi. Çocuklara seçmeli olarak verilen dersler, ‘Aile bütünlüğü’ adı altında kalıcılaştı.

ÇOCUKLARA ‘AİLE BÜTÜNLÜĞÜ’ DERSİ

Seçmeli olarak çocuklara verilen ‘Ahlak ve Yurttaşlık Eğitimi’, ‘Görgü Kuralları ve Nezaket’, ‘Türk Sosyal Hayatında Aile’ gibi dersler ciddi tepkiler almıştı. Özellikle ‘Türk Sosyal Hayatında Aile’ dersinde ‘Ailenin önemi’, ‘Aile olmak’, ‘Türk aile yapısının tarihsel süreci’, ‘Toplumsal değişim ve aile’ olmak üzere 4 üniteden oluşmuş çok eşlilikten tercihli evlilik biçimlerine kadar çocuklara Anayasa’ya da aykırı olan bilgiler verilmişti. Yeni müfredat ile birlikte ‘Erdem-değer-eylem Modeli’ adı altında aile bütünlüğüne dikkat çekilerek seçmeli olarak verilen tartışmalı derslerin sürekliliğinin önü açıldı.

Eğitimde din ağırlığı: Mürit müfredatı!

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç

‘ÇEDES’İ MÜFREDATA SOKUYORLAR’

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in yeni müfredatı 10 yıl boyunca paydaşlarla birlikte hazırladıklarına yönelik kullandığı ifadelere işaret ederek, “Eğitimin paydaşları öğretmen sendikalarıdır. Türkiye’nin en büyük öğretmen sendikası olan Eğitim Sen’e soruyoruz, bu çalışma içinde yoklar. Çevremizdeki STK’lar bu çalışma içinde yok. Peki kim var bu çalışma içinde, muhtemelen Milli Eğitim Bakanı’nın STK, bizim ise tarikat ve cemaat olarak tanımladığımız oluşumlar var” dedi. Bakan Tekin’e yönelttiği soru önergesini hatırlatan Erdan Kılıç, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın bugüne kadar protokol imzaladığı STK’ların isimlerinin açıklanmasını istedim. Bakan, Meclis’e söz konusu STK’ların ismini vermedi. İsimlerini gizledikleri STK’ların, bizim tanımımızla tarikat ve cemaatlerin ısrarıyla ÇEDES projesinde uygulamaya geçirdikleri ‘değerler projesi’ni şimdi resmi müfredat olarak hayata geçiriyorlar” diye konuştu.

‘CUMHURİYET ALERJİSİ’

‘Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’nin ÇEDES projesiyle deneyimlendiğini söyleyen Sevda Erdan Kılıç, “ÇEDES deyince aklımıza sadece skandallar geliyor. Mesela manevi değer eğitimi adı altında 12 yaşındaki çocuğumuz yolda ‘haram’ diye gözlerini kapatarak yürüdü bu ülkede; milli değer diyerek çocuklarımızı Kubilay’ı katledenlerin mezarına götürdüler. İşte bahsettikleri Maarif Modeli bundan ibarettir. Sadece ‘maarif’ ibaresi dahi Cumhuriyet alerjisini ortaya koymaktadır” ifadelerine yer verdi. Yeni müfredatın laik ve bilimsel eğitime darbe vurduğunu söyleyen Erdan Kılıç, “Atatürk, 1924’te Samsun’da öğretmenlere şunu söyledi; ‘Efendiler, dünyada her şey için, maddiyat için, maneviyat için, hayat için, muvaffakiyetler için en hakiki mürşit ilimdir, fendir. İlim ve fennin haricinde yol gösterici aramak gaflettir, cehalettir, sapkınlıktır.’ Milli Eğitim Bakanı’na Başöğretmen Mustafa Kemal’in sözlerini anımsatıyorum, ‘İlim ve fenin haricinde bir yol aramayın’ Ararsanız da bilin ki biz asla bilimsel ve laik eğitimden bir adım geri atmayacağız” açıklamasını yaptı.

Eğitimde din ağırlığı: Mürit müfredatı!

Eğitim-Sen İzmir 5 No’lu Şube Başkanı Savaş Candemir

‘AKP PROPAGANDASI’

Eğitim-Sen İzmir 5 No’lu Şube Başkanı Savaş Candemir, yeni müfredat ile ‘sadeleştirme’ ve ‘basitleştirme’ adı altında bilim, felsefe, tarih ders ve içerikleri hedef alındığını söyledi. Candemir, “MEB’in yeni müfredatı; düşünmeyen, sorgulamayan, eleştirmeyen, itiraz etmeyen ve yorumlamayan robot ve ruhsuz nesiller yetiştirmek amacıyla hazırlanmıştır. Hedefleri açık ve gizli amaç ve değerleri programlara ustaca yerleştirilmiş. MEB tarafından hazırlanan yeni müfredat taslağındaki her detay AKP’nin siyasal ve sosyal hayat tarzına uygun şekilde hazırlanmış. Mesela lise ve ortaokullarda okutulacak din dersi kitaplarında aile kavramı AKP propagandası yapmak için hazırlanmış gibi” dedi.

‘AİLE İLE İLGİLİ ÜNİTE EKLENDİ’

Candemir, müfredatta sıklıkla üzerinde durulan kavramlara ve yeni eklenen ünitelere dikkat çekerek, “Aile kavramı ile ilgili atıflar, referansların neredeyse tamamı İslam dini ve dine uygun değerler ile açıklanıyor. İslam’ın aile kurumuna verdiği değer ayet ve hadisler bağlamında açıklanıyor. Allah’ın aile üyeleri arasında sevgi ve merhameti yarattığı, Hz. Muhammed’in evliliği teşvik ettiği, eş olma sorumluluğu gibi ilkelerine değinileceği söyleniyor. İslam’ın aile kurumunun devamına verdiği önemden, bahsediliyor. AKP son yıllarda kadın politikalarını görmezden gelip aile kavramını öne çıkardı. Ailenin önemi her yerde vurgulandı. Liselerde şu anda okutulan din dersi müfredatında ‘aile’ kavramı sadece 3 defa geçiyordu. Yeni müfredatta ise tam 56 defa geçiyor. Eski programda ‘Din ve Aile’ sadece bir derslik konuyken yeni müfredata böyle bir ünite eklendi” diye konuştu.

Eğitimde din ağırlığı: Mürit müfredatı!

Eğitim-İş İzmir 3 No’lu Şube Başkanı Sevda Ketenci

ATATÜRK'Ü ÇIKARMIŞLAR

İktidarın sık sık tarikat ve cemaatlere yeşil ışık yaktığı söylemlere işaret eden Eğitim-İş İzmir 3 No’lu Şube Başkanı Sevda Ketenci, “Tarikat ve cemaatler ile iş birliklerinin devam edeceklerini açıklamalarından sonra elbette bu zihniyetin müfredata yansımasını bekliyorduk. Müfredatın içinden Atatürk’ün çıkartılması ve iktidarın dindar gençlik sevdasının yerini bulması şaşırtmıyor olabilir ama son derece kabul edilemez bir durumdur. Bu fiilen bilim insanı değil tekkelere mürit yetiştirme çabaları. Biz Atatürk ve cumhuriyet değerleri müfredatta olmasa da biz bunları anlatmaya devam edeceğiz ve bilim insanı yetiştireceğiz” dedi.

‘İLAHİYAT SÖZLÜĞÜ’

Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Metinde, ‘bilim’ sadece 43 kez, ‘ahlak’ 61 kez, ‘erdem’ 46 kez, ‘değer’ ise hepsinden fazla yüzlerce kez kullanılırken, Atatürk ve Cumhuriyet hiç kullanılmamış” demişti. Taslak metninde yer alan kelimelere de işaret eden Özbay, “İlahiyat terimleri sözlüğünden alınmış gibi, gelişim ve evrim demekten kaçınmak için ‘tekamül’, bilim yerine ‘ilim’ kelimelerinin tercih edilmesi, ‘belagat’, ‘kamil insan’ vurguları, kendi ideolojilerine uygun bir nesil yetiştirme hedefledikleri anlamına geliyor” ifadelerini kullanmıştı.

29 Nis 2024 - 17:20 İzmir- Güncel Haberler

Mahreç  Sıla Arabacıoğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.


Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml