Kestelli’den ‘kırsal dönüşüm’ çağrısı: İzmir, ülkemize öncü olsun

Kentsel dönüşüm konusunun Türkiye’nin en önemli gündem maddesi olmasına rağmen kırsal dönüşüm konusunun göz ardı edildiğini dikkat çeken İzmir Ticaret Borsası (İTB) Başkanı Işınsu Kestelli, “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay’dan ricamız, çok fazla gündeme gelmeyen bu konuyu kentimizin gündemine alarak ülkemize de öncülük etmesidir” dedi.

Aslı Solmaz
Aslı Solmaz Tüm Haberleri
Kestelli’den ‘kırsal dönüşüm’ çağrısı: İzmir, ülkemize öncü olsun
Kestelli’den ‘kırsal dönüşüm’ çağrısı: İzmir, ülkemize öncü olsun
+1
Haber albümü için resme tıklayın

KENAN YEŞİL / YENİGÜN - İzmir Ticaret Borsası (İTB) Nisan ayı olağan meclis toplantısı Meclis Başkanı Ömer Gökhan Tuncer idaresinde gerçekleştirildi. İzmir Ticaret Odası (İZTO) meclis salonunda yapılan toplantıda, İTB Başkanı Işınsu Kestelli, tarım sektörü ve güncel ekonomik konular hakkında açıklamalarda bulundu. Mecliste konuşan İTB Başkanı Işınsu Kestelli, Türkiye’de ana gündem maddelerinden biri olan kentsel dönüşümün konuşulurken kırsal dönüşüm konusunun göz ardı edildiğini dikkat çekip, İzmir’in kırsal dönüşüm konusunda öncü olması gerektiğini söyledi.

Kestelli’den ‘kırsal dönüşüm’ çağrısı: İzmir, ülkemize öncü olsun

Işınsu Kestelli

Kırsal dönüşüm göz ardı ediliyor

Türkiye’de son yılların en önemli gündemlerinden birisi kentsel dönüşüm olduğunu dikkat çeken İTB Başkanı Işınsu Kestelli, kırsal dönüşümün göz ardı edildiğini belirtip, “Deprem riskinin bu kadar yüksek olduğu ülkemizde şehirlerimizi dirençli hale getirmek temel önceliklerimizden birisi olmalı. Ancak burada göz ardı edilen bir konu var. Deprem riskini bütün coğrafyamız yaşamasına rağmen, kimse kırsal dönüşümden bahsetmiyor. Adeta fay hatları sadece kent merkezlerinden geçiyor gibi bir durum söz konusu. Nüfus yoğunluğu ve ekonomik faaliyetlerin çok önemli bölümünün şehirlerimizde olduğu bir gerçek ama köylerimizin de dönüşüme ihtiyacı var. Kırsaldaki dönüşümü sadece konutların depreme dirençli hale getirilmesi olarak da görmemeliyiz. Altyapının düzeltilmesi, ulaşım imkanlarının ve sosyal imkanların artırılmasıyla birlikte bütüncül bir kırsal dönüşümü planlamalıyız. Üstelik, kentsel dönüşümü zorlaştıran rant sorunlarının ve hukuki zorlukların hemen hiçbirisinin kırsal dönüşümde yaşanmayacak olması da vurgu yapmak istediğim önemli bir konu. Dolayısıyla hemen başlamak ve hızlı bir şekilde ilerlemek mümkün olacaktır” diye konuştu.

Kestelli’den ‘kırsal dönüşüm’ çağrısı: İzmir, ülkemize öncü olsun

Cemil Tugay’a kırsal dönüşüm çağrısı

Türkiye’de çok fazla gündem gelmeyen kırsal dönüşüm konusunun İzmir’de ele alınarak örnek olunması gerektiğini dile getiren Işınsu Kestelli, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay’a çağrıda bulunup, “Kırsalda yapılacak bir dönüşümün sadece depremdeki hasar riskini azaltmaya değil, kent merkezlerine göçün azaltılarak şehirleşme baskısının neden olduğu sorunların bir nebze de olsa giderilmesi ile orta, uzun dönemde ekonomik, sosyal ve kültürel birçok alana katkı sağlayacağını da göz önüne almalıyız. Bu dönüşümün tarımsal faaliyetlerin geliştirilmesine de dolaylı olarak olumlu yansıyacağını söyleyebiliriz. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay’dan ricamız, çok fazla gündeme gelmeyen bu konuyu kentimizin gündemine alarak ülkemize de öncülük etmesidir” dedi.

Kestelli’den ‘kırsal dönüşüm’ çağrısı: İzmir, ülkemize öncü olsun

Ömer Gökhan Tuncer

Ekonomi gündemine odaklanılmalı

Yerel seçimlerini geride kaldığını ve ekonomi gündemine odaklanılması gerektiğini vurgulayan İTB Meclis Başkanı Ömer Gökhan Tuncer, başta finansmana erişim sorunu olmak üzere makro ve mikro düzeyde birçok ekonomik problemin çözüm beklediğini söyledi. Sürekli olarak dile getirdikleri iklim değişikliği konusunun dünya ekosistemini ve ekonomisini zarar verdiğini aktan Tuncer, bu zararın yıllık yaklaşık 38 trilyon dolara ulaştığını ve ayrıca iklim değişikliği nedeniyle bulaşıcı hastalıkların hızlandırdığını ifade etti. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın 2024-2030 yıllarını kapsayan İklim Değişikliği Azaltım Stratejisi ve Eylem Planını hazırladığını ve plan kapsamında tarım sektöründe iklim değişikliğiyle mücadele sürecinde görevler düştüğünü aktaran Tuncer, “Hayvancılık sektöründe yetiştiricilik uygulamalarının iyileştirilmesi ve metan emisyonlarının azaltılması, kimyasal gübre kullanımında etkinliğin sağlanması gerekiyor. Pestisit ve anti-mikrobiyallerin kullanımının azaltılması yanı sıra tarımsal üretimde kayıp, atık ve artık yönetiminin geliştirilmesi, arazi ve toprak yönetiminin etkinleştirilmesi ve çiftçilerin uygun finansman olanaklarına ulaşımının sağlanması gerekiyor. Tarım sektöründe faaliyet gösteren paydaşlara yönelik eğitim, bilinçlendirme ve kapasite geliştirme faaliyetlerinin cinsiyet dengesi gözetilerek yaygınlaştırılması hedeflendi” diye konuştu.

30 Nis 2024 - 18:05 İzmir- İzmir Haberleri

Mahreç  Kenan Yeşil


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.


Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml