AF YERİNE BUTON!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'O konuda talimat verdim' dediği, CHP Genel Başkanı Özel'in 'Olumlu gelişmeler olacak' diye aktardığı emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın tutukluluğuna ilişkin tek gelişme, geçirdiği kalp krizinin ardından hücresine ve banyoya 'ek acil yardım butonu' eklenmesi oldu

Bilge  Ünbal
Bilge Ünbal Tüm Haberleri
AF YERİNE BUTON!
AF YERİNE BUTON!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

UTKU BEYCAN- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın CHP Genel Başkanı Özgür Özel'le görüşmesinde “O konuda talimat vermiştim” dediği emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın cezaevindeki hücresine ve banyoya “ek acil yardım butonu” konulduğu öğrenildi.28 Şubat davası hükümlüsü olarak kaldığı cezaevinde geçirdiği kalp krizinin ardından yeniden İzmir Buca F Tipi Cezaevi'ne gönderilen emekli generalin eşi Nilgül Doğan, gazetemiz Yenigün'e konuşarak “Kalp krizinde o butonlar yeterli olmuyor. Durum vahim” dedi.

Eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, Balyoz davasının 1 numaralı sanığı konumundaydı. Genelkurmay Harekat Başkanı görevi yürüten Doğan, 28 Şubat sürecinin Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki yapılanması Batı Çalışma Grubu'nun (BÇG) da başkanlığını yapmıştı.

28 Şubat davası, 2021 yılında sona erdi. Mahkeme, 14 emekli general Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir, Jandarma Genel Komutanı Fevzi Türkeri, Genelkurmay Genel Sekreteri Erol Özkasnak, 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan ile generaller Ahmet Çörekçi, Aydan Erol, Cevat Temel Özkaynak, Çetin Saner, Hakkı Kılınç, İdris Koralp, İlhan Kılınç, Kenan Deniz, Vural Avar ve Yıldırım Türker'e müebbet hapis cezası verdi. Yargıtay 16. Ceza Dairesi de 14 sanığa verilen müebbet hapis cezasını onadı.

Tutuklanarak cezaevine gönderilen sanıklardan Orgeneral Çevik Bir, 2 Ağustos 2022'de “ sağlık sorunları” nedeniyle tahliye edildi. Emekli Korgeneral Vural Avar, 20 Aralık 2022'de cezaevinde yaşamını yitirdi. Emekli Korgeneral Hakkı Kılınç 11 Ocak 2023’te, emekli Orgeneral İlhan Kılıç ve Tümgeneral Kenan Deniz de 26 Ocak 2023’te tahliye edildi. Emekli Orgeneral Ahmet Çörekçi ile Tuğgeneral İdris Koralp de sağlık sorunları nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçen yıl mart ayında affedildi ve tahliye oldu.

AF YERİNE BUTON!

RAPOR İMZA BEKLİYOR

84 yaşındaki Çetin Doğan ise 2021 Ağustos ayından bu yana İzmir'de Buca F Tipi Kapalı Cezaevi'nde hükümlü olarak kalmaya devam ediyor. Sağlık sorunlarıyla boğuşan Doğan hakkında Adli Tıp Kurumu’nun “kocamışlık ve sürekli hastalık nedeniyle” hazırladığı “hapiste kalamaz” raporu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanmayı bekliyor. Bu süreçte Doğan, 29 Şubat-1Mart gecesi, kaldığı hapishanede rahatsızlandı. 4 Mart'ta Ege Üniversitesi'nde operasyon geçiren Doğan, daha sonra 28 Nisan'da yeniden cezaevine konuldu.

Doğan'ın durumu CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki görüşmede de gündeme geldi. Erdoğan'ın Özel'e “O konuda talimat vermiştim, değerlendiririz” dediği kamuoyuna yansımıştı. Özgür Özel de Doğan'la ilgili grubunun Meclis kürsüsünden “Çetin Doğan, hükümetin kiniyle cezaevinde tuttuğu bir orgeneral. Yaşı 84, hayatının son 7 senesi cezaevinde geçti. Cezaevinde tutulamayacak kadar hasta. Belli bir yaşta ve hasta olan tüm tutukluların serbest bırakılmaları gerekir” değerlendirmesinde bulunmuştu. Basına da “Önümüzdeki günlerde olumlu gelişmeler olacağını ümit ediyorum” açıklaması yapmıştı.

Ancak Erdoğan ve Özel'in açıklamalarının ardından yaşanan tek gelişme, Çetin Doğan'ın hücresindeki başucuna ve banyoya “ek acil yardım butonu” eklenmesi oldu. Yenigün'e konuşan generalin eşi Nilgül Doğan, eşinin her an hayatını kaybedebileceğini belirtti. Yaşanan son sağlık sorunlarıyla beraber endişelerin arttığını vurgulayan Nilgül Doğan, "Hücresine ek acil yardım butonu eklendi. Bu bir çözüm değil. Ailece eşimin yaşam hakkının korunmasını istiyoruz" dedi.

'DURUM VAHİM'

Çetin Doğan'ın yüksek tansiyon nedeniyle kalp krizi geçirdiğini, bu sırada her koğuşta standart olarak bulunan acil butonuna uzanamadığını anımsatan Doğan, "İki tane dil altı ilacı aldıktan sonra kalkabilmiş. O dakikadan itibaren hastaneye ulaşabilmesi tam üç saat. Cezaevinde nöbetçi hekim yok. O nedenle Çetin hastanede tedavi olurken, cezaevi kurumu yatak başucuna ve banyoya da bu butonlardan tedbir amaçlı koydu ama herkesin bildiği gibi, bir kalp krizinde o butonlar da yeterli olmuyor. Kısacası durum vahim” diye konuştu.

AF YERİNE BUTON!

'BUTONA BASAMAZSA İNFAZ EDİLECEK'

Nilgül Doğan, eşinin son olarak hastaneye kaldırılmasının ardından “Eşim butona basamazsa infaz edilecek” demişti. Nilgül Doğan, 4 Mart'ta şu açıklamayı yayınlamıştı:

“Eşim Çetin Doğan, halen tutulmakta olduğu İzmir F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu’nda 01.03. 2024 günü (Cuma) tek başına tutulduğu hücresinde saat 23:00 civarında şiddetli bir göğüs ağrısı geçirmiştir. Ağrının şiddeti yüzünden hücrede bulunan acil çağrı butonuna dahi ulaşamamıştır. Bugün hala hayatta olmasını, bilinç kaybı yaşamadan alabildiği iki adet dil altı hapına borçluyuz. Butona ulaşabilecek kadar güç toplayabildikten sonra, en yakın hastanenin acil servisinden bir hekimin cezaevine gelebilmesine kadar Çetin’in tansiyon değeri 22’ye kadar yükselmiş, bunun üzerine kendisi aynı gece saat 01:00 civarında Buca Seyfi Demirsoy Hastanesi’ne sevk edilmiştir. Burada yapılan ön tetkikler sonucunda Ege Üniversitesi Hastanesi’nin Kardiyoloji Bölümü’ne sevki uygun görülmüş ve gece saat 02:00 civarında sevki gerçekleştirilmiştir.

Ege Üniversitesi Hastanesi’nde yapılan ilk tıbbi müdahalelerin ardından yapılan tetkiklerde daha önce resmi sağlık raporlarıyla da tespit edilmiş olan safra kesesindeki çok sayıdaki taşlardan birinin vücutta yaşamsal risk oluşturacak şekilde tıkanma yarattığı görülmüş, 04.03.2024 tarihinde (Pazartesi) yapılan bir operasyon ile taş alınarak, safra kesesine stent takılmıştır. Safra kesesinin alınmasına yönelik ikinci bir operasyonun gerekliliği ve zamanlaması konusunda tetkikler devam etmektedir.

84 yaşındaki eşim, yaşamının son 14 senesinin yarısından fazlasını siyasal mahiyeti apaçık ortada olan çeşitli davalar kapsamında verilen adil olmayan kararlar nedeniyle üç farklı cezaevinde geçirmek zorunda kalmıştır. Son iki buçuk seneyi aşkın bir süredir de Buca F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu’nda tek başına bir hücrede hayatını idame ettirmek durumunda kalmıştır.

Kalp ve yüksek tansiyon dahil, hayati risk arz eden çeşitli kronik hastalıkları başta Adli Tıp Kurumu olmak üzere pek çok resmi ve hususi sağlık raporu ile halihazırda tespit edilmiştir. Adli Tıp Kurumu’nun eşim hakkında düzenlediği sürekli hastalık ve kocama halini tespit eden Nisan 2023 tarihli raporu sonrasında Anayasa m.104/16 (sürekli hastalık, sakatlık ve kocama sebebi ile cezanın kaldırılması) kapsamındaki sürecin işletilmesine yönelik işlemler Adalet Bakanlığınca Mayıs 2023’de resen tamamlanarak eşimle ilgili dosya Cumhurbaşkanlığı Makamına gönderilmiştir. Buna karşın anılı süreç her nedense bugüne kadar tamamlanmamıştır. Eşim bu zaman zarfında iki kez mide kanaması geçirmiştir. Eşimin kritik sağlık durumu nedeniyle bu hafta sonu yaşadıkları ise onun neredeyse ölümüne neden olabilecek mahiyettedir.

Bugün, ailem adına sesleniyorum. Ülkemizde idam cezası bundan 20 sene önce kaldırıldı. Ancak adil olmayan ve siyasal bir saikle yürütülen yargılama neticesinde eşim aleyhinde tesis edilen müebbet hapis cezası, fiilen idam cezasına dönmüş durumdadır. Anayasanın Cumhurbaşkanına verdiği görev ve yetkiler kapsamında bir karar alınmadığı takdirde, idam cezasının infazı, eşimin hücresinde bulunan çağrı butonuna basamadığı ya da hastaneye zamanında yetiştirilemediği bir sonraki seferde gerçekleşecektir.”

14 May 2024 - 08:15 - Güncel Haberler


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.


Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml