Emekçiler ‘tasarruf tedbirleri’ için alanda!

Büro Emekçileri Sendikası (BES) İzmir Şube, iktidar tarafından açıklanan tasarruf tedbirleri için alana çıktı.

Kadir Menteş
Kadir Menteş Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

SILA ARABACIOĞLU/YENİGÜN-KESK’e bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES) Türkiye’nin dört bir yanında iktidar tarafından yayımlanan tasarruf tedbirlerine tepki göstermek için alana indi. İzmir’de de SGK İzmir İl Müdürlüğü önünde BES İzmir Şube bir araya geldi. Basın açıklamasını emekçiler adına okuyan Deniz Çetin, “İktidarın açıkladığı sözde ekonomik tasarruf paketiyle; bir yandan emekçilerin kazanılmış hakları gasledilmek istenirken öte yandan halkın nitelikli, parasız kamusal hizmet alma hakkının tasfiyesi planlanmaktadır” şeklinde konuştu.

SALDIRI PAKETİ

Tasarruf paketini 'saldırı paketi' olarak nitelendiren Deniz Çetin, "Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıklamak için seçimlerin geçmesini beklediği sözde ‘ kamu tasarruf ve verimlilik paketi’ ekonomik krizin bedelinin emekçilere ve yoksul halka fatura eden bir saldırı paketidir. Sözde kamu tasarruf paketinde; iktidarları boyunca bizlerden topladıkları vergileri, kamu işletmelerinin haraç mezat özelleştirilmesinden elde ettikleri gelirleri ve borç olarak aldıkları yabancı kaynakları ‘yandaşlarına ucuz sermaye’ olarak aktaranlar har vurup harman savuranlar mali disiplinden bahsediyor. Hasta garantili şehir hastanelerine, geçiş garantili tünel, yol ve köprü ihalelerine kur farkı ödeyenler bugün kamu yatırım harcamalarının durdurulmasından bahsediyor. Üretim ekonomisinden uzak; kendine yeterliliği olan bir tarım ekonomisi inşa etmek yerine, saman dahil yapılan eleştirilere, paramız var ki alıyoruz diyerek her türlü tarımsal ürünü dışarıdan tedarik edenler, enflasyonu düşürmek için fiyat istikrarından bahsediyorlar” dedi.

‘TASARRUF ADI ALTINDA GASP’

Emekçilerin kazanılmış haklarının gasp edilmek istendiğine vurgu yapan Deniz Çetin, "İktidarın açıkladığı sözde ekonomik tasarruf paketiyle; bir yandan emekçilerin kazanılmış hakları gasledilmek istenirken öte yandan halkın nitelikli, parasız kamusal hizmet alma hakkının tasfiyesi planlanmaktadır. Kamuda tasarrufu verimlilik ile sağlayacağız şiarıyla; uzaktan, esnek çalışma biçimlerini geliştirilerek yol, yemek, personel servisi, izin, fazla mesai ücreti, ikramiye gibi kamu emekçilerinin kazanılmış haklarının tasarruf adı altında gasp edilmesi. Kamu emekçileri ücretlerinin performansa göre belirlenerek ücret artışlarının baskılanması, taban maaşın düşük tutulması. 3 yıl boyunca kamuya personel alımını emekli olanlarla sınırlayarak var olan personelin iş yükünü artırmak, performans, kota, angarya gibi uygulamaları yaygınlaştırma, Kamu hizmeti yürütülmesinde zorunlu olan temizlik, bakım gibi yardımcı hizmet ve teknik destek personeli istihdamının durdurulması, zaten yetersiz olan kamu yatırımlarını daha da azaltarak, ihtiyaç olan okul, hastane vb. kamu binalarının yapılmasının, mevcut olanlarının iyileştirmesinin durdurulması; var olan kamu sosyal tesisleri ve lojmanların satılması, kamuda güvenceli istihdam yerine güvencesiz istihdamın geliştirilmesi ve kamusal sosyal güvenliğin tasfiyesi amaçlanmaktadır" diye konuştu.

‘HİZMET HAKKI ENGELLENEMEZ’

Kamu hizmetinden tasarruf edilmeyeceğini dile getiren Deniz Çetin, "Eğitimden, sağlıktan, sosyal güvenlikten tasarruf edilmez. Halkın kamusal hizmet alma hakkı engellenemez. Uyguladığınız ekonomi politikalarıyla kamu özel iş birliği projeleri adı altında yaptırdığınız döviz garantili yol, köprü; hasta garantili hastanene, yolcu garantili hava limanı gibi işler sonucunda zengin ettiklerinizden; kur korumalı mevduat tasarrufu ile köşeyi dönenlerden tasarruf yapın, biz emekçilerden, emeklilerden ve yoksul halktan değil. Kazanılmış haklarımızı savunmak, kamunun tasfiyesine dur demek için, esnek kuralsız çalışmaya karşı, iş güvencemize, geleceğimize sahip çıkmak için, krizin bedelini uygulanan ekonomik politikalar sonucunda zengin edilenlerin ödemesi için işyerlerinde ortak mücadeleyi örelim, kazanılmış haklarımızı birlikte savunalım. Yoksulluk sınırın üzerinde insan onuruna yaraşacak bir ücret, seyyanen verilen zam dahil bütün ek ödemelerin temel ücrete yansıtılması, 3600 ek göstergenin bütün emekçilere verilmesi ve adil bir ek gösterge sistemi, yüksek gelir grupları için servet vergisi getirilmesini, yoksulluk sınırındaki ücretlerden alınan gelir vergisi oranının yüzde 10’a indirilmesini, hane halkının kullandığı tüketim ve hizmetlerde dolaylı vergilerin sıfıra indirilmesi, Mülakatın kaldırılması kamuda liyakatin tesis edilmesi, grevli toplu iş sözleşmesini içeren gerçek bir sendika yasası için örgütlenelim” açıklamasını yaptı.

15 May 2024 - 14:00 İzmir- İzmir Haberleri

Mahreç  Sıla Arabacıoğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.


Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml