Antik kentte usul restleşmesi: Cemil Tugay’dan ‘kişisel siyaset’ çıkışı!

Metropolis Antik Kenti’nde gerçekleşen İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde usul tartışması yaşandı. Canlı yayın konusunda Cumhur İttifakı ve CHP arasında restleşme yaşandı.

Aslı Solmaz
Aslı Solmaz Tüm Haberleri
Antik kentte usul restleşmesi: Cemil Tugay’dan ‘kişisel siyaset’ çıkışı!
Antik kentte usul restleşmesi: Cemil Tugay’dan ‘kişisel siyaset’ çıkışı!
Haber albümü için resme tıklayın

SILA ARABACIOĞLU / YENİGÜN- İzmir Büyükşehir Belediyesi Mayıs ayı Olağan Meclis Toplantısı’nın 2’nci birleşimi Metropolis Antik Kenti’nde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay idaresinde gerçekleştirildi. İlk mecliste canlı yayınlanma kararı alınan meclisin gündem dışı konuşmalar kısmının canlı yayınlanmaması tartışmalara neden oldu. Cumhur İttifakı ve CHP Grubu konuya ilişkin karşı karşıya geldi. İki grup restleşirken Cemil Tugay gündem dışı konuşmalarda kişisel siyaset çıkışı yaptı. Tugay’ın kararından dönmemesinin ardından AK Parti Grubu’ndan tüm gündem maddelerinin okunarak oylanması talep edildi. Yaşanan tartışmaların ardından Cemil Tugay, “Bir sonraki meclis toplantısı öncesi grup başkanvekilleri görüşebilir. Ben de kararımı gözden geçirebilirim” şeklinde konuştu.

‘2 BİN 200 YILDAN SONRA İLK MECLİS’

Açılış konuşması yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, “Şehrimizin en önemli antik kentlerinden bir tanesindeyiz. 6000 yıllık geçmişi olan bir yermiş Metropolis. Ve en son M.Ö. 300 yıllarında burası demokrasi ile yönetilen bir şehir olmuş. Şu anda bulunduğumuz alanda meclis toplantıları yapılırmış. Övünç Başkan 2 bin 200 yıldan sonra ilk meclis toplantısı burada gerçekleşiyor dedi. Şehrimizin çok önemli antik mirasları var. Her birimiz sahip olduğumuz bu antik, kültürel, tarihi miras ile ilgili daha fazla bilinç ve bilgi sahibi olmamız gerektiği ve bununla ilgili belediye olarak daha fazla çalışmamız gerektiğini düşünüyorum. Aziz Kocaoğlu başkanımızın zamanında beri kentteki bütün kazılara destek veriyor. Bu şehir, burası için Agora alanında kazı çalışması devam ediyor. Ne kadarlık bütçe ayrıldığını sordum, 700 bin lira bütçe ayrılıyormuş ve yapılan çalışma yavaş ilerliyormuş. Burası Efes ile aslında neredeyse eş değer ve ona akın nitelikte. Burada şarap üretilirmiş ve üretilen şarapların bazılarını Mısır’da bulmuşlar. Torbalı’da binlerce yıl önce üretilen şaraplar, limandan gemilerle Efes’e oradan Akdeniz’in her tarafında gidermiş. Zaman zaman İzmir’in potansiyelinden bahsediyoruz. Bunların tanıtımı, işlenmesi, markalaşması biraz daha bize yakışır olması durumunda önemli değerlere sahip olduğumuzu buraya geldiğimizde düşünmekten alıkoyamadım. Gerçekten biraz yorucu olmuş, sizlere zahmet vermiş olabiliriz, bu benim hatam da olabilir kusuruma bakmayın. Ama meclisimizin bu konuda mesaj vermesi açısından burada toplanmamız kıymetli diye düşünüyorum. Zaman zaman dış ilçelerimizde toplantı yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Antik kentte usul restleşmesi: Cemil Tugay’dan ‘kişisel siyaset’ çıkışı!

‘GÜNDEMDIŞI’ POLEMİĞİ!

AK Partili Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe, gündem dışı konuşmalar kısmında canlı yayınların kesildiğini söyledi. Boztepe, gündem maddelerinin başlıklarda yazıldığı gibi değil ekleriyle okunmasını talep ederek, “Sebebi de şudur, grup sözcülerimiz açıklama getireceklerdir ama 2024’ten sonra bakıyoruz ki canlı yayınların kesildiği vatandaşlar tarafından dile getirildi. Bu konu demokrasiye asla yakışmıyor. Meclisi temsil edenlerden birisi bile hazinenin kapısının açılmasına hayır dediği zaman kapı açılmaz. Eğer ki bir meclis üyesi dahi hayır derse gündemin ekleriyle okunacağını biliyoruz. Grup başkanvekilimiz fikirlerini söyleyecekler, eklerle beraber meclisin devam etmesini diliyoruz” dedi.
AK Parti Grup Başkanvekili Hakan Yıldız ise, “Bir kişinin itirazı noktasında gündem ekleriyle okunmak zorundadır. Geçmiş dönemde bunları gördük. Kendi grubumuzda yaptığımız tartışmada bu gündeme geldi ve itirazı haklı buluyoruz. Dilek ve temennimiz geçmiş mecliste canlı yayınlanmadı. Bu teknik bir hata olarak görülmüştü ama bunun sizin talebiniz ortaya çıktı. Bunu açıklarsanız seviniriz. Grubumuz olarak gündemdeki maddelerin okunması hakkında grup üyelerimiz serbest devam edecektir. Bu anlamda içinde bulunduğumuz bu antik kentin tarihi içerisinde tarihsel olarak baktığınızda demokrasinin beşiği olarak sayılan coğrafyalar içerisindeyiz. Kentin senatoları, kent meselelerinin görüldüğü meclislerdir. 5 bin yıllık bu tarihi yerde böyle bir meclisi icra ediyoruz. Canlı yayınlanması meclisi uzatmıyor ya da kısaltmıyor ancak temel olan şey şu, ilgili ilçelerden bazı konular ve talepler gelir, bazı konular gelir. Bunlar geldiği zaman gündem içerisinde konuşamayacağımız için gündem dışında bunlar konuşulur. Bunlar tüm meclis üyelerini kapsar. Vatandaşlar tarafından canlı olarak bu görülmelidir. Bu uygulamanın doğru olmadığını düşünüyoruz. Öncelikle bu konuda meclisi bilgilendirmenizi istiyoruz” diye konuştu.

TUGAY’DAN ‘KİŞİSEL SİYASET’ ÇIKIŞI!

AK Parti Grubu’ndan gündem dışı konuşmalar kısmının canlı olarak yayınlanmamasına gelen eleştiriler üzerine konuşan Cemil Tugay, “Geçen dönemdeki deneyimden dolayı, sadece meclis canlı yayınlanıyor diye, bazı arkadaşlarımızın tamamen kişisel bakış açılarıyla, başka meclis üyelerini ve başkanları incitecek şekilde düşüncelerini dile getirmelerini doğru bulmuyorum. Gündemimiz naklen yayınlanacak, gündem dışı konuşmalarda naklen yayınlanma ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum. Herkes sosyal medyasından ve basın açıklamasını düşüncelerini yerine getirebilir. Meclisi kimsenin kişisel siyaset alanı olarak kullanmasını doğru bulmuyorum, kabul etmiyorum"” şeklinde konuştu.
Tugay’ın yaptığı açıklamanın AK Parti Grup Başkanvekili Hakan Yıldız, söz aldı. Teknik olarak hata yapıldığını savunan Yıldız, “Biz ilk mecliste canlı yayınlanmasını oyladık. Doğal olarak meclis gündeminin en son gündemi gün ve saatin tespiti ve kapanış. Meclis’in canlı yayınlanmasını bütünlük esas eder. Biz meclisin tamamının canlı yayınlanmasını oynadık. Mecliste gün ve saati belirlenmeden meclis kapanmış sayılmaz. Bu Hiçbir meclis üyesi arkadaşımız sizin geçmiş dönemde bahsettiğiniz gibi bir konuşma ortaya koymadı. Biz dilek ve temennilerde kentin sorunlarını konuştuk, Foça’yı ve Çankaya Katlı Otoparkı’nı konuştuk. Bahsettiğiniz gibi kişiselleştirmeye gitse zaten birçok basın mensubu burada var, bunu yazar ve yayınlar. Bu bizi anlamsız bir tartışma içine sürüklüyor. Ben bu kararı ipotek koyma olarak görüyorum, çok net bir şekilde alınan meclis kararını uygulamanızı talep ediyoruz” dedi.
Gündem dışı konuşmaların canlı yayınlanmaması kararında kararlı olduğunu söyleyen Tugay, “Bu meclisin kişisel siyaset alanı olarak kullanılmasını doğru bulmuyorum. Buna izin vermeyi de düşünmüyorum” dedi. Tugay’ın kararından dönmemesi sonrası Cumhur İttifakı gündem maddelerinin okunarak oylanması talebini yineledi. Gündem maddelerinin tamamı tek tek oylanarak okunmasına karar verildi.

Antik kentte usul restleşmesi: Cemil Tugay’dan ‘kişisel siyaset’ çıkışı!

TARTIŞMA YENİDEN ALEVLENDİ

Ardından gündem maddeleri okunurken ekler okunmadı ve yeniden konuya ilişkin tartışma çıktı. AK Partili Hüsnü Boztepe yeniden söz aldı. Boztepe, “Bu maddenin eklerini bilmiyorum ondan konuşurken…” ifadelerini kullanırken Tugay, “Bundan sonra eklerini okuyup gelmeniz gerekiyor. Yönetmelikle böyle” dedi.
Boztepe mahkeme kararı olduğunu belirtirken Tugay, “Mahkemeye verin o zaman” ifadelerini kullandı. Boztepe sözüne devam ederek, “Gündem maddesi eklerle birlikte okunur, neden 5 tane meclis yapılır çünkü ekler okunur” dedi. Tugay, “Mikrofonu alalım, itirazınızı yazılı yapın” şeklinde konuştu.
Boztepe ve Tugay arasındaki tartışma sonrası usul ile ilgili söz talep eden AK Partili Yıldız, “Ben meclis divanından canlı yayınla ilgili kararı bir zahmet talep ediyorum. Meclis kararına aykırı bir şekilde devam ediyoruz. Bizim derdimiz meclisi gerçek uzatmak ya da gündemi böyle meşgul etmek değil. İtirazlarımızı yaparız ancak. Umuyorum kararınızı gözden geçirirsiniz. Sizi karara uygun hareket etmeye davet ediyorum” dedi. Tugay ise “Biz sizin bu karara uymanızı bekliyoruz. Hepsinde biz sizin kararınıza uymamız gerekmiyor. Bu iki taraflı işleyen bir mekanizma” dedi.

CERİTOĞLU SENGEL’DEN İSYAN!

Başkanlıktan gelen önergelerin tamamlanmasının ardından komisyonlardan gelen önergelere geçildi. Cumhur İttifakı kanadından başkanlıktan gelen önergelerin okunduğu gibi komisyondan gelen raporların da okunması talep edildi.
Bu kararın ardından Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel söz aldı. Ceritoğlu Sengel, “Komisyonlar tek tek okunacak ise biliyorsunuz 120 maddeli olarak da toplanıyoruz. Bu şekilde meclislerin sonunun gelmesi mümkün değil, burada belediye başkanlar da var. Devam ettirmemiz gereken kendi kentlerimizde programlar da var. Lütfen tekrar değerlendirilmesini arz ederim” dedi. Ceritoğlu Sengel’in konuşmalarının ardından söz alan AK Partili Yıldız, “Sayın başkanın kaygılarını saygı ile karşılıyorum. Bu işi geçtiğimiz dönemlerde grup başkanvekilleri düzeyinde protokol ile bu işi çözmüştük. Kanun çok açık, bir üye bile talep ettiğinde okumak zorundayız. Samimi bir şey talep ettik, bu konuda meclis böyle gidiyor. Bu kriz bir noktaya bağlanırsa kaygı ortaya çıkar. Bugün için karar aldık ve böyle devam edeceğiz “diye konuştu.

İKİ KREDİ TALEBİ ONAYLANDI!

Bir önceki mecliste gündeme gelen iki kredi talebi komisyonlardan oy birliği ile geçti. İlgili gündem maddeleri şu şekilde:
Yatırım ve kamulaştırma harcamaları için İller Bankası A.Ş.'den 500.000.000,00-TL (Faiz hariç) gayri nakdi kredi kullanılmasına, krediden kaynaklanacak anapara, faiz, denetim giderleri, komisyon, vergi, resim, harç, ücret vs. ödemelerin, İller Bankası A.Ş.'ce teminat olarak alınacak Belediyemiz gelirlerinden ve İller Bankası A.Ş. ve Hazine ve Maliye Bakanlığınca dağıtılan yasal paylarımızın mevzuattan kaynaklanan herhangi bir kesinti oranına bağlı kalmaksızın tamamından (%40'ın dışında ve %100'üne kadar) karşılanmasına, kredi teminatına konu gelirlerden krediye ilişkin ödemelerin karşılanamaması halinde; İller Bankası A.Ş’ce talep edildiği takdirde bu krediyle elde edilen tesis, inşaat ve her nevi gayrimenkul ile araç, gereç ve malzemenin, aynı şartlarda ve talep tarihinde İller Bankası A.Ş. adına ipotek veya rehin edilmesine, İller Bankası A.Ş.'ce talep edildiği takdirde Belediyemiz mülkiyetinde bulunan kamu yararına tahsis edilmemiş, meclisimizce belirlenecek ve İller Bankası A.Ş tarafından uygun görülecek gayrimenkulleri İller Bankası A.Ş.'ye ipotek vermeye, Belediyemizin her türlü gelir, hak ve alacaklarını İller Bankası A.Ş.'ye terhin ve temlik etmeye, Belediyemize ait her türlü ticari işletmeyi İller Bankası A.Ş.'ye rehin vermeye, İller Bankası A.Ş.'ce Belediyemize kullandırılacak krediye ilişkin olarak her türlü sözleşmeyi ve evrakı imzalamaya ve kredi ile ilgili devam eden işlemleri yürütmeye, İller Bankası A.Ş'nin mevcut mevzuatı ve bunda meydana gelebilecek her türlü değişiklik çerçevesinde, 5393 Sayılı Belediye Kanununun 68. maddesinde yer alan koşulların yerine getirilmesi kaydıyla krediye konu işle ilgili her türlü işlemi yapmaya İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’ın yetkilendirilmesi hususlarının oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu.

Belediyemizin bağlı kuruluşu olan İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi (İZSU) Genel Müdürlüğünün İller Bankası A.Ş’den kullanacağı yatırım ve diğer harcamalar işi için olmak üzere toplam 400.000.000,00-TL (faiz hariç) gayri nakdi kredi kullanılmasına, krediye ilişkin düzenlenen kredi sözleşmelerinden kaynaklanan her türlü ödeme yükümlülüğünü sözleşme hükümleri çerçevesinde yerine getirememesi ve/veya kredi teminatlarının yetersiz kalması halinde Büyükşehir Belediyemizin Hazine ve Maliye Bakanlığınca ve/veya Banka tarafından dağıtılan yasal paylarının mevzuattan kaynaklanan herhangi bir kesinti oranına bağlı kalmaksızın tamamının garanti olarak gösterilmesi ve konuya ilişkin her türlü iş ve işlemlerin yürütülmesi için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’ın yetkilendirilmesi hususlarının oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu.

EK ÖDENEĞE OY ÇOKLUĞU

Karabağlar Belediyesi’nin 550 milyonluk ek ödenek talebi komisyonda görüşüldü. Oy çokluğu ile uygun bulunan gündem maddesinin tamamı şu şekilde:
Karabağlar Belediye Meclisinin 09/05/2024 tarihli ve 70/2024 sayılı Kararı ile kabul edilen; Karabağlar Belediyesi 2024 Mali Yılı bütçesine ekli listede yer alan ödenek miktarları kadar toplamda 550.000.000,00-TL "Ek Ödenek" verilmesine, bu ödeneklerin önerge ekinde yer alan Gelirlerin Ekonomik Sınıflandırılması Tablosunda gösterilen kaynaklar ile karşılanması hususunun oyçokluğu ile uygun bulunduğuna ilişkin Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu

İZTARIM VE İZFAŞ'A SERMAYE ARTIRIMI

İzmir Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan İZTARIM ve İZFAŞ şirketleri için sermaye artırımı meclis gündemine geldi. İZTARIM için 96 milyon 787 bin 817,06 TL'lik, İZFAŞ için 199 milyon 914 bin 080 TL'lik sermaye artırımı Plan ve Bütçe Komisyonu’na gönderildi.

GÜNDEM DIŞINDA ‘KARDEŞ ŞEHİR’ TALEBİ!

Hem başkanlıktan gelen önergelerin hem de komisyon raporlarının tamamlanmasının ardından gündem dışına geçildi ve canlı yayın kesildi. Gündem dışında söz alan AK Partili Hakan Yıldız, “Bu dördüncü meclisimiz, AK Parti Grubu ve MHP Grubu olarak sizinle yaptığımız görüşmelerdeki tavrımızda duruyoruz. İnsanların zamanını almak gibi bir niyetimiz yok. Öncelikle bugün UKOME’de 90 dakika meselemiz var. Seçim dönemde de Hamza Dağ’ın da vaadiydi, bunu destekledik. Geçtiğimiz dönemde Tunç Bey bunu UKOME’ye getirmişti, yine aynısı oldu. İzmir’de taşımayı yürüten dört ana unsur var; metro ESHOT, İZBAN, Tramvay. Türkiye’de ilk kez hoşgörü modeli olarak ortaya çıkmış yüzde 50 belediye ve hükümetin ortağı olduğu bir yapı İZBAN. Siyaseten iki farklı yapının ortak iradesi ile oluşan bir şirketimizin yaşadığı problemleri karşılıklı müzakere ile çözmek isterken teknik komisyona havale edilmesi gereken konuyu evet ya da hayır diye dayatmacı tavrı üzüntü ile izledik. Bu meselenin samimiyet ile irdelenmesi, İZBAN’ın 3 yıldır sermaye arttırımı talebinin gerçekleştirilmemesi, yine mali yapıdaki problemleri konusunda geçmiş dönemlerde yapılan protokoller var… Biz 110 kilometrelik bir hattı taşımada kullanıyoruz. Yine doğru mu değil mi bugün getirilen 90 dakika kararı içinde kredi kartı kararı olduğunu söylediler. Geçtiğimiz yıllarda kredi kartı uygulamadı bindiğin kadar ödenin dışındaydı, buna düzenleme getirildi mi? Biliyorsunuz 7 Ekim’den beri Gazze’de insanlık katliamı yürüyor. Dünyanın her yerinde insanlık onurunu savunan herkesin tepki verdiği, İsrail’in ortaya koyduğu devlet terörüne dünyanın hiçbir yerinde sessiz kalınmıyor. Sizin yetkiniz olduğu için İzmir’in somut bir sesi ortaya koyması için 1996 yılında Tel Aviv ile imzalanan kardeş şehir anlaşmamızın iptal edilmesini arzu ediyoruz. Biz Gazze’nin kardeş şehir olmasını istiyoruz. Kardeş şehir ilanlarının en önemlisi çatışmaları önlemek ve yardım etmektir” dedi.

‘KÜLTÜRPARK İÇİN EYLEM PLANI’

Kültürpark’ta meydana gelen yangına müdahaledeki zorluklara dikkat çeken Hakan Yıldız, “Kültürpark içerisinde sabit bir itfaiye olmadığını gördük. Ağaçların koruma altında olduğu bir parkta bu yangın saniyeler içerisinde büyüyebilirdi. Şansımız iki ağacın yan yana olması oldu. Faciadan dönüldü. Böyle bir alan içinde itfaiye aracının bulunmaması son derece sıkıntılı. Bununla ilgili çalışma yaptığınızı öğrendik ama acele edilmeli. Orada çok zor bir süreç yaşadık. Yangın tüpleri sonradan bulundu ama bize bu Kültürpark için acil eylem planımız olması gerektiği gerçeğini gösterdi” diye konuştu.

YENİDEN CANLI YAYIN TARTIŞMASI

Ardından AK Parti Grubu’ndan yeniden canlı yayın noktasında eleştiri geldi. Söz alan CHP Grup Başkanvekili Levent Yıldır, "Meclisin sağlıklı bir şekilde seyretmesi için başkanımız elinden gelen gayreti gösteriyor. Bu grup birçok şeyi dillendirmeyi, birçok şeyi tekrar tekrar konuşmayı biliyor. Kimsenin kendisini ayrıca parlatmak gibi bir ihtiyacı yok. Diğer taraftan biz bu canlı yayını insanlarımızın haberinin olması için yapıyoruz. Gündemde konuşulan maddeler hakkında grupların ne tür eğilimleri olduğunu görmeleri için yapıyoruz. Her şeyden önce başkanın böyle bir yetkisinin olmasının ötesinde başkanın yetkisine destek veren, uygun koşulları sağlayan grup var burada. Biz kendi hakkımızı hukukumuzu savunup, başkanla da aynı fikirde olduğumuz için destekliyoruz” dedi.

Tugay ise, “Ben şov kelimesi kullanmadım. Geçmişte meclisin itibarını zedeleyen bazı olaylar yaşandı. Önümüzde bir beş sene var, bu uzun bir süre. Bazı ilksel kararların başında alınmasını yerinde olduğunu düşünüyorum. Gündeme gelen her konu, o gündem ile konuşulacak zaten ve halkımız izleyecek. Ama gündem dışı dendiğinde o artık gündem dışıdır. Gerçekten insanları zaman zaman onları rahatsız edecek tartışmaları göstermek zorunda değiliz” diye konuştu.

‘BU KARAR BİZE DAYATILIYOR’

AK Partili Meclis Üyesi Burçin Kevser Sevil, canlı yayın tartışmasına ilişkin konuştu. Sevil, “Bu kararı alan vatandaş değil sizsiniz. Belki kendi grubunuzla konuştunuz ama kendi grubunuzla istişare etmiş gibi değilsiniz. Bu gündem dışı konuşma talepleri meclisin kanseri, geçen dönem de süreden taleplere tartışıldı. Ama biz bunun tartışmasını yaptık, grup başkanvekilleri ve sözcüler oturdular neyin doğru olacağını birlikte karar verdi. Yani kimse bize ben meclis başkanıyım diye bir kararını dayatmadı. Buradaki her meclis üyesinin bir emeği var, kimse kendi siyasi kariyeri gibi bir açıklama yapmasını doğru bulmuyorum. İnanın mesele bu konuşmaların yayınlanıp yayınlanmaması değil. Mesele bu kararın dayatılması… Genç bir kadın siyasetçi olarak ben bu kararı kabul etmiyorum. Benim meselem karşı karşıya kaldığımız muamele. Siz de ben de yerel seçimde seçildiniz. Tekrar ediyorum temel mesele meclisten bütün şekilde geçen kararın, meclis başkanı tarafından dayatılmasıdır” dedi.

Başkan Tugay ise AK Partili Burçin Kevser Sevil’in konuyu çarpıttığını söyledi. Tugay, "16 Nisan 2024 tarihli oturumumuzda aldığımız kararı yanlış anlamış olabilirsiniz ya da yeni bir karar almaya hazır olduğunuzu da söyleyebilirsiniz. Sizin gündeme dair dediğiniz maddenin başında gündem dışı diyor. Mevzuata göre, gündem dışı söz hakkı vermek ve süreyi belirleme yetkisi başkana aittir. Ben size yazılı olarak verin, söz verip vermemek benim yetkimde diye bir ifade kullanmadım. Kullanabilirim ama yetkim var. O yüzden bütün o ithamlarınızı reddediyorum ve bunları çarpıtma olarak nitelendiriyorum. Burada konuşuyorsunuz, bizler de dinliyoruz. Sizin bu meclis ortamında bunları konuşmanızla ilgili bir engelimiz yok. Sizin konuşmanız bitene kadar meclis devam edecek. Neticede bu meclisin görevi kentin gündeminde olan sorunları görüşmek ve karara bağlamaktır. Bunların dışında söz hakkı var ve sonuna kadar kullanıyorsunuz. Ancak bunları kişisel siyaset yapma aracı olarak belediyenin resmi sayfasından kullanmanız bana doğru gelmiyor. İlk önergede açık değilse Cuma günü yeni bir önerge gündeme getirelim" dedi.

YENİDEN GÖRÜŞÜLECEK

AK Partili Hüsnü Boztepe’den canlı yayının kesilmesinden ziyade mikrofonun kesilmesine yönelik öneri geldi. Son olarak Başkan Cemil Tugay, “Bir sonraki meclis toplantısı öncesi grup başkanvekilleri görüşebilir. Ben de kararımı gözden geçirebilirim” diye konuştu.

‘ÖNCE HÜKÜMET TEPKİ GÖSTERSİN’

Tel Aviv Belediyesi'ni 'kınayalım' çağrısına yanıt veren Tugay, "Hepimizin kınadığı, insanlık suçu olan tabloda belediyenin hatası ne kadar bilmiyorum. Belediyenin savaş ve saldırı kararını direkt aldığını düşünmüyorum. Belediyeyi savunmak için söylemiyorum. Bu konu gündemimize geldiğimde şunu sordum; Bizim şu an da bir ortak faaliyetimiz var mı, yok. Herhangi bir faaliyet düşünmüyoruz. Bir tepkiyi göstermeyi amaçlıyorsanız bu tepkiyi hükümetimiz göstermeli. Biz bu sıralamada gerilerdeyiz. Göstermeyelim demiyoruz ancak sıramızı bekleyelim. İsrail'in saldırılarını kınıyorum. Ancak kurumsal kararlar günlük kararlar değildir. İsrail ile Türkiye Cumhuriyeti’nin ne kadar iç içe geçmiş alışverişleri olduğunu sizler de biliyorsunuz. Bu savaşı durdurmaya böyle bir kararı almamız ne kadar etkili olur? Bunları durdurabileceksek alalım. Etki etmeyecekse kime neyi ispat edeceğiz? Kınayalım, bildirilere imza atalım ama diğer taraftan savaşın bitmesi için etkili hamleler nelerdir bunları konuşalım. Etkisi olmayacak bir karar alacaksak sıramızı bekleyelim” ifadelerini kullandı.

15 May 2024 - 20:14 İzmir- İzmir Haberleri

Mahreç  Sıla Arabacıoğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.


Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml