Hacizli araçların parçaları kapış kapış

Borç batağındaki vatandaş, otomobillerini parça parça satma yoluna gidiyor. Araç sahipleri rehinli icralık otomobilini farklı bir yöntemle satarken alacaklı vatandaşlar ise hafiyelik yapmak zorunda.

Güncel 20.09.2021 - 07:00 20.09.2021 - 07:00

Nihat AK/YENİGÜN - İpotek, rehin ve icra alanında özel ihtisas sahibi olan İzmir Barosu Saymanı Avukat Hüseyin Yıldız,  çok sayıda icralık hacizli aracın adeta buhar olduğunu söyledi. Avukat Yıldız, "Bankacılık kredi kartı, ticari krediler, bireysel krediler ve bankalarla ilgili her türlü hukuk davaları ile yasal takipte bulunan tüketici kredisi, ipoteğin paraya çevrilmesi, rehnin paraya çevrilmesi alanında önemli çalışmalarımız var. Son dönemde çok sayıda icralık rehinli aracın bulunamadığına şahit oluyoruz. Vatandaşın alacağı var. Kimi alacağına karşı borçlunun aracına resmi olarak rehin işlemi yaptırmış kimi ise icra davasından alacağına karşı haciz kararı çıkarttırmış. Ama aracın borçludan alınması işlemi yapılamıyor. Sebebi ortada araç yok. Çok sayıda aracı borçlu sahiplerinin resmi olarak satamadığı için parçalatarak sattığını duyuyoruz. Bu pandemi ile dahada tırmanan ekonomik sıkıntılar döneminde çok fazla arttı" dedi. 

icra-musa aksoy1

KURNAZLIKLA KAÇIYORLAR

Borcunu ödemek istemeyenlerin türlü yollara başvurduğunu belirten tecrübeli Avukat Feridun Esen, "Alacak ve borç konularında iki tarafında iyi niyetli olmaları sürecin doğru yönetilmesine katkı sağlıyor. Ama son dönemde inanılmaz yöntemler geliştiriliyor. Bunlar alacakları mağdur ediyor. Iddialara göre üzerinde haciz bulunan aracını borçlu iskelet haline getiyor. Parçalarını kendi deposuna saklıyor. İskelet halindeki aracını yediemin deposuna teslim ediyor. İskelet halindeki araca borçlunun yakını dışında kimse talip olmuyor. Ucuz bir fiyata alıyor. Saklanan parçaların taktırılmasıyla borçlu resmi borcundan böylesi bir kurnazlıkla kurtulmuş oluyor. Mağduriyeti alacaklı olanlar yaşıyor. Alacaklıların mağduriyetini önlemek için yeni bir sektör oluştu" şeklinde konuştu.  

icra-feridun esen

ARAÇ AVCILARI TÜREDİ 

Esen, “Pandemi ile birlikte ülke genelinde yeni bir iş kolu oluştu. Borçlunun aracını parçalatma ihtimaline karşı alacaklılara hafiyelik hizmeti veriliyor. Hacizli araba avcıları olarak nitelendirilen sektör özel avukatlık bürolarının takibindeki aranan hacizli yakalatmalı araçları tespit eden ve bu tespit sonucunda vatandaşa para kazandıran bir sistem. Bu işi yapan işletmeler farklı mecralara ilan veriyor. Kapalı otoparklarda, sokaklarda uzun süredir hareketsiz durumda olan şüpheli araçların fotoğrafını toplanıyor. Eğer fotoğrafı gönderilen araçlar aranan hacizli yakalatmalı araç ise fotoğrafı gönderen kişiye ödül veriliyor. Bu sistemi kuran kişi alacaklıdan önemli bir ödeme alıyor" dedi. 

icra-huseyinyildiz

“TEDBİR ALINMALI”

İkinci el oto yedek parça sektörünün önde gelen ismi Musa Aksoy da "Biz resmi olarak ikinci el oto yedek parça işi yapıyoruz. Vergimizi veriyoruz. Merdiven altı işimiz olmuyor. Bu girdi maaliyetleri satış rakamlarımıza yansıyor. Ama merdiven altı parçalama işlemleri nedeniyle sektörde haksız rekabetler söz konusu. Öyle bir hal aldı ki. Hacizli araba dijital mecralarda verilen ilanlarla işlem görüyor. Bu merdiven altı işlemlerden devletimiz de zarar görüyor. Borçlu kişi rehinli aracını resmi olarak satamıyor. İkinci el araçların ve yedek parça fiyatlarının yükselmesi nedeniyle parçalatarak paraya çevirme yöntemini seçiyor. Aracın parçalanması sırasında kolluk kuvvetleri aracın ruhsat sahibini olay yerinde görürse küçük komik bir ceza yazıyor. Parçalanan parçalar için kimse fatura sormuyor. Günün şartlarına göre parçalar satılıyor. Bu işi daha çok el altından yaptıkları için kent ve ülke ekonomisine fayda sağlamıyor. Parçada çıkan problemler için alıcı karşısında bir muhatap bulamıyor. Biz kent içinde aynı gün, şehir dışında 3 gün içinde gönderilen parça kullanıma uygun değilse geriye alıyoruz. Piyasada olumsuzluklar yaratan parçalatma işlemine dur diyecek tedbirlerin alınması en büyük isteğimizdir" şeklinde konuştu. 
 

Yorumlar