Hafıza siz çalıştırdıkça güçlenen, siz onu meşgul ettikçe ve zorladıkça kendini geliştiren bir yapıdır. Uzun ve kısa dönemli hafıza egzersizleri hafızayı güçlendirmek için yardımcı olur. Hafızanızı güçlendirmeniz sizi Alzheimer, bunama gibi hastalıklara karşı korur. Güçlü bir hafızaya sahip olmak size günlük hayatta da yardımcı olur. Ağır uygulanan diyetler, vitamin eksikliği, guatr, psikolojik rahatsızlıklar da hafızanın zayıflamasına neden olur. Zayıflayan hafıza günlük hayatta unutkanlık gibi şeylere neden olabilir. Unutkanlık başlarda geçici gibi görünse de hafızanızı güçlendirmedikçe size zorluk çıkaran bir durum haline gelir. Bu durumda önlem almakta gecikmemeli ve hafızanızı güçlendirmek için yapabileceğiniz uygulamaları sürekli olarak tekrar etmelisiniz. Peki hafızayı güçlendirmek için neler yapılır?

Hafızayı güçlendirmek için neler yapılır?

  • Hafızayı güçlendirmek için pek çok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden ilki belki de en klasiği klasik müzik dinlemektir. Müzik ve klasik türde müziğin bir araya gelmesinin hafızayı güçlendirmede büyük bir etkisi olduğu bilim adamları tarafından gözlemlenmiştir. 
  • En basit ama en etkili hafıza geliştirme yöntemi gülmektir. Gülmek hafızayı güçlendirmede çok önemli bir role sahiptir. 
  • Öte yandan yeni bir dil öğrenmek hafızayı güçlendirmek için kullanabileceğiniz yöntemler arasındadır. Bu yöntem zihninizi zorlayarak öğrenmeye ve hafızanızı güçlendirmenize yardımcı olur. 
  • Hafızanızı güçlendirmek için en basit yöntemlerden biri de derin nefes alıp vermektir. 

hafızayı güçlendirmek için neler yapılmalıdır 2

  • Derin nefes alıp vermek meditasyon etkisi yaratarak beynin hafıza ile ilgili bölümünün gelişmesine yardımcı olur. 
  • Televizyonu mümkün olduğunca az seyredin. Çünkü televizyon seyretme uzunluğunun Alzheimer ile doğrudan orantılı olduğu düşünülmektedir. Ekran başında geçirdiğiniz süreyi azaltarak hafızanızı güçlendirebilirsiniz.
  • Mutlaka spor yapın. Spor yapmak beyin aktivitenizi %40 oranında arttırmaktadır. 
  • Hafızanızın güçlü olması için düzenli uyuyun.
  •  Bir müzik aleti çalın ve dans edin. Bu gibi aktiviteler zihninizi aktif tutar. Beyin aktivitelerinde oluşan farklılık gösterir. Böylece hafızanız gelişmeye devam eder. 
  • Yazı stilinizi değiştirmek normal olarak yaptığınız aktiviteleri tam tersi şekilde yapmak da zihninizin gelişimine yardımcı olur. Örneğin sağ elinizle dişlerinizi fırçalıyorsanız sol elinizle fırçalamayı deneyin. 

Bu gibi aktiviteleri hafızanızı güçlendirmek adına deneyebilirsiniz.