İğneden ipliğe her gün gelen zamlarla boğuşan yurttaşlar, ekmek almak için askıda ekmek arıyor, bulamıyor ise bayat ekmeğin peşine düşüyor

Türkiye’nin batıya açılan kapısı İzmir’de bayat ve askıda ekmek uygulamalarındaki artan kuyruklar ikinci dünya savaşı sonrasındaki karne ile ekmek dağıtıldığı günleri hatırlattı.

Gözden kaçırmayın

Fiyatları katlandı karları küçüldü Fiyatları katlandı karları küçüldü

Nihat AK / YENİGÜN - Ekonomik krizle birlikte askıda ekmek kuyrukları daha da uzadı. Dar gelirli ihtiyaç sahiplilerini kapısından boş çevirmeyen meslektaşlarıyla gurur duyduğunu dile getiren İzmir Fırıncılar Esnaf Odası Başkanı Nejdet Durmuş, “Fırıncı esnafımız garibanın halinden anlar. Hiç bir gariban cebinde parası olmadığı halde fırıncıdan boş çevrilmemiştir. On on beş senedir askıda ekmek uygulamasıyla İzmir’deki hayırseverler de meslektaşlarımıza destek vermektedirler” dedi. 

Nejdet Durmuş-yenigün


BAYATA TALEP ARTTI

Ekmek üretim maliyetlerinin yükseldiğine dikkat çeken Bornova Çarşı Ekmek Fırını sahibi Cahit Öner, “Fırınlarımızda ekmek üretimini devam ettirebilmek için büyük özveride bulunuyoruz. Fırınlarımız şu dönemde kapasitelerinin çok altında çalışıyor. Alım gücünün düşmesiyle ekmek satışlarımız yüzde 20 oranında düştü. Bayat ve askıda ekmeğe talep arttı. Evinde ekmek yapmaya çalışanlar var. Devam eden zamlar karşısında nitelikli personel çalıştırmak, günde iki kez sıcak ekmek çıkarmak, bakkal ve marketlere 4 kez ekmek servisi yapabilmek pek kolay işler değil” şeklinde konuştu.  

Cahit Öner-yenigün


KİMSE SUİSTİMAL ETMESİN

Askıda ekmek uygulamasının toplum yararına devam ettirilmesinden yana olduklarını belirten BY Boyoz Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Kuday, “Fırıncılarımız ve hayırseverlerimiz halkımızın temel ihtiyacının karşılanması için askıda ekmek uygulamasını gerçekleştiriyor. Büyük oranda sistem doğru çalışıyor. Ama lüks harcamalara bütçe ayırabilen bazı kimselerin askıda ekmek uygulamasından faydalanma çabasına üzülüyoruz. Sadece ekmekle beslenebilecek bir ailenin askıdan alabileceği ekmeğin cebinde parası olan tarafından suiistimal edilmesi vicdanları yaralıyor. Kimse vicdanı ile cüzdanı arasında kalmasın” dedi.  

Ümit Kuday-yenigün


EDEPSİZLİK UYGULAMAYI BALTALAR

Buca’daki bir askıda ekmek kuyruğundaki Nezihe Gökmen, “Askıda ekmek garibanların bu kış gününde temel besinini karşıladığı yer. Marketten torba dolusu poşetini dolduranı da lüks aracından inip bu kuyruğa girenleri görmek bizi üzüyor. Fırıncılar o kişileri terslemiyor kapılarından çeviriyor ama bu edepsizlik bu uygulamayı baltalar. Hayırseverler askıda ekmekten desteklerini çekerler. Lütfen ihtiyacı olan kimseler bu uygulamadan faydalansın” şeklinde konuştu. 

Hüseyin Sağır-yenigün


Ekmeğe zam açıklaması

İzmir’de sağlıklı koşullarda ekmek üretiminin devam edebilmesi için fiyat ayarlaması yapmak zorunda olduklarını belirten İzmir Ticaret Odası (İZTO) Meclis Üyesi Hüseyin Sağır, “210 gram ekmeğin 3 lira olmasını talep ediyoruz. Komite kararımızı gerekli mercilere onaylatacağız. Ekmek üretimi için 31 kalemde ürünü serbest piyasadan alıyoruz. Bizim fiyatlarımız onay makamındaki ilgili bakanlık ya bu girdilerimizin fiyatlarını sınırlasın, ya da bizim satış fiyatlarımızı serbest bıraksın. Merdiven altı çarşıda pazarda tozun toprağın içindeki ekmek satışlarını önlesinler” dedi.