Her kadının hamilelik süreci farklı şekillerde gelişir. Örneğin bir anne adayının belirtileri ilk günlerde hissedilmeye başlarken diğer bir anne adayı bu belirtileri 2. aydan sonra yaşayabilir. Bu belirtiler kesin bir şey ifade etmez ve en doğru sonuç için test yapılması gerekir. Ancak çoğu hamilelik süreci boyunca günlük yaşamda yaşanan ortak şeyler de vardır.  Bu hamilelik belirtileri şunlardır:

  • Adet gecikmesi:

Her adet gecikmesi hamile olduğunuz anlamına gelmemekle birlikte gebeliğin ilk belirtilerinden birisi regl gecikmesidir.

  • Mide bulantısı:

Gebelik hormonu ve östrojen hormon düzeyi, hamileliğin ilk zamanlarında başta sabah saatleri olmak üzere bulantılara neden olabilir. Mide bulantısı en sık karşılaşılan belirtilerin başında gelmektedir.

  • Kokulara karşı hassasiyet:

 Hormonların değişmesi sebebiyle anne adaylarının kokulara karşı bir hassasiyeti oluşur. En sevdikleri kokular bile onlarda tiksinti yaratabilir. Hamilelik süreci boyunca bu durum  devam edebilmektedir.

  • Hafif kanama:

Gebeliğin ilk zamanlarında lekelenme şeklinde kanama yaşanabilmektedir. Bu durum adet kanamasından farklıdır çünkü gerçekleşen kanama embriyonun rahme tutunması sonucunda gerçekleşir.

  • Baş ağrısı ve baş dönmesi:

Hamilelik döneminde normalden daha sık baş ağrısı yaşanabilmektedir. Hamileliğin ilk 3 ayından sonra baş ağrıları hafifler. Hamilelik döneminde ilaç kullanılması tavsiye edilmemektedir. Gebelik döneminde hormonal salınıma bağlı metobolik değişimler ve damarlardaki genişleme sonucunda tansiyonun düşmesiyle birlikte baş dönmesi görülebilmektedir.

  • Kasık ağrısı:

Erken hamilelik belirtileri arasında kasık ağrısı da bulunur. Gebeliğin 4. Ve 5. Haftalarında sıklıkla yaşanabilen kasık ağrısı, embriyonun rahim içine yerleşmesi sonucunda gerçekleşir. Eğer ağrı şiddetliyse ve yanında kanama da görülüyorsa doktora gidilmesi gerekiyor demektir. 

  • Sık idrara çıkma:

Döllenmeyle birlikte 2. ve 3. haftalarda sık idrara çıkma durumu olabilir. Bunun nedeni, hormonal değişimlerdir. Aynı zamanda hamilelik döneminin ilerleyen safhalarında büyümekte olan rahminin mesaneyi sıkıştırmasıyla da birlikte sık idrara çıkma yaşanmaktadır.

Hamilelik, birçok belirti ile kendisini göstermeye başlar ancak kesin bir sonuç için gebelik testi yapılması gerekmektedir. Evde kendiniz idrar testi yaparak veya bir hastaneye gidip hamilelik kan testi yaptırarak sonuca ulaşabilirsiniz.  Adet döneminizin gecikmesinden 1 hafta sonra test yaptırmak tavsiye edilmektedir.