Harç bitti yapı paydos

Katma değer ve istihdamıyla ekonominin lokomotifi inşaat sektörü İzmir’de alarm verdi. Kent genelinde çok sayıda inşaat dururken yeni projelere başlayan nerede ise hiç yok. İnşaatlarına ve yeni proje çalışmalarına hız kesmeden devam eden önde gelen inşaat firması Folkart tüm olumsuzluklara inat konuya farklı bir perspektiften yaklaşım gösterdi.

Ekonomi 29.07.2021 - 07:08 29.07.2021 - 07:09

Nihat AK / YENİGÜN - İnşaat sektöründeki durgunluk ve daralmanın piyasalarda 2 bin kalem ile 400’e yakın yan sektörü etkilediğine vurgu yapan inşaatçılar, belirsizlikler içinde üretim yapamayacaklarını dile getirdi. İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Üyesi ve Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı İsmail Kahraman, yüksek maliyetlerle üretilecek konutların kimseye satılamayacağını söyledi. İzmir Müteahhitler Derneği (İMDER) Yönetim Kurulu Başkanı İslam Yıldırım, malzeme fiyatlarının yükselişini astronomik veya fahiş kelimesinin artık karşılamaz olduğunu ifade etti. İzmir İnşaat Malzemeleri İmalatçıları ve Satıcıları Odası Başkanı Cumhur Taşdelen sattıkları 10 malın parasıyla 5 mal alamadıklarını söyledi.

FOLKART HIZ KESMİYOR
Pandemi ve ekonomik farklılaşmaların olduğu dönemlerde bile hız kesmeyen önde gelen inşaat firması Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, “Günümüzde pandemi döneminin etkileri ve döviz kurlarındaki hareketlilik sadece inşaat sektöründe değil, bir çok alanda tedarik zincirini olumsuz etkileyebiliyor. Folkart olarak biz, bir işe başlamadan önce projenin tüm detaylarını şekillendirirken, malzeme tedariği konusunda da adımlarımızı atıyoruz. Projelerimizdeki çalışmalarımızın herhangi bir olumsuzluktan etkilenmemesi için ürün tedariğini projemizin netleşmesine paralel bir şekilde planlıyoruz. Ürün tedariğinde olabilecek tüm alternatifleri değerlendiriyoruz. Kısaca ürün tedariği için anlaşmalarımızı çok önceden yapıyoruz. Böylece sorun yaşamıyoruz. Folkart Vega, Folkart Country Urla gibi çeşitli projelerimizde çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor. Kamuoyuna açıkladığımız yeni yatırımlarımız için de projelendirme çalışmalarımız devam ediyor”değerlendirmesiyle sektörde yaşanan duruma farklı bir yaklaşım gösterdi.

AZ GELİRLİ ALAMAZ
İZTO Yönetim Kurulu Üyesi ve MÜFED Başkanı İsmail Kahraman, “Ham madde ve inşaat malzemeleri yurtdışına satılıyor. İç piyasadaki inşaat üreticilerimiz yüksek fiyata malzeme tedarik etmek zorunda kalıyor. İnanılmaz fiyat artışlarıyla karşı karşıyayız. İnşaat malzemelerindeki bu artışla özellikle ekonomik imkanı kısıtlı olan az gelirli vatandaşın gayrimenkul sahibi olması neredeyse mümkün değil”dedi.

YÜKSELİŞİN KELİME KARŞILIĞI YOK
İnşaat malzemelerindeki yükselişin hiçbir yatırım aracındaki kadar olmadığına vurgu yapan İzmir Müteahhitler Derneği (İMDER) Yönetim Kurulu Başkanı İslam Yıldırım, “5 kamyon MDF alın bir yıl sonra 15 kamyon fiyatına ulaşıyor. Bu fiyat artışı döviz, tahvil, altın ve pırlanta gibi yatırım araçlarının hiç birinde yok. Türkiye’de reel enflasyon yüzde 25-30 civarında. Müteahhit parasını inşaata yatırıp da satamamak riskine girmektense altına veya dövize yatırsa parasının değerini koruyabilir. Malzeme fiyatlarının artışının astronomik veya fahiş artık kelime karşılığı değil”şeklinde konuştu.

SATILMAYACAK İNŞAATI ÜRETEMEYİZ
Yüksek fiyatlar nedeniyle talep görmeyecek inşaatlarında üretilmesinin doğru olmadığını belirten İMDER Yönetim Kurulu Başkanı İslam Yıldırım, “Biz İzmirli Müteahhitlerin yaptığı inşaatları Kanada’dan İngiltere’den gelene değil yurt içindeki orta gelirli kişilere satıyorduk. Memur karı kocaya eskiden daire satabiliyorduk. 6 aylık yüzde 6-7 yıllık yüzde 14 zam alan memur bu şartlar altında daire alamaz. Kimsenin cebinde 600-700 bin lira yok ki 300 bin lira kredi çekerek daire alabilsin. Eskiden 5 veya 500 daire yapa meslektaşlarımız kör döğüşünde yumruk yememek için üretim yapmayı kesti. Toz duman dağılıp önünü görünceye kadarda üretim yapamayacak. Biz bu durumu ilgili makamlara bildirdik”dedi.

AYLARDIR MALZEME BULUNAMIYOR
Menderes ilçesinde inşaatçılık yapan Mehmet Akınsu, “3 aydır renkli kiremit ve dış cephe kaplaması bekleyen arkadaşlarımız var. Çimento 10 liradan 30 liraya dayandı. Geçen sene 255 lira olan betonun metre küp fiyatı 410 lira oldu. Yine tonu 3 bin 590 lira olan demirin tonu 7 bin 300 lira oldu. Kimse yeni projeye kalkışmak istemiyor. Malzeme eksikleri nedeniyle aylardır binalar bitirilip teslim edilemiyor”şeklinde konuştu.

BİZDE HAL KALMADI
Piyasalardaki belirsizlikler nedeniyle yatırımlarının pulu dönüştüğünü vurgulayan İzmir İnşaat Malzemeleri İmalatçıları ve Satıcıları Odası Başkanı Cumhur Taşdelen, “Elektrik ve doğalgaza gelen zamlar inşaat malzemelerinin girdi maliyetlerini arttırdığı için bu malzemelere yağmur gibi zam geldi. Yılbaşından buyana fayans, seramik ve vitrifiye ürünlerine yüzde 70 zam geldi. Eskiden 170 gün vadeli malzeme alırken zamlı fiyatlardan peşin paramızla mal bulamıyoruz. Borçlarımız gırtlağa dayandığı için elimizdeki ürünleri mecburen satıyoruz. 10 sattığımız ürünün parasıyla 5 yeni ürün alamıyoruz. Farklı sebepler nedeniyle fiyatlar hiç olmadığı kadar yükseldi. Rekabet Kurulu’na şikayet ettik. Onlar inceleyinceye kadar atı alan üsküdarı geçecek. Yazılacak cezalarla tahsil edilen bedelin biz mağdurlara dağıtılmasını istiyoruz. İşçimiz bizden zam bekliyor. Mal aldığımız firmalar bizden ödeme bekliyor. Çoluğumuz çocuğumuz bizden nafaka bekliyor. Biz ne yapacağımızı bilemiyoruz. Devlet bize sorgusuz sualsiz kredi versin. Bizde hal kalmadı”şeklinde konuştu.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@