Harmandalı halkı çözüm istiyor

Yıllardır çözüm bulunamayan Harmandalı çöp alanından yükselen kötü kokular cam, pencere açtırmazken yaşanan toprak kayması ise İzmirlileri çileden çıkardı ve vatandaşlar eylem yaptı.

Güncel 27.09.2021 - 08:01 27.09.2021 - 12:05

Güven GÜNEŞ/YENİGÜN - Harmandalı, Cumhuriyet Mahallesi sakinleri uzun zamandır bölgedeki toprak kaymaları nedeniyle İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ait Atıklar Eggor Çöplüğü Tesisine giden yolu kapattı. Mahalle sakinleri 4 saat süren oturma eyleminden ardından Çiğli Kaymakamı Adnan Çakıroğlu’nun bölgede yaşanan sorunların çözümüne dair verdiği söz üzerine olaysız bir şekilde dağıldı.

Harmandalı-halkı-çözüm-istiyor

Harmandalı Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Dursun Ali Kazar, “Geçtiğimiz günlerde toprak kaymasından hasar gören meskenler için tahliye işlemleri için yetkililer geldi. Fakat tahliye edilecek insanların nereye gidecekleri, nerede yaşayacakları konusunda ise bir çalışmaları yok. Önümüz kış ayları ve söz konusu mahalle sakinlerimiz nereye gidecekler? Bu insanlar sokakta mı yatacak? Kendi geçimlerini nasıl sağlayacaklar. Kovid-19’dan dolayı bu insanlar ekonomik sorunlar ile karşılaşmaktadırlar yazık günah değil mi bu insanlara. Burada aileler var çocukları olan insanlar var. Aynı zamanda hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımız ve onların küçükbaş hayvanları var. Soruyorum yetkililere bu insanlar ne yapacak? Bu konuyla alakalı bu insanlara ne yardım ettiniz veya etmeyi düşünüyor musunuz? Bu mağduriyetle alakalı da mahalle sakinlerine de yeterli destekte sağlanmadı. Bizlerin burada yaşamış olduğu mağduriyetler göz arda edilmiş durumda. İnanıyoruz ki, isteseler bu olayı çok rahat bir şekilde çözüp halkı mağdur etmezler” dedi.

VERİLEN SÖZLER TUTULMUYOR

Mahalle sakini Yadigâr Çelik, “Toprak kayması sonucunda evim zarar gördü ve tahliye edilmek zorunda kaldım. Ekipler apar topar gelip tahliye ettiler ama aynı şekilde bir yardım söz konusu olmadı. Mağdur dışında herkes konuşuyor, fikrini söylüyor. Ama kimse gelip bize sen ne istiyorsun diye sormuyor. Bu süreçte çok yıprandık ve yalnız bırakıldık. Bize buraya giremezsiniz, oturamazsınız diyorlar ne yapalım dediğimizde de kovarcasına elimize iki kuruş verip gidin diyorlar. Sanırım bu insanların gerçekle alakası yok. Ülkenin içinde bulunduğu duruma çok uzaklar. Benim zararımı kim karşılayacak kim mağduriyetimi giderecek? Ben buradan gitmek istemiyorum. Ben olduğum mahallede kalmak istiyorum. Bizim beklentimiz bu yönde bize destek olmalılar” ifadelerini kullandı.

Harmandalı-halkı-çözüm-istiyor-yenigun

Telafisi güç zararlar veriyor”

Mahalle sakini Erkan Cambazoğlu, “Toprak kayması sonucu yollarımız yarıldı ve kaydı. Evlerimizin bir kısmı yıkıldı bir kısmı ise zemin kayması ve çatlaklar dolayısıyla ağır hasarlar alarak kullanılamaz hale geldi. Kent çöplerinin mahallemizin dibinde düzensiz stoklanması, plansız çöp sahası seçimi, çöplerin bertaraf edilmesindeki özensizlik, çöp sahasında gerekli tedbirlerin ve önlemlerin alınmaması dolaysıyla mahallemizde bulunan yapılara çevreye ve insan sağlığına telafisi güç ve imkânsız zararlar vermektedir. Yetkili mercilere yaptığımız tüm başvuru ve girişimlerimize rağmen sorunlarımıza çözüm bulamadık ve mağduriyetlerimiz giderilmedi. Mağduriyetlerimizin giderilmesini acilen talep ediyoruz” diye konuştu.

Çiğli Kaymakamı Adnan Çakıroğlu, mahalle sakinlerinin bölgede yaşadıkları sorunları dinlemek için mağdurlar ile bir araya gelecek. Kaymakam Çakıroğlu, mahalle sakinlerini çarşamba günü saat 11.00’de Çiğli Kaymakamlığı’nda ağırlayacak.

Yorumlar