Harmandalı heyelan eylemine hazırlanıyor

Çiğli, Harmandalı Mahallesi sakinleri, 2 yıl önce yaşanan toprak kayması nedeniyle evlerinden tahliye edilmesi istendi.

Gündem 24.09.2021 - 17:42 24.09.2021 - 18:11

Bugüne kadar 7 evin tahliye edildiği bölgede halen oturmaya devam eden vatandaşlar ise destek bekliyor. Ne yapacaklarını bilemediklerini belirten mahalleli, eylem yapmaya hazırlanıyor.

Konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Harmandalı Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Dursun Ali Kazar, “7 Ağustos 2019 tarihinde söz konusu çöp tesisinin alt kısmından başlayan toprak kaymalarını fark ettik. Bu toprak kaymaları günümüze kadar düzenli olarak devam ediyor. Bu konu ile alakalı yetkili mercilerden yeterli desteği göremedik. Gidecek yeri olmayan vatandaşlarımız ne yapacağı bilemiyor. Yedi ev tahliye edildi. Ancak bölgede heyelan tehlikesi devam ediyor. Toprak kaymaları, mahallenin içine kadar geldi. Biz artık bu sorunun bir çözüme kavuşturulmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Muhtar Kazar, “Harmandalı sakinleri olarak bu konuyla alakalı çok sıkıntılar çektik ve bunun son bulması adına pazar günü İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait Atıklar Eggor Çöplüğü Tesisi’ne giden yolda bir eylem yapağız. Bu sadece bizim değil aynı zamanda İzmir’in sorunudur. Geleceğimiz yok olup gitmesin. Bu nedenle de sesimiz çıktığı kadar duyurmaya çalışacağız. Hakkımızı da sonuna kadar savunacağız” diye konuştu.

Yorumlar