AK Parti tarafından gündeme getirilen ve İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de tartışılan Harmandalı Çöp Tesisi ile ilgili sunumu İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Yıldız Devran tarafından yapıldı. Zehirli suların sızması nedeniyle Cumhuriyet Mahallesi’nde çatlakların oluşması iddiasına değinen Devran, “Bölgede havadaki metan gazı kadar gaz tespit edilmedi” açıklamasını yaptı.

“5 noktadan numune alındı”

Devran, detaylıca araştırmaların yapıldığını dikkat çekerek, “Ben yer bilimci olarak böyle bir şeyin olamayacağını bilsem de bölgedeki metan gazı varlığının belirlenmesi için 5 noktada numune alımı yapıldı. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Marmara Araştırma Merkezi Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü (TÜBİTAK MAM) tarafından Cumhuriyet Mahallesi Güney Batı Heyelan Bölgesindeki farklı çatlaklardan metan gazı ölçümleri yapıldı. Aynı çatlaklardan hava alınarak laboratuvar ortamında analizleri yapıldı. Bölgede havadaki metan gazı kadar gaz tespit edilmedi” ifadelerini kullandı.

“Hiçbir şekilde gaz sızıntısı söz konusu değil”

Harmandalı’nın yapılma aşamasında 97 kilometrelik boru imalatı yapıldığını kaydeden Devran, “Hem sızıntı suyu hem de gaz toplama mevcuttur. Atık sular İZSU hattına verilerek, ayrı bir özel hat ile tekrardan deşarj edilmektedir. Hiçbir şekilde sızıntı söz konusu değildir. Olabilecek tıkanıklara karşı iki bypass hattı hazırda beklemektedir” sözlerine yer verdi.

Devran, yılda 1 milyon metreküp metan gazının atmosfere salınması engellendiğini vurgulayarak elde edilen bu metan gazı ile 261 bin hanenin elektrik ihtiyacı karşılandığını söyledi.

“Jeolojik rapor hazırlanması kararına varıldı”

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli’nin gündeme taşıdığı Cumhuriyet Mahallesi Güneybatı Bölgesi heyelanına değinen Devran, “30 Ekim 2020 depremi ve sonrasında yoğun yağmurlar sonucu sahada oluşan çatlak ve kabarmalar konusunda uzman akademisyenler, tehlikeli yapılar komisyonu, valilik ve AFAD yetkilileri ile incelemeler yapılarak can ve mal güvenliği sağlanması yönünde çalışmalar yapıldı. Bunun sonucunda heyelanla ilgili jeolojik rapor hazırlanması kararına varıldı” dedi.

“20 farklı noktada çalışmalar sürdürüldü”

Devran, bölgede yapılan zemin etüt çalışmalarından da bahsederek, “29 adet inklinometre kuyusu açıldı. Bunun dışında 7 adet yeraltı suyu kuyusu, 4 adet gözlem sızıntı suyu analizi kuyusu, 8 adet jeofizik etüt amaçlı sondaj kuyusu, 8 adet ise araştırma çukuru açıldı. Toplamda da 2 bin 400 metre jeolojik ve hidrojeolojik etüt sondajı, saha çalışmalı yapıldı. Bu çalışmalar bölgenin 20 farklı noktasında sürdürüldü” diye konuştu.

“Çöp sızıntı suyuna rastlanmadı”

Araştırma çukurlarında sızıntı suyu varlığının da araştırıldığını kaydeden Devran, şunları söyledi:

“Harmandalı düzenli depolama sistemi ile toplanmaktadır. Sahada 97 km rigol sahasındaki gaz ve sızıntı sulan aktif toplama döşenmiştir. Toplanan sular Sızıntı suyu havuzlarına alınarak IZSU kanalizasyon hattına ve oradan arıtma tesisine iletilmektedir. Analiz sonuçlan neticesinde biriken suyun, çöp sızıntı suyu niteliği taşımadığı tespit edilmiştir.”

Konu hakkında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise, “Bu DEÜ’den alınan ön raporun sonuçları. 1 ay sonra rapor çıkacak. Şunu bilmenizi istiyorum ki emin ellerdesiniz. DEÜ hocalarımızın bize çizdiği yol haritası ile devam ediyoruz” görüşlerini aktardı.