Ev ve ofisler başta olmak üzere, yaşam alanlarını istila eden haşereler, her zaman için önemli bir sorundur.

Birçok kişi bu canlıların sağlığa olumsuz etkilerinin olabileceği için ve hatta görüntülerinin hoş olmadığı için yaşam alanlarını bu canlılardan arındırmak istemektedir. Hal böyle olunca bu aşamada devreye böcek ilaçlama firmaları girmektedir.

Yaşam alanlarındaki istilacı böcekleri uzaklaştırmak isteyen insanlar böcek ilaçlama firmaları aracılığı ile evlerindeki böcekleri uzaklaştırabilmektedir. Fakat birçok kişi evlerini hangi aylarda ve hangi yöntemlerle temizletmesi konusunda bilgi sahibi olmadığı için yanlış uygulamalara başvurmakta ve bu nedenle herhangi bir sonuç alamamaktadır. Biz de evlerini ilaçlatmak isteyen kişiler için en verimli böcek ilaçlatmanın hangi aylarda yapılması gerektiği konusunda bilgi vereceğiz.

Haşerelerin mevsimlere ve aylara göre popülasyon yoğunlukları ve aktivite göstermeleri birbirinden farklıdır.

Her mevsim Eko sistem gereği bir türün aktivasyonunu ve üremesini fazlalaştırıp , diğer bir türün kuluçkaya çekilmesi veya aktivitesini sınırlamaya geçtiği dönemdir.

Genel olarak Kış sezonu bir çok haşere grubu için bekleme ve duraklama dönemidir.Baharın gelişi ile özellikle böceklerde Kuluçka dönemleri bitmeye yakındır ve yumurtalar kırılıp yeni jenerasyon dünyaya gelmektedir.Özellikle Bunun için Bahar aylarında yapılan İlaçlama uygulamaları Yetişkin dönemlerinde yapılan uygulamalara karşı daha etkin sonuç vermektedir.

Kemirgen Grubu Fare,Sıçan vb. türlerde Yılın her döneminde aktivite görülebilmekle beraber en sık yaşanabilecek aylar Ekim’den Şubat ayına kadar, hatta Mart ortalarına kadardır.Yaz döneminde aktivite gösterseler de tarım alanlarındaki ürün bolluğu ve gıdaya rahat ulaşabilme durumları olduğu için İnsanların yaşam alanlarında pek görülmezler ve buda Tabloyu popülasyon azlığı olarak yorumlatır.Mücadelesi en zor türlerdendir ve muhakkak Profesyonel Hizmet gerektirmektedir.

Aşağıdaki tabloda Haşere Türlerinin Aktivasyon Gösterebilecek Dönemleri Mevcuttur;

Gözden kaçırmayın

Torşon nedir? Ne için kullanılır? Evinizden eksik etmeyin... Torşon nedir? Ne için kullanılır? Evinizden eksik etmeyin...

İLAÇLAMA TAKVİMİ

bocek-yenigun

Türlere Göre Böcek İlaçlama Ne Zaman Yapılır?

Başlıktan da anlayabileceğiniz üzere böcek ilaçlatma uygulamasının yapılmadan önce istila eden böcek türünün ne olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Bu şekilde o böceğin üreme döngüsü, kış uykusuna yatma durumu ve en önemlisi de hangi ilaçlama yönteminden etkilendiği öğrenilebilir. Böcek ilaçlama için birçok yöntem olduğu için böcek ilaçlamadan en iyi verimi almanın tek yolu böceğin türüne göre uygun yöntemde ve zamanda ilaçlamanın yapılmasıdır.

Ülkemizdeki böcek popülasyonu göz önünde bulundurulduğunda en çok böceğin yaz aylarında görüldüğünü söyleyebiliriz. Özellikle hamamböcekleri ve yaz aylarının sonunda görülme sıklığı artan kalorifer böcekleri en çok istila eden türlerdendir. Öyle ki kötü görüntülerinin yanı sıra insan sağlığı için ciddi tehlikeler taşıyan bu böceklerin mutlaka yaşam alanlarından uzaklaştırılması gerekmektedir. Bu noktada yaz aylarına girerken ve yaz aylarının ortasındayken bu böceklere yönelik bir böcek ilaçlama uygulamasının yapılması oldukça etkilidir diyebiliriz. Bu böcekleri ilaçlatırken kokusuz ilaçlama yöntemini ya da jel ile ilaçlama yöntemini kullanabilirsiniz.

Bazı zamanlarda kış aylarında da yaşam alanlarının haşereler tarafından istila edildiği görülebilmektedir. Özellikle örümcek ve fareler çoğu zaman ev sahiplerinin baş belası durumuna gelebilmektedir. Bu noktada sonbahar aylarında ya da direkt olarak yaz aylarındaki ilaçlamalar ile kombine bir ilaçlama yapılması bu haşerelere karşı önceden önlem alabilmek için etkili olacaktır.

Özetle her böceğin yaşam döngüsü ve etkilendiği ilaçlama yöntemi farklı olduğu için evdeki böceklere göre bir ilaçlama periyodu seçilmelidir diyebiliriz.

Ülkemizdeki böceklerin birçoğu ilkbahar ve yaz aylarında aktifleştiği ve ürediği için bu aylarda böcek ilaçlama yaptırmak daha etkili olacaktır. Bununla birlikte kış aylarına girerken kış mevsimi böceklerine yönelik bir ilaçlamanın yapılması da etkili olacaktır.