Havaların ısınmasıyla İzmir'de baş gösteren haşere problemi çok sayıda yurttaşın kabusu oldu. Haşereyle mücadelede zirai ilaç kullanımı, çocuk ve evcil hayvan sağlığını tehdit ediyor.

GÜVEN GÜNEŞ/YENİGÜN- Şehir yaşamındaki çok farklı böcek ve haşereler bazı dönemlerinde yurttaşları canından bezdirebiliyor. Yaşam süreleri, yaşam döngüleri ve üreme alışkanlıkları da birbirinden farklılık gösteren haşerelerle mücadele büyük bir uzmanlık gerektiriyor. Yaz ve sonbahar mevsiminde böcek ilaçlama için en uygun zaman olduğunu belirten uzmanlar haşerelerle mücadelenin harakiriye dönüştürülmemesi uyarılarını yapıyor.

ÖLÜME NEDEN OLUYOR

Hizmet alacak vatandaşların mutlaka ruhsatlı firmaları tercih etmesi gerektiğini belirten ilaçlama firma sahibi Arzu Sevindin, “İlaçlama uygulaması yapacak kişilerin mutlaka biyosidal uygulama belgesinin olması gerekiyor. Son yıllarda çok sayıda kişinin bu belgeye sahip olmadan ilaçlama yapmaya başladığını görüyoruz. Tabiri caizse eline ilaçlama cihaz pompasını alan herkes bu işi yapmaya başladı. Halk ve çevre sağlığı açısından bu son derece tehlike bir durum teşkil ediyor. Hiçbir yetki belgesine sahip olmayan kişiler tarafından kesin çözüm adı altında yasaklı olmasına rağmen kral, kobra ve benzeri adlarla bilinen zirai ilaçların meskenler ve ortak alanlarda kullanıldığını biliyoruz. Bunun neticesinde çok sayıda insan kanserojen maddeye mazur kalıyor. Kedi, kuş ve küçük ırk köpeklerin bu ilaçlamalar sonrasında öldükleri durumlarda meydana gelmiştir. Son derece tehlikeli ve yasaklı olan bu zirai ilaçların mesken ve ortak alanlarda kullanılması durumun geldiği noktayı göstermesi açısından önemlidir” dedi.

Arzu Sevindin (2)

VATANDAŞLAR KANDIRILIYOR

Evlerini istila eden haşerelerden kurtulmak isteyen vatandaşların tek uygulamada kesin çözüm vaatleriyle kandırıldıklarını belirten Sevindin, “Bu tarz haşerelerden tek seferde yapılacak ilaçlama ile kurtulmak mümkün değildir. Belli aralıklarla en az iki ve üzeri ilaçlama yapılması gerekmektedir.  Tek seferde ve hızlı sonuç almak isteyen vatandaşlar maalesef bu anlamda hem yanıltılıyor hem de sağlıklarıyla oynanıyor. Bugün astım ve benzeri birçok hastalığın kaynağına baktığımızda 1990’lı yıllarda kullanılan tarımsal zirai ilaçların ciddi bir rolü olduğunu görebiliriz. Belli bölgelerde kullanılması gereken bu ilaçların şehir yaşamında ve özellikle apartman gibi ortak yaşam alanlarında kullanılması burada yaşayan her canlının hayatını tehlikeye atmaktadır” diye konuştu.

HALK SAĞIĞI İÇİN DENETLEME GEREKİYOR

Zirai tarımsal ilaç satışlarının denetlenmesi gerektiğini söyleyen Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hakan Çakıcı, “Kemeraltı ve çevresine gittiğinizde halk sağlığı açısından son derece tehlikeli bu ilaçları almanızın önünde bir engelde yok. Yaz aylarının gelmesiyle birlikte çeşitli haşerelerden korunmak için ilaçlamalarda artıyor. Burada değinilmesi gereken önemli noktalardan biri de ilaçlamayı kimin yaptığı ve hangi ilacı kullandığıdır. Şahit olduğumuz bazı durumlarda oluyor. Büyük ve bahçeli apartman sitelerinde yönetim tarafından site görevlisine ilaçlama yaptırıldığını da biliyoruz. Site yönetimlerinin böyle bir görev ve yetkileri yok. Aynı şekilde site görevlisinin de yok. Site yönetimlerinin bu konuda bilinçlenmesi gerekiyor. Zirai tarım ilaçlarının mesken ve kamusal alan gibi yerlerde kullanılmaması gerekmektedir. Halk sağlığı adına son derece önemli olan bu konuda Tarım ve Orman Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı tarafından denetlemelerin sıkı bir şekilde yapılması gerekmektedir” ifadelerine yer verdi.

Gözden kaçırmayın

İzmir tek yürek oldu İzmir tek yürek oldu

hakan cakıcı

TEK YOL İLAÇ DEĞİL

Haşereyle mücadele uzmanları sağlığı olumsuz etkileyen böcekleri ortadan kaldırmak için tek yolunun ilaçlama olmadığını uyarısını yapıyor. Yaşam alanlarında yapılacak değişikliklerin de mücadelede önemli yeri olduğu bildiriliyor.

Eski kitaplar

Herhangi bir eskimiş kağıt birikintisi böcekleri çekebiliyor. Buna eski kitaplar, gazete yığınları, mektuplar dahil. Gümüş balığı ve hamamböceği gibi bazı böcekler selülozla besleniyor. Bu nedenle masa, raf ve çekmecede hiçbir şey bırakmamak daha iyi olabilir.

Ampul seçimi

Parlak beyaz ve mavimsi ışık, böcekler için en çekici olanıdır. Buna karşılık, sarı, pembe ve turuncu ışıklar böcekler için o kadar ilgi çekici değildir. Bazı istisnalar vardır ve bazı LED ışıklar böcekleri çeker. Bu nedenle, onları daha sıcak renkler yayan ampullerle değiştirebilirsiniz.

Beyaz pencere ve kapı çerçeveleri

Evinizin dışı beyaza boyanırsa böcekleri de çekebilir. Bu nedenle, onlarla bir sorununuz varsa, böcekler için daha az çekici oldukları için bunun yerine yeşil ve mavi gibi renkleri seçmek daha iyidir.

Yüksek nem

Haşereler, yaşamaları ve gelişmeleri için mükemmel koşullar olduğu için nemli ve sıcak yerleri severler. Nemi kontrol etmek için drenaj sisteminizin doğru çalıştığından ve sızıntı olmadığından emin olun.

Bitkiler

Bitkiler böceklerin yaşaması için mükemmel nemli koşulları yaratır. Bu, yüksek nemi önleyecek, toprağın kurumasına yardımcı olacak ve bitkinizi böcekler için daha az çekici hale getirecek olan mantar gelişimini azaltacaktır.

Yiyecek ve içecekler

Aşırı olgunlaşmış meyve veya sebzeleriniz varsa, onları atın veya ağzı sıkıca kapatılmış bir kaba koyun, çünkü sinekler tüm bu artıkları yemekten çok hoşlanır.