Diğer adı olarak Otoimmüm veya lenfositik tiroit olarak bilinmektedir. Tiroit bezinin iltihaplı hastalık türlerindendir ve bağışıklık sisteminin bozukluğu sebebiyle ortaya çıkan endokrin sistem rahatsızlığı olmaktadır. Hashimato Tiroidi ortaya çıktığında nasıl anlayabiliriz sorusu akıllara gelirse de nedenleri şu şekilde belirtilebilir: 

Hashimato Tiroidi nedeni asıl olarak normal şartlarda vücuda alınan yabancı maddelere karşı antikor üretiminde tiroid hücrelerine saldırıldığı takdirde bu bezlerin iltihaplanmasıdır. Zarar gören tiroid bezi işlevini yerine getiremez hale gelir. Hormon salgılamakla görevli iken bu düzeyde de düşüş gözlenir. Genellikle aileden aktarılır ve sıklıkla kadınlarda 30 ile 50 yaş aralığında görülebilir. 

Hashimato tiroidi aynı zamanda vücutta nodül oluşumuna da sebep olabilmektedir. Nodüllü veya da nodülsüz tiroid bezinin büyümesi durumuna da guatr denmektedir. Bu hastalık doğuştan gelebilmektedir. Bu sebeple vücutta oluşumunun engellenmesi de pek mümkün değildir. 

Hashimato tiroiditi hastalığının günümüzde hala neden oluştuğu bilinmemektedir. Ancak bazı risk grupları belirlenmiştir. Bunlar kadınlarda erkeklere göre daha çok görülmesi, genellikle orta yaşlarda olması ve genetik temelli aktarılmasıdır. 

Hashimato tiroidi belirtileri

Hashimato tiroidi genellikle sigara tüketen, benzer hastalık geçirmiş kişiler, hamilelerde daha fazla belirti gösterebilmektedir. En sık görülen belirtiler şu şekildedir:

-Halsizlik, çabuk yorulma,

-Üşüme durumu,

-El-ayak ödem toplaması,

-Seste kısıklık görülmesi,

-Kabızlık,

-Daha az terleme görülmesi,

-İştah artışı ve normal olmayan kilo artışları,

-Kadınların adet dönemlerinde azalma veya hiç görülmemesi,

-Unutkanlık.

Bu gibi belirtiler gösteriyor olsa da belirtiler kişiden kişiye göre farklılık gösterebilmektedir. 

Hashimato tiroidi hastalığının tedavisi

Hashimato tiroidi hastalığının tedavi sürecinde genellikle ilaç tedavisi yöntemi tercih edilmektedir. Bireylerin ilaç kullanırken aynı zamanda da çeşitli egzersizler yapması gerekmektedir. Dengeli ve yeterli düzeyde diyetler uygulanmalıdır. Bu şekilde ilaç tedavisi daha desteklenebilir hale gelmiş olur. 

Düzenli aralıklarla kan testleri yapılmaktadır. Bu süreçte iyileşme söz konusu ise ilaç tedavisi bir yana konularak beslenme ve hareket ile denge sağlanmaya çalışılır. İlaç kullanımı gerekli görülür ise de ömür boyu süren bir tedavi süreci beklenebilmektedir. İlaçların dozları ise doktor tarafından belirli aralıklarla ayarlanmaktadır.