Soğuk havalarla birlikte üst solunum yolu enfeksiyonları da artış gösteriyor. Soğuk algınlığı, nezle, üst solunum yolu enfeksiyonu hastalıkları arttığı gibi çevredekilere de hızla bulaşıyor. Bu bulaşıcı hastalıklardan korunmak ve sağlığınızı olması gerektiği gibi tutmak için bitki çayı ve vitaminlerden faydalanabilirsiniz.

Bağışıklık sisteminizi kış aylarında güçlendirmek için bitki çayı içebilirsiniz ancak bitki çayı dozunu aşmamanızda fayda var. Fazla bitki çayı tüketimi bağışıklık sisteminize zarar verebilir ve bağışıklığınızı güçlendirmek yerine düşürebilir. İçtiğiniz çay, içeriğine göre bağışıklık sisteminizin güçlenmesine ve hastalıkların ortaya çıkardığı burun akıntısı, boğaz ağrısı gibi sorunların ortadan kalkmasına da yardımcı olur. 

Vücudun güçlendirilmesi ve hastalıklardan korunmak için akla gelen ilk bitki ıhlamurdur. Ihlamur içerek boğaz ağrısı gibi semptomları azaltabilirsiniz. Hastalıklardan korunmak için önerilen 10 bitki çayı, faydaları ve daha fazlasını içeriğin devamında bulabilirsiniz.

Önerilen bitki çayı ve faydaları

Bitki çayı hastalıkları tamamen iyileştirmese de sahip oldukları faydaları ile bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda kış aylarında içinizi ısıtarak soğuk havalardan etkilenmenizin önüne geçebilir. Aşağıdaki bitki çayı önerileri ve bu çayların faydaları ile siz de kış mevsiminin soğuk etkilerini en aza indirgeyebilirsiniz.

  1. Kuşburnu çayı: Soğuk havalar için ilk bitki çayı kuşburnu çayıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için iyi bir çay çeşididir ve ayrıca hastalıklara karşı direnci arttıran C vitamini deposudur. 
  2. Ekinezya: Ekinezya bağışıklık sistemini güçlendiren çaylar arasındadır. Üst solunum yolu enfeksiyonları için bu çayı tercih edebilirsiniz. 
  3. Hibiskus: Antioksidanlar ve C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmek ve bedeni rahatlatmak için uygundur. 
  4. Ihlamur: Bu çayın buharı tıkanıklıkları açmaya, çayı ise boğaz ağrısı ve öksürüğü azaltmaya yardımcı olur.
  5. Adaçayı: Üst solunum yolu enfeksiyonu için tercih edebilirsiniz.
  6. Papatya: Boğaz ağrılarının giderilmesi, vücudu sakinleştirmek gibi durumlarda bu çayı içebilirsiniz. 
  7. Zencefil: Soğuk algınlığı ve öksürük için uygundur.
  8. Tarçın: Soğuk algınlığı semptomlarını azaltmak için bu çayı tercih edebilirsiniz.
  9. Nane: Mentol içerikli yapısı ile gribin neden olduğu belirtileri gidermede etkilidir.
  10. Karanfil: Grip nedeniyle ortaya çıkan solunum ve mide problemleri için tercih edebilirsiniz.